Wpis z mikrobloga

@seaborg442: zeby zrobic symulacje dynamiczna ukladu grzewczego na pompie ciepla musialbys wprowadzic milion zmiennych
wlasnie dla tego wiekszosc systemow grzewczych ma jedna temperature projektowa plus szacuje sie zachowanie w innych warunkach.
@Mateos2: Ale podałem programy które potrafią ja wykonać (trsys, tsol) , tylko są płatne. Pytanie dotyczy podobnych oprogramowań tylko żeby były bezpłatne. Nie pytałem o liczbę zmiennych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@seaborg442: a mozesz dokladnie wskazac ktory z tych programow to potrafi?
cos poza narysowaniem wykesu przy zalozeniach teoretycznych ze dom odbiera 100% energii z pompy i ze sprawnosc przekazania energii do zasobnik i bufora jest 100%?

bo w/g moich obliczen to sprawnosc pompy ciepla (powietrznej) potrafi sie roznic o kilkadziisat procent pomeidzy dobrze dobranym i zestrojonym systemem a dobranym na "oko"

sprawdz powyzsze programy wrzucajac pompe o tych samych parametrach ale
@seaborg442: ale przeciez tam mowa o kolektorach i stalym odbiorze przy stalych parametrach.
obliczenia sa podobne do obliczen. statystycznie to zeby oswietlic moj dom to potrzebuje jedna zarowke 100W.

najprostszy punky ktory rozwala obliczenia to sprawnosc pompy
masz powiedzmy COP 4 przy jakis temperaturach i przeplywie 2 czy 3 tysiace litrow na godzine
jaka instalacja CO taki przeplyw przyjmie?