#pompaciepla #budujzwykopem #inteligentnydom #automatyka
Mam pompę ciepła+rekuperator Nibe, sterowane jest to za pomocą aplikacji Nibe Uplink. Przed sezonem letnim będzie dołożony moduł chłodzenia aktywnego, który też może być sterowany przez Uplink.
Chłodzenie będzie szło nie podłogówką, tylko na fancoile. I tu jest pytanie - jak sterować tymi fancoilami? Termostat, prędkość wentylatorów itd. Czy da się to podpiąć pod apliakcję Nibe? Czy da się zainstalować
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Neoplan: Dużo zależy od tego co się wybierze. Fancoil powinien mieć zwykłe złącze "pracuj" i ono może być wysterowane z centralnego punktu. W mojej ocenie sterowanie każdym punktem i to co potocznie rozumiane jest poprzez instalację domu inteligentnego jest w domu jednorodzinnym absolutnie niepotrzebne i drogie, a w zamian niewiele daje.
  • Odpowiedz
@KrowkaAtomowka: Jedynym minusem jest koszt instalacji. Dom ma 5 lat. Koszt użytkowania jest na plus - więcej to pozwala zaoszczędzić, niż energii zużywa. Natomiast nie sądzę żeby sama instalacja się zwróciła w sensownym czasie. Traktować ją trzeba jako element podnoszenia komfortu. Bez pamiętania o wietrzeniu masz w całym domu cały czas świeże powietrze. Znacznie mniejszy jest też problem z kurzem.
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: dzięki za wyczerpujące odpowiedzi.
U mnie sytuacja wygląda tak, że przymierzam się do zakupu gotowego domu w stanie deweloperskim i w cenie mam piec kondensacyjny. Na calym parterze jest ogrzewanie podłogowe, na piętrze w łazience podłogówka, a w pokojach kaloryfery.
Zastanawiam się nad sensem pompy ciepła w takim wypadku.
  • Odpowiedz
@LucaJune: Nie wiem właśnie czemu tak mieszaja ta podłogówkę z kaloryferami. Na twoim miejscu brałbym piec kondensacyjny. W przypadku pompy ciepła trzeba by grzać cała wode do wyzszej temp co zwieksza koszty lub ewentualnie zamontowac 2 razy wieksze kaloryfery żeby dało sie grzac niska temperaturą.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Silikon: w przypadku pompy ciepła im większa różnica pomiędzy górnym i dolnym źródłem ciepła tym mniejsza sprawność pompy (COP). Wstawienie bufora pomiędzy pompę ciepła a podlogowke powoduje że temperatura na zasilaniu z bufora będzie odrobinę mniejsza czyli pompa musi pracować na trochę wyższej temperaturze żeby uzyskać ta sama temp na zasilaniu podlogowki.
W przypadku gruntowej pompy bufor nie ma żadnego sensu, zamiast bufora w takim wypadku lepiej dopłacić do pompy
  • Odpowiedz
Mirki, jest tu ktoś kto posiada w domu pompę ciepła do grzania wody użytkowej? Jak to się sprawuje, szukam jakichś opinii, uwag na temat.

  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miraski,

Pytanie o budowę domu z OZE– dopiero się przymierzam. To znaczy działkę i wszystko wokół niej mam. Z budową ruszam w kwietniu, Małopolska – jeśli ma to znaczenie. Dom z poddaszem użytkowym – 170 m2.
Wpadło mi jednak parę groszy od dziadków i zastanawiam się nad zrezygnowaniem z planowanego w projekcie ekogroszku i postawieniem na pompę ciepła (powietrzną) i fotowoltaikę.

Czy macie jakieś doświadczenie w tym temacie, czy któreś w Was już się do
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bulinadzieia: Zaraz Ci się powinni tutaj odezwać małopolscy spece od fotowoltaiki - mam i polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do pompy chyba teraz dużo łatwiej o dofinansowanie, więc myślę, że warto w to iść jak najbardziej. Wszystko IMHO lepsze niż piec na jakiekolwiek inne paliwo niż gaz.
  • Odpowiedz
@michal_0107: niestety mam dobrą pamięć, a to Twój bodajże 8 wpis o Columbusie pod #fotowoltaika we wpisach i komentarzach. Już raz straciłem pięć minut, by pokazać Ci, że nie znasz naszej oferty ani tego jak działa kredyt (i dlaczego taka instalacja bywa droższa, gdy jest na 15 lat), ale Ty dalej swoje. Spokojnie, jak dobrze montujesz to może Ci odpalimy ze dwie instalacje (teraz mono). :)

Aha, jeszcze
ColumbusEnergy - @michal_0107: niestety mam dobrą pamięć, a to Twój bodajże 8 wpis o ...

źródło: comment_gAszGoHYqRfzJxI0VSAvbKozsFBsF1ee.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Witam mireczki w tym roku planuje zacząć budowe malego domku parterowego ok. 90 metrów, chciałbym ogrzewać dom pompą ciepła z kolektorem poziomym oraz założyć rekuperacje. Szukałem informacji w internecie i jest straszna rozbieżność co do kosztów, czy ktoś z Was ma założoną pompe ciepła wraz z podłogówką i mógłby powiedzieć ile go to wyniosło ?

#budujzwykopem #pompaciepla
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kangurekkangurzatko: Woda w wymienniku gruntowym krąży za pomocą pompy jak widać. Ciepło zostaje przekazane przez wymiennik. Z drugiej strony wymiennika jest kolejna pompa obiegowa pompy ciepła [1] po stronie pierwotnej. Pompa ciepła sprężarką (obieg lindego itd) zwiększa temperaturę. Po stronie wtórnej popmy ciepła jest obieg który doprowadza ciepło do podgrzewacza c.w.u.[2] i zasobnika buforowego [3] który swoją pompką realizuje obieg czynnika ogrzewania. To tak w bardzo dużym skrócie.
  • Odpowiedz
posiada ktoś w domu taki wynalazek jak pompa ciepła zamiast standardowego boilera z grzałką? rodzice się zastanawiają nad tym tylko w internecie niestety mało opini na temat tego czy się to opłaca jako tako.
#dom #ogrzewanie #pompaciepla no i może #budujzwykopem
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

A solary o których wspomniał @pan_krawczyk odradza każdemu że to naciąganie ludzi


@Guest666: solary się opłacają, ALE:
- ludziom od dotacji na solary
- ludziom od sprzedaży/montażu solarów
- ludziom, którzy sami sobie zrobią/zamontują (kupując najlepiej np. na słowacji czy gdzieś, gdzie nie ma dotacji, bo same solary są tam znacznie tańsze)
- oraz w miejscach takich jak np. Grecja, gdzie nie używa się takich jak nasze solarów
hrumque - > A solary o których wspomniał @pan_krawczyk odradza każdemu że to naciągan...

źródło: comment_kwBR0OIboVZZgz9b22bF0vCDN3S1tRX1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz