mam postawionego minta 18,3, chyba od 2015r? oczywiście aktualizowany z niższych wersji, z racji tego że za niedługo kończy mu się wsparcie zaczynam się zastanawiać co robić, bawić się w aktualizacje do 20, czy może zmiana dystrybucji, zależy mi głównie aby distro było niezawodne oraz fajnie jakby udało się przenieść konfiguracje z obecnego. Miałem kiedyś podejście do manjaro z kilka lat temu, ale dosłownie po godzinie może dwóch wywaliłem je ( ͡
@rekoj: To nie ma sensu żebyś zmieniał dystrybucję. Dystrybucje różnią się głównie repozytoriami i menadżerem pakietów czyli czymś czego i tak w codziennym użytkowaniu nie chcesz oglądać. Mint to świetny system i ciężko Ci będzie znaleźć coś lepszego jeżeli nie masz ku temu konkretnych powodów (jakieś niewspierane środowisko graficzne, którego chcesz używać, chciałbyś rolling release czy coś w tym guście). W kwestii dostępu do oprogramowania, to coraz więcej można znaleźć
@fervi: całkiem przypadkiem na schemacie załważyłem że sensorki są pod i2c i całkiem przypadkiem na innej stronie znalazłem jakie adresy fizyczne mają te ukryte i2c interfejsy ( ͡°͜ʖ͡°)
chcę zainstalować linux mint, zrobiłem bootowalny pendrive, odpalam i przy instalacji chce ode mnie login i hasło, wcześniej tak nie miałem tylko od razu uruchamiał się z pendrive. Co robić? #linux
Jakiś miesiąc temu zacząłem tworzyć celem nauki Rusta aplikację która mogłaby być alternatywą dla FSlint, którego instalacja na nowszych Ubuntu jest utrudniona z powodu korzystania ze starych technologii - GTK 2, Python 2.
Czkawka działa oczywiście na Linuxie(nie do końca wiem jakie są jej wymagania, ale powinna raczej działać wszędzie) ale jeszcze GUI jest nie do końca używalne.
@BArtus: a jaki size ma ten plik? Pierwszy z brzegu 49581 linii ma tutaj 1.9 Megabajta. Twój ma 5 milionów linii? Niektóre edytory to by nie chciały tego załadować.
Hej mirunie, chciałem zainstalować na dual boocie windowsa obok Linuxa i nie mogę... Zawsze dostaję taki komunikat jak na zdjęciu.
W kompie mam 3 dyski z czego dwa są dla Linuxa i są sformatowane na ext4 i jeden pusty dla windy. Sterowniki dla płyty głównej są dla dostępne jedynie jako pliki .exe i nie mogę ich użyć.
@menmikimen: Odłącz dyski z ext4, zostaw tylko ten dla win. Jak zainstalujesz win, to masz do wyboru: 1. Boot menu z biosu 2. Grub w linuxie, gdzie dopisujesz windows 3. W windowsie dodajesz opcję do bootowania linuxa
@menmikimen: nie miałeś ich odłączać w biosie... Miałeś przełączyć bios z uefi na legacy, lub odwrotnie. Miałeś też sprawdzić w jakim trybie pracuje kontroler dysków, czy jest to AHCI czy legacy IDE.
@Gippo86: Da radę, ale nie jest to wskazane, bo dość szybko będziesz atakowany, a jak dobrze nie skonfigurujesz, to ryza papieru pójdzie na głupoty przesłane przez script kiddie.
Postaw serwer openvpn, zrób przekierowanie portow VPN i skonfiguruj klienta u mamy. Wtedy bezpiecznie puścisz wydruk i nie tylko. Można przeglądać otoczenie sieciowe, i ogólnie działać jak w jednej sieci lan.
@Isilmo: Hej, przynajmniej spróbowałeś co nie? :) Nie ma co na siłę siedzieć na systemie, który ci się nie podoba / nie podchodzi - nie każdemu się spodoba linux czy windows czy MacOS - różne gusta, potrzeby cnie
Wśród wielu aktualizacji zabezpieczeń w 10.6 znajdują się OpenJDK, Firefox ESR, Thunderbird, Nginx, X.Org Server, BIND9, Squid, Ghostscript i wiele innych popularnych pakietów.
Kochane Ubuntu po aktualizacji usunęło mi działające wifi, z którego konfiguracją bawiłem się pół dnia. Mam ochotę wy*ebać laptop przez okno. #programowanie #linux #komputery #pcmasterrace #z--------------e
@PrzeSadza: 1. BACKUP. 2. Poza tym sam się przyznałeś, że grzebałeś w repozytoriach. 3. Jesteś lepszy ode mnie, ja 13 lat temu odinstalowałem pół systemu "aktualizując" dopiero po 2-ch tygodniach. Ja, nie aktualizacje same z siebie.
Rozpakuj go gdzie Ci wygodnie, a potem wszystkie pliki z dotnet/shared/Microsoft.NETCore.App/2.2.8 wrzuć do folderu z binarkami i powinno zadziałać. Testowałem przed chwilą u siebie. .NET Core 2.2 jest EOL i nie ma dla niego już wsparcia oficjalnego nigdzie, pewnie stąd problem
Rozpakuj go gdzie Ci wygodnie, a potem wszystkie pliki z dotnet/shared/Microsoft.NETCore.App/2.2.8 wrzuć do folderu z binarkami i powinno zadziałać. Testowałem przed chwilą u siebie.
.NET Core 2.2 jest EOL i nie ma dla niego już wsparcia oficjalnego nigdzie, pewnie stąd problem
@drajvver: O wielkie dzięki! Działa! Próbowałem tak robić wczoraj z tą różnicą, że wziąłem te wydanie 2.1 LTS i chyba 3.1 LTS i dla żadnego mi nie działało więc
Hej mirki, zbliża się zima, będzie więcej czasu na siedzenie przed kompem. Zastanawiam się na przesiadką na #linux na moim Lenovo Thinkpad T530 (8 GB RAM i i7-3630QM). Ostatnimi czasy szwankuje mi dysk 160GB SSD (miejmy nadzieję, że to dysk). Zakupiłem dysk 1TB SSD, to sporo miejsca i w związku z tym zastanawiam się nad dwiema opcjami.
Opcja 1. Robię clona starego dysku z Windowsem 10 na nowy i cześć
@open-alpha: jest zapowiedziane, że z czasem będzie rozbudowywał m.in. o możliwość zmiany rozmiaru każdego z pasków, przeniesienie zegara obok ikony tilingu, ręczną zmianę rozmiaru okien (obecnie tiling jest sztywny), przeniesienie pasków w inne miejsca etc.
na obecną chwilę masz dostęp do 12 opcji tilingu, dokowanie okien na konkretnych obszarach, podstawowy (ale wystarczający) zestaw skrótów, opcja Zen wyłączająca paski (masz w tym momencie same okna), nakładka dodatkwoo obsługuje klasyczny tray (już
@checklogin: to nie 2000 rok, teraz wszędzie jest LVM. @PortowySzczur: jeśli home i root są w tej samej volume grupie to zmniejszasz logical volume na którym jest home i odzyskane miejsce dodajesz do roota - wszystko przez lvresize. Pytanie jeszcze jaki masz system plików.