Wpis z mikrobloga

mirki, poradźcie bo już mnie głowa boli od liczenia i myślenia

buduję dom, stoję przed wyborem rodzaju ogrzewania: gaz, czy pompa ciepła?

zapotrzebowanie budynku na ciepło to ok 11MWh/rok - przy obecnych cenach gazu to ok 2000zł rocznie, PC powietrzna przy COP ok 5 (optymistycznie) wyjdzie 1300zł. Instalacja powietrznej PC wyjdzie mnie ok 20 tys więcej (co najmniej) niż kotłownia gazowa, co przy oszczędnościach rzędu 700zł rocznie zwróci się po 28 latach - ma to sens?

oświećcie mnie, albo coś źle liczę, albo PC w porównaniu do gazu to wcale nie jest taka super opłacalna sprawa i zwyczajnie jak jest do wyboru gaz, to lepiej brać gaz? tak? nie?

#budowadomu #budownictwo #budujzwykopem #ogrzewanie #gaz #pompaciepla #oze
  • 33
@TwojStaryTwojaStara: no więc mam przed oczami swój projekt (budowa dopiero ruszy), charakterystyka energetyczna: zapotrzebowanie na energię do grzania (EUH: 21,6kWh/m2/rok) zapotrzebowanie na cwu (EUW: 24,1/m2/rok), razem: 45,7/m2 x 237 ~ 11MWh energii cieplnej użytkowej

dodam że budynek nie jest jakiś energooszczędny ani tym bardziej pasywny, ale ma przewidzianą raczej dobrą izolacje (styropian na gruncie 20, ściany 15, dach wełna 30, okna nie jestem pewien co branżysta wpisał ale chyba jakieś "nowoczesne")
@gruby_mbl: gaz będe miał przeprowadzony po działce tak czy siak do sąsiada (służebność), mam wydane warunki, wystarczy podpisać umowę i się wpiąć. sam koszt przyłącza to ok 2000, do tego dojdzie komin + pewnie koszt instalacji gazowej na samej działce (nie znam), nie wiem ile wyjdzie razem - 5000? więcej? bo ten koszt jakby co odejmuję od PC gdybym ją robił (równoważy mi nakład inwestycyjny w PC), ale to nadal za
@dzazzio: zgadza się, o foto też myślę i przy PC prędzej czy później na pewno wjedzie, ale nawet z PV sam wkład w PC musi mieć sens, bo nawet jak nie będę płacił za prąd, to i tak wydam to w racie za PV
@maraswrona: zapotrzebowania na moc cieplną. Z obliczen do których sa potrzebne informacje o wybranej stolarce, i nawet podłogach dokonuje sie obliczeń zapotrzebowania itp. Co ci wsyszło an ciepłowłaściwe?
@gruby_mbl: no ale czym to OZC się różni od projektu branżowego który mam? mam charakterystykę energetyczną, zapotrzebowanie na moc i energię, mam w projekcie podaną moc i nawet model proponowanego kotła - co więcej mi potrzeba?

na podstawie tych danych wychodzi mi to co podałem wyżej, na tej stronie ciepło właściwe wyszło podobnie (aczkolwiek nie wiem skąd biorą ceny paliw, bo jak dla mnie są za wysokie, np 0,22zł / 1kWh
@maraswrona: Ja mam opcje albo gaz z butli albo PC. Koszt instalacji tego czy tego bardzo zbliżony (25k) ze zbiornikiem na własność. Z tym ze tak jak mówisz, fotowoltaike można wziasc w kredyt.
@dzazzio: no właśnie o tym mówię, jak musisz robić jakieś dodatkowe instalacje typu zbiornik to PC można rozważyć. A jak masz opcję na gaz ziemny + kocioł kondensacyjny, no to PC już przestaje być konkurencyjne.