Wpis z mikrobloga

Mirasy, w planach mam budowę domu 70 m2 plus garaż 20m2. Zdecydowałam, że ogrzewać będę za pomocą pompy ciepła. I teraz mam problem na jaki rodzaj pompy się zdecydować. Czytałam tu wiele pochlebnych opinii o pompie powietrze - woda, ale z życia realnego odwrotnie xD Najbardziej, że hałasuje. Od znajomych słyszę, że ich sąsiedzi, którzy sobie zainstalowali pompę powietrzną nie są zadowoleni, ale do końca nie wiem czemu, na pewno jeden czynnik to właśnie hałas (może też nie dogrzewa...?). Tylko, że to stare budynki, wiec może pompa hałasuje bardziej jak ma grzać w kaloryferach? Ja rzuciłabym wszystko na podłogówkę. Druga sprawa to jakoś mniej się słyszy o pompach ciepła wodnych. Miałabym warunki do jej instalacji, bo jest studnia niedaleko, ale czy to jest dobry pomysł? Ma ktoś może taką pompę i mógłby się wypowiedzieć? Chyba byłaby tańsza niż gruntowa. A co do gruntowej, to koszty duże, zastanawiam się czy przy tak małym domu byłaby opłacalna taka instalacja.
Mirko, doradź! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ogrzewanie #pompaciepla #budowadomu
  • 31
  • Odpowiedz
@Atiuszka: w nowoczesnym domu, pompa PW sprawdzi się super. Co roku produkowane są lepsze, sprawniejsze, cichsze pompy. Mam pompę 3.5 roku 50%podloga, 50% grzejniki. Polecam.
  • Odpowiedz
@Atiuszka: ale jak hałasuje? Jednostka zewnętrzna to szum wentylatora, jak przy klimatyzacji. U mnie więcej hałasuje jednostka wewnętrzna przy odszranianiu, ale jest w garażu wiec zupełnie mi to nie przeszkadza. Bierz pompę.
  • Odpowiedz
@Atiuszka: jedna studnia to za mało do PC gruntowej.
Potrzebne są dwie, głębinowe w tej samej warstwie wodonośnej. Wtedy jest to układ otwarte.
Lub inna metoda to sondy pionowe czyli U-rurka wsadzona głęboko w ziemię i puszcza się przez nią glikol. Droższe rozwiązanie ale ma też kilka plusów jak np możliwość chłodzenia pasywnego w domu i w miarę stałe COP.
  • Odpowiedz
@Atiuszka: ojciec szefowej kupił za grosze od niemca nieszczelną powietrz-woda. Sam sobie naprawił. Hałas to tylko zajechane łożysko w wentylatorze. Reszta stoi w garażu i jest cichsza od lodówki. Na początku mocno brzęczała ale okazało się, że obudowa była źle założona i wpadała w rezonans.
  • Odpowiedz
@Atiuszka: Ja będę robił pompę wodną. Jak masz warunki to najlepsza opcja: potrzebna jest wydajna studnia z dobrą wodąo odpowiedniej temperaturze.Pamiętaj jeszcze, że musisz zrobić drugą studnie i wkalkulować to w koszty.
Generalnie Masz najwyższy COP ze wszystkich pomp ciepła, koszt porównywalny z powietrze-woda. Problemem jest że mało firm chce sie tym zajmować i możliwe, że trzeba będzie montować samemu.
  • Odpowiedz
@Atiuszka: Każda pompa ma sprężarkę i każda zasadniczo halasuje z grubsza jak cicha lodówka. W PW jest jeszcze wentylator ale wg. mnie jego słychać tylko na zewnątrz i to ledwo. Najwięcej zależy gdzie ją postawisz (jak blisko sypialni itp.)

Ja brablym powietrze woda i różnice zainwstowalowal w fotowoltaike ale z tą musiałbyś się mocno pospieszyć.

No chyba ze masz dostępny duzy i w miarę głęboki staw, dwie studnie itp.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Atiuszka: mam od września uruchomioną pompę p/w. Dom na etapie wykończenia więc nie jestem tam 24/7 ale żadnego hałasu nie uświadczyłem, a bywam na budowie często.

Obawiałem się wydajności przy niskich temperaturach ale. Śmiało dawała radę przy - 15. Pompa ustawiona na 20 stopni, niby mało ale chłopy od wykończeniówki spoceni są przy robocie i wietrzą dom bo mówią, że za gorąco im.

Pompa Hawalex pcco mono 11kw grzałka 6kw, pełne
  • Odpowiedz
@Atiuszka: 70m2 przy dziejszej technologi oznacza zapotrzebowanie na ciepło rzędu 2-3kW ?
Nie wiem czy bym wogole robił wodne ogrzewanie.
Nie robiąc centralnego zaoszczędza kasa wystarczy ci na 10 czy 20' lat opłacania rachunku za prąd.
  • Odpowiedz
@Atiuszka: przy takim metrażu PC się nie opłaca za duży koszt inwestycji, jak przyjdzie do zakładania to instalator powie że te najtańsze to szajs warto dołożyć i finalnie wyjdzie cie to 30k+. Ja polecałbym kable grzewcze, albo podłogówka wodna + grzanie prądem w taniej taryfie. Taki mały dom można nawet ogrzać jakąś pompą powietrze/powietrze x2.
  • Odpowiedz
@Atiuszka sam mam powietrzna PC. W Twoim przypadku zastanowiłbym się/policzył czy nie iść w bufor z grzalkami (nie jestem zwolennikiem tego rozwiazania, ale w tym przypadku może to być poprostu opłacalne ekonomicznie) i grzać w drugiej taryfie. Trochę liczb: - przy tym metrażu będziesz potrzebować obliczeniowo jakieś 3kW mocy grzewczej (gdy na zewnątrz -18 st.C, w środku jakieś 22 st.C), - przez około 80% sezonu grzewczego potrzebujesz moc grzewczą około 1,5kW (przez
  • Odpowiedz
  • 2
@Mateos2 Ja mam 92m2 i dobudowany garaż. Dom 2000r ale wymieniłem okna na 3 szyby, dodałem do 36cm ytonga 12 styro, podłogówka, a w pokokojach duże jednopłytowe grzejniki i mam pompę PW 5kW gdzie wyliczono mi roczne zużycie prądu na 3000kWh. Pompa wystartowała 14 kwietnia 21 i dziś na podliczniku jest 1760kWh.
  • Odpowiedz
@emko: no właśnie. Jakbyś miał budowane wg dzisiejszych norm to pewnie oddzielnie mniej byś zużył.
A wtedy okazuje się że każda pompa jest za mocna. Nie robienie centralnego to mega oszczędność a przy okazji komfort bo każdy pokój ma kompletnie niezależny system grzewczy z własną regulacją
  • Odpowiedz
  • 1
@Mateos2 Dobrze piszesz. Może od razu klimę do grzania zimą, a chlodek latem. Jedna jednostka i nawiewy. Tylko zostaje cwu.
  • Odpowiedz