Wpis z mikrobloga

Mirki, szukam porady w kwestii ogrzewania domu, a potem i tak zrobię odwrotnie (σ ͜ʖσ)

Do sedna, w kwietniu rusza inwestycja, 50km na wsch od Waw, 223m2 po całości, parter, full podłogówka, 24cm gazobeton + 20cm styro, a w projekcie kocioł gazowy jednofunkcyjny do C.O. i pompa ciepła powietrze do C.W.U., nie pytajcie czemu tak, jakoś tak wyszło.
W związku z tymi problemami w kwestii przyłączy w PSG, tymi cenami gazu itd. zacząłem się zastanawiać nad #pompaciepla gruntowa i olać ten gaz całkowicie.

Czy mógłby ktoś przybliżyć koszt takiej instalacji gruntowej, przykładowo 100m odwierty i do tego jakaś pompa z zasobnikiem, nie wiem co jeszcze tam wchodzi w skład instalacji, no ale tak szacunkowo?

Są tu jacyś specjaliści co się tym zajmują w okolicy? Ewentualnie jakieś namiary na fachowców? :)

#budujzwykopem
#budowadomu
#budownictwo
#ogrzewanie
  • 30
@pitrro131: odwierty znajdziesz pewnie w cenie 60-100zl/mb razem z sondą. Ale od razu mówię że za te pieniądze nie oczekuj cudów. 50km na wschód od Wawy czyli niedaleko Wyszkowa. Znam transkrypcje rozmów z 4 firmami które robią tam odwierty i żadna nie robi tego prawidłowo. Czyli otwór wypełniony materiałem poprawiającym przewodność cieplną a co najważniejsze uszczelniającym warstwy wodonośne. Wszyscy na pałę sypią żwir i #!$%@?.

Policz sobie dokładne OZC, żeby nie
@pitrro131: Jak inwestycja dopiero rusza to pomyśl o takim czymś.
Podpinasz to do DZ PC i COP rośnie w kosmos. W lato lepsze jak powietrzna a w zimę normalnie z gruntu.
A jak się postarasz to ciepło z lata można zmagazynować w gruncie na jesień/zimę dzięki czemu podnosić się sprawność pompy.
bambus94 - @pitrro131: Jak inwestycja dopiero rusza to pomyśl o takim czymś.
Podpina...
Ceny za odwiert na dzień dzisiejszy to conajmniej 120 z metra. (Lubelszczyzna). W Twoim przypadku będzie trzeba wykonać conajmniej 2 na 100m. Czyli około 25k same odwierty. A zapewne więcej. Koszt zapewne około 70-80k.
Rozważ powietrzną pompę, w 40-50k zamkniesz się ze wszystkim. Od tego roku ponadto są dofinansowania „moje ciepło” i można dostać 7 tys zwrotu na powietrzną, na gruntową więcej, do tego dochodzi ulga termomodernizacyjna która pozwala na zaoszczędzenie 19%.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@pitrro131: jak masz kase i będziesz mieszkać w domu ponad 30lat to idź w gruntowa, w długiej perspektywie wygrywa.
Kwota z odwiertami raczej nie do zejścia poniżej 50tys, a pewnie powyżej 70,tys
Ja robiłem odwierty chyba w 2016/2017 za 65/m i to była super cena i rzeczywiście robią to niezgodnie ze sztuką.
Mam Nibe 10kW i 240m. Na mój dom wystarczyła by 8kW. 150m2 parter + poddasze, razem z 220 użytkowej.
@mlesz: głupoty #!$%@? kolego. PC gruntowe kosztuje tyle samo co powietrze, warunek jest taki aby robić wymiennik poziomy. Jak zaczniesz wiercić 100m w ziemie to nic dziwnego, że cena rośnie.
Pompa kosztuje 15k plus 7k wymiennik. To ile kosztuje powietrzna?

Licząc tylko sprzęt to PC glikol - woda jest tańsza niż powietrze - woda.
@mlesz: nawet licząc 13k, SCOP 2,8 powietrza (co przy pompie za 9200 to i tak będzie cud) do 4,3 gruntu, przy zapotrzebowaniu przeciętnym 10000kWh rocznie.
To daje 3500kWh elektryki dla powietrza, 2300kWh ziemia. Czyli 10lat zakładając brak wzrostu cen energii elektrycznej. Realnie z uwzględnieniem wzrostu cen jakieś 8lat.

Co już tak różowo nie jest?
@bambus94: gruntówki są z założenia tańsze niż powietrzne. Mniej towaru potrzeba.
Cenę gruntówce robi wymiennik. Jak nie masz gdzie poziomego rozłożyć (~500m2 działki niczym nie zabudowane) to trzeba wiercić pionowe odwierty a to pompuje cenę w kosmos.
Natomiast jak ktoś ma dużą działkę to gruntówka wyjdzie taniej albo w tej samej cenie co powietrzna o wile większej skuteczności i do tego prawie stałej przez cały rok.
@Bad_Wolf: Wykonanie poziomego wcale takie tanie nie jest. Ogromna powierzchnia do rozkopania.
Po prostu zaskoczyłeś mnie tym że za 16k netto można gruntówkę kupić, bo większość ofert to od 30 w górę.
że za 16k netto


@bambus94: brutto 8%

Wykonanie poziomego wcale takie tanie nie jest


Kopiesz rowy ok 1m szerokości i odpowiedniej długości a nie rozkopujesz całą powierzchnię. Rury PE100RC aż takiego majątku nie kosztują.
Nikt nie mówi, że to za darmo jest ale jest kilka razy tańsze niż wymiennik pionowy.

bo większość ofert to od 30 w górę

za pompę czy za pompę i montaż?