Wpis z mikrobloga

Hej dostałem wycenę instalacji na mój dach (czyste południe) 6kwp (max 6,2kwp) - falownik Huawei 6 + panele Longi 420 lub 430. I jest to maks, które mogę wrzucić na dach. Kwota 25 tys. Realizacja jeszcze na starych zasadach.

Obecne zużycie w sezonie zimowym to 232 kwh na miesiąc, piec na pellet, indukcja.
Z kalkulatorów wyszło mi że moje zapotrzebowanie to ok 4.44 kWp.

Patrzę trochę w przyszłość, żeby wykorzystać tę moc, na lato chciałbym klimatyzator na piętro, oraz zasilanie bojlera CWU na grzałkę (bo obecnie palę cały rok pelletem - bojler 200l). Przy takiej opcji instalacja zwróci się pewnie za 5-6 lat. Koszt energii liczę na dziś dzień.

Jest jeszcze opcja w przyszłości na pompę ciepła, ale wyliczając zapotrzebowanie z cieplo.app - wymagana pompa wg mojego budynku powinna wynosić max 8kw (SCOP 3.5). Co kalkulator przelicza na instalację 6,4kWp już z uwzględnieniem "Uwzględnia 20% nadmiar na rozliczenie z zakładem energetycznym."

I tu całość mojej fotowoltaiki poszłaby ew na pompe ciepła. Dodam tylko że spalam pelletu ok 4 tony rocznie. Co przy dzisiejszych cenach to ok 5200 zł (bez prądu na piec i pompki).

Zastanawiam się czy wchodzić w instalację, taką kwotę mogę mieć odłożoną na ten cel i boję się że jak tego nie zrobię inflacja wszystko zje, ceny prądu pójdą do góry, pelletu też, a nowe rozliczenie fotowoltaiki nie będzie już tak korzystne.

#fotowoltaika #pompaciepla
Pobierz badyl - Hej dostałem wycenę instalacji na mój dach (czyste południe) 6kwp (max 6,2kwp...
źródło: comment_1641468515bmcMjUfna4LZwWFi8vaIiQ.jpg
  • 15
@badyl: Cena wydaje się w porządku, szczególnie na obecne czasy. Moim zdaniem jak najbardziej warto. Pieniądz traci na wartości, ceny praktycznie wszystkiego rosną, więc fotowoltaika jest dobrą inwestycją. Dodatkowo pomyśl w ten sposób, że o ile moc jest za mała by całkowicie przerzucić się na pompę ciepła to wspomniany klimatyzator będziesz mógł użyć też do ogrzewania(oczywiście skuteczność tego będzie ograniczona miejscem jego montażu - rozprowadzanie powietrza). To z kolei pozwoli Ci
@badyl: grzejniki czy podłogowka?
Policz 4 tony * wartość energetyczna i wyjdzie ci zapotrzebowanie roczne dokładniej niż z kalkulatorów

Przy grzejnikach SCOP będzie raczej 3

Jeśli pellet da 5mwh z tony to potrzebujesz 20 MWh na ogrzewanie.
Przy SCOP 3 oznacza że zużyjesz ok 7mwh prądu
Przy podłogowce mniej przy małych grzejnikach więcej
@badyl: czasami taniej niż inwestować w fotowoltaike dodatkowa jest wymienić grzejniki na większe i ulżyć pompie. Każdy stopień w dół na wodzie grzewczej to ulga dla pompy i dla portfela
@adeo1987: sens bufora zależy od konkretnej instalacji. Idealnie jeśli go nie potrzeba.
Bufor to zawsze kolejny koszt i strata ciepła.
Ja mam 40 litrów żeby odladzanie pompy nie obniżało temperatury na kaloryferach.
@Mateos2: Teraz mam 50/50 podlogowka , grzejniki i tez bufor robi za sprzeglo , ale przymierzam sie do zmiany na 100% podlgowka i bufor jako sprzeglo obniza temp zasilania gdyz miesza powrót, nie wiem czy nie lepiej w tym wypadkubzastosowqc bufor tylko na powrocie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@adeo1987: mam Panasonica 9kw serii hp - podpięcie bezpośrednie działa u mnie bez problemu. Przepływ maksimum to 34l/min (podczas defrostów i przy odpowietrzaniu), podczas normalnej pracy zazwyczaj nie przekracza 10-15. U kolegi w t-cap 9kw przepływ do bufora z taką samą pompą to maks 40l/min. Mój dom ma niecałe 180m2 po podłodze, łącznie około 1000mb pexa 16, dbałem tylko, żeby do głównego rozejścia w "kotłowni" była pp40, a potem pp32 do