• 3
Dzięki za lokalizacje.


@Kantor_wymiany_mysli_i_wrazen: Teraz pewnie mniej się dziwisz "toporności" konstrukcji :) Niestety w Irlandii nie ma zbyt łatwego (=taniego) dostępu do ładnych i solidnych profili dedykowanych do PV i dostępnych z TANIM transportem (bo wyspa). Robiłem z tego, co dało się kupić. Robiłem z tego: https://www.irishrollforming.ie/product/galvanised-steel-purlins-145-x-1-5mm/ - jednak (jak na Irlandię przystało, hehe) rzeczywiście dostarczony profil różni się od dedykowanego (IMO, jest sztywniejszy - ale ma i nieco inne
bialy100k - >Dzięki za lokalizacje.

@Kantorwymianymysliiwrazen: Teraz pewnie mniej s...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
Pytanie do jakiegoś eksperta od wiat. Będę mieć wiatę na drewnie BSH + KVH i wykonawca montuje na betonowych stopach na takich kotwach skrzynkowych „U”. Tylko te betonowe stopy są poniżej kostki tak jak i ta kotwa skrzynkowa. Czyli jak się obłoży dookoła kostka to już drewno będzie poniżej poziomu kostki. Czy to jest zgodnie ze sztuką? Na logikę drewno nie będzie miało czym oddychać i zgnije na dole ale może się
kubaw92 - Pytanie do jakiegoś eksperta od wiat. Będę mieć wiatę na drewnie BSH + KVH ...

źródło: IMG_5937

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Będę robił małą wiatę koło domu 3x4m. Drewno będzie BSH albo KVH. Ale problem mam z doborem bejcy. Mam polecone coś takiego jak HOLZWACHS LASUR 3w1
Dekoracyjny wosk do drewna z wysoką zawartością stałego impregnatu.
Zna ktoś ten produkt i poleci? Czy trzeba przed tym jeszcze śmignąć drewno jakimś biobójczym preparatem przed grzybami itp?
Albo czy ktoś by coś polecił innego?
#budujzwykopem #konstrukcjebudowlane #drewno #remontujzwykopem
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy kątownik można wykorzystać jako wieszak? Muszę zrobić wymian w stropie drewnianym, który ma tylko ustabilizować drugą belkę a sam nie będzie obciążany pionowo. Chciałem jak na obrazku zamontować i ukryć w drewnie kątownik. Bo wieszaki ukryte kosztują blisko 120zl sztuka to 240 na wymian a do zrobienia 3 takie.

Niebieski belki czerwony kątownik zielone wkręty

#drewno #budownictwo #konstrukcjebudowlane
WarsDman - Czy kątownik można wykorzystać jako wieszak? Muszę zrobić wymian w stropie...

źródło: IMG_6966

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@parobek677 Poszycie będzie bardzo ciężkie, sama płatew tego nie utrzyma i zacznie się zginać. Nawet wzmocnienie kątownikami stalowymi przy murze nie pomoże. W mojej opinii najlepsze wyjście to zamiana całej płatwi na dwuteownik stalowy, który można dla lepszego efektu obłożyć deskami, a w środku dać ocieplenie. Ale skonsultuj to koniecznie z konstruktorem lub architektem.
  • Odpowiedz
Budowlane Mirki, nurtuje mnie pytanie z konstrukcji żelbetowych na które nie znalazłem odpowiedzi w sieci ani wśród znajomych. Po co właściwie zakłada się na zbrojenie pionowe ścian tzw. szpilki, spinki, eski, zetki itd. Przykładowe zdjęcia umieszczę poniżej. Według pewnej strony internetowej "Jeśli zbrojenie główne (najczęściej pionowe) jest umieszczone przy powierzchni ściany (bliżej niż zbrojenie poprzeczne), to należy stosować „spinki” – łączniki obu zbrojeń głównych przy powierzchniach ściany, w ilości nie mniejszej niż
mizabud - Budowlane Mirki, nurtuje mnie pytanie z konstrukcji żelbetowych na które ni...

źródło: temp_file3557612730849441622

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mizabud Ekspertem nie jestem, ale rozpoznałem tylko dwie funkcje. Pierwsza to utrzymanie konstrukcji stalowych przed zalaniem betonem. Druga to właśnie ich wzmocnienie kiedy już beton zastygnie. Konstrukcja budynku chyba będzie miała większy wpływ na grząski teren i pęknięcia.
  • Odpowiedz
Czy ktoś z was spawał konstrukcje garażu blaszanego? Chciałbym takie coś zrobić, spawarkę mam, na potrzeby blaszaka pewnie się nauczę zespawać kilka elementów ze soba… potrzebuję jedynie jakiegoś sensownego schematu, rysunku technicznego. Pomoże ktoś? #budownictwo #konstrukcjebudowlane #garaz #spawanie
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kacius: to już sporo odpowiedzialna konstrukcja, ale też na małych profilach możesz też dość łatwo potestować jakość twoich spoin, ogólnie blaszaki się robi na zasadzie współpracy z blachą czyli ramka jest np. z kątowniczków i blacha przykręcona do nich daje stabilizację konstrukcji, choć oczywiście można i jakieś stężenia dać
  • Odpowiedz
@kacius idź najpierw dowiedz się jaka jest cena materiałów- blacha trapezowowa, której potrzebujesz ok. 40m2 dla zwykłego garażu, potem profile, których wyjdzie Ci pewnie z 60mb, porównaj to z cenami gotowych garaży zdecyduj się, czy to jest opłacalne. Garażopodobne konstrukcje robiłem na zlecenie tylko jak były bardzo nietypowe bo cenowo dla klienta wychodzilo tak 3-4x więcej za m2 niż gotowe.
  • Odpowiedz
Widziałem podłogę z paneli przezroczystych chyba ze szkła hartowanego podpartych po krawędziach. Czy dla takich płytek 30 cm x 30 cm wystarczy 8-10mm żeby utrzymać człowieka z bezpiecznym marginesem czy potrzeba czegoś grubszego? Tak, żeby nie zerwało się to jak ktoś będzie biegł, czy skoczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#szklohartowane #budowa #wytrzymaloscmaterialow #konstrukcjebudowlane
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć budowlane Mirki i Mirabelki, czy znacie jakieś sposoby na tani zakup materiałów drewnianych takich jak płyty OSB, kantówki, drewno konstrukcyjne, sklejka itp.? W marketach budowlanych ta cena jest pewnie kilku-krotnie wyższa, więc szukam sposobów na zminimalizowanie kosztów związanych z tymi materiałami. Może macie też do polecenia jakieś składy drewna, tartaki itp.? Oczywiście miałbym własny transport.

#budujzwykopem #budownictwo #stolarstwo #drewno #konstrukcjebudowlane
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@a5f5c1: no szukaj składów drzewnych w regionie, to nie są sieciówki, więc ogólnopolskliej nikt ci nie poda
zazwyczaj mają i sklejki szalunkowe, płyty osb, deski surowe
  • Odpowiedz
@a5f5c1: W tartaku, w którym czasem się stołuję wymiary dekarskie leżą na placu, a inne trzeba zamawiać. Sklejki i osb sprzedają też hurtownie meblarskie, jeszcze ci przywiozą.
  • Odpowiedz
#budujzwykopem #placzabaw #konstrukcjebudowlane #drewno
Mirasy, będę od marca budował plac zabaw. Mam już gotowe ścianki itd, potrzebuje teraz to zaimpregnować. Jak to drewno najlepiej zabezpieczyć? Po impregnacji (pewnie 2 razy przemaluje) dopiero złożę to na podwórku. Wtedy dopiero walne to na jakiś kolor? Czy od razu impregnat z kolorem? Jakie są najlepsze?
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@dombol: dzięki, fajna instrukcja. Najpierw olej, później jachti 80, później jachti 20. Powstało pytanie, czy po tych trzech krokach mogę całość przemalować na jakiś kolor, czy lepiej już tego nie tykać?
  • Odpowiedz
@LZBNZ: Yachti da ci raczej kolor bezbarwny. Jeśli chcesz takiej typowej lakierobejcy możesz znaleźć inne rozwiązanie od producenta.

Od razu zaznaczam, że wg mnie Tikurilla w tym systemie to taki mercedes. I jest to też drogie. Natomiast typowa lakierobejca też wytrzyma, ale gwarancji jak długo będzie ci to służyć nie dam.

Mój brat przetestował tą Tikurillę na tarasie, który jest narażony na śnieg, liście i deszcz. I deski są od
  • Odpowiedz