@fornson23: DAS SAFE, bo DAS programm SAFE . Debile z pisu i republiki niech się nauczą języka niemieckiego. Przecież język wroga trzeba znać. Der Safe jest prawidłowo jeśli mówimy o fizycznym sejfie...
Tak w ogóle to latam sobie prawie rok 20letnia hybrydą i się cały czas ćwiczę w ekodrivingu i z tego co obserwuję to najbardziej ekonomiczną metodą jazdy jest to co od lat po cichu podejrzewałem ale wreszcie mam jak sprawdzić czyli:
Jak się musisz rozpędzić np. z 50 do 90 to redukcja na 3, gaz, i robisz ŁUTUTUTU aż do docelowej prędkości i gdy masz 90 to wreszcie przebijasz na 5 (lub
@SzubiDubiDu: niskie obroty zabijają sprzęgło, zwłaszcza dwumasowe. Najlepiej zmieniać na wyższy w okolicy 1800-2000 a jak się toczysz to na niższy zrzucasz przy 1500. To też sporo charakterystyki samego silnika. Ja tam zmieniam zawsze powyżej 2000, jepac ekodrajwing, ma być dynamicznie i płynnie, nawet jak mi spali litr na 100 więcej
Jak wygląda sprawa z wegańskimi gotowcami? Koleżanka mamy jest wege i twierdzi że to chemia i najlepiej gotować samemu, ale jak sprawdzałem skład to wydają się być ok. Jedzenie tego na co dzień jako obiad to zły pomysł? #weganizm #fastfood
Pytanie odnośnie rozliczania z klientem z USA. Jak teraz najlepiej to robić by nie tracić za wiele na przewalutowaniu ? Revolut ? Konto walutowe w banku ? Inne opcje ? #programista15k #programowanie #waluty #pracbaza #pracait
@ZabijamKury: wystawiasz fakturę np z dopiskiem art 28 ustawy vat? Ogólnie zgodnie z prawem to chyba musisz przelew bankowy za taką transakcję, banki mają obowiązek rejestrowania takich przelewów z poza UE, zwłaszcza jeśli odbiorca/nadawca w USA jest z bardziej liberalnych podatkowo stanów (jak delaware czy wyoming), banki przekazują takie przelewy do analizy do działu AML
@ZabijamKury: a dodatkowo z poziomu urzędu skarbowego, jeśli będziesz wystawiał sporo takich faktur, to możesz otrzymać w nagrodę kontrolę skarbową - ze względu na podejrzenie omijania podatku vat :)
@BreathDeath: do czasu, zwłaszcza jak przyjmujesz na prywatne konto, więc dajesz pozwolenie skarbówce by w razie kontroli mieli dostęp do całej twojej historii konta prywatnego. Wiesz to, że nie miałeś kontroli nie oznacza, że prawidłowo się rozliczasz, a to że będziesz miał kontrolę w przyszłości w cale nie musi oznaczać, że jest ona wszczęta z powodu błędu w VAT-7 czy picie.
Wystarczy, że drugi programista z polski będzie robił wałki
@BreathDeath: księgowa odpowiada tylko za błędy księgowe, za błędy podatkowe odpowiadasz ty, całym swoim majątkiem, a błędnie obliczony podatek to błąd podatkowy a nie księgowy, błąd księgowy to np. źle rozliczona kompensata, źle naliczona stawka amortyzacji księgowej. Jedynie odpowiadałaby tylko księgowa jeśli twoja księgowa jest również twoim doradcą podatkowym (w co wątpię bo wtedy byś płacił po kilka tys msc za same usługi księgowe)
@BreathDeath: nie ogarniasz. wystarczy, że urząd skarbowy poprosi o wyciągi rachunku powiązanego z jdg, wtedy musisz dać wyciągi prywatne (bo nie masz konta firmowego). Na prywatnym rachunku okazuje się, że coś sprzedawałeś na olx, np. telefon, laptopa i cyk domiar podatkowy za ukrywanie dochodów, albo jakieś przelewy od kobiety, albo do brata, które maja nie jasny tytuł przelewu - niezgłaszanie darowizny też jest obarczone karą. Urząd Skarbowy oczywiście może od
@BreathDeath: yhym, jesteś jak czysta woda? xDDD Nie ma ludzi, którzy nie mają ani jednego przewinienia podatkowego, do którego urzędnik mógłby się przyczepić.
Pracowałem (rok bo rok ale pracowałem, wroga swego trzeba znać a najlepiej poznać wroga wchodząc w jego szeregi) w skarbówce w referacie vat i zawsze na takich kontrolach wychodziły małe pierdółki dodatkowo
@Selina_: ile razy widziałem zachodnie babki 50+ z młodym mokebe xD Na stare lata biorą sobie faceta do pukania, tak samo jak starzy milionerzy biorą sobie ruskie młode eskortki na swoje jachty. To jest dokładnie to samo
@Wwolt: no wiadomo, jakby ten ruch obrony granic nie był przez tuska prześladowany to do żadnego wybuchu torów kolejowych by nie doszło. dlatego wybuch torów to wina tuska, no czego nie rozumiesz xDDDDDDDDDD
@chigcht: za katastrofę w Smoleńsku na 90% odpowiada kaczafii, od samego początku w 2010 roku w liceum na godzinie wychowawczej wysnułem teorię, że to on w rozmowie na telefon satelitarny kazał bratu by lądowali, zapewne powiedział coś w stylu "jak to będzie wyglądać, Tusk wylądował a Ty nie, musisz wylądować bo spadniemy w sondażach" no i spadli, ale na brzozę
#haiti to 10-milionowy kraj wyniszczony przez długoletnią wojnę gangów, a ostatnio jeszcze na to przyszedł huragan Melisa. Od 2021 nie ma prezydenta (ostatni został zamordowany). Wczoraj awansowali na MŚ 2026.
@Owlosiaty-Dzik: Z tego co widziałem to Ameryka Południowa miała jakiś handicap i prawie wszystkie kraje tego kontynentu zakwalifikowały się do MŚ 2026 xD
Po pościgu ulicami Gdańska policjanci zatrzymali 22-letniego ukraińca, który próbował uniknąć kontroli drogowej. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty karne, został ukarany mandatami na kwotę 31.500 zł i 210 punktami karnymi. Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara 5 lat więzienia.
Chcę odświeżyć radio Hondzie Civic VIII ES sedan z 2008 roku. Widziałem na allegro/aliexpress takie dedykowane z androidem tabletem LTE z kamerą cofania, jak działają takie chińczyki? Zależy mi głównie na bluetooth, wiem że mogę kupić adapter bluetooth pod zmieniarkę cd w radiu, ale czujników parkowania nie mam a taka kamerka to by było pomocne dla mojej kobiety (mi wystarczą lusterka)
@vieniasn: no patrzę tylko takie powyżej 1000 zł z 4gb ram, chodzi mi o ogólne działalnie, np. czy dobrze działają pod względem modułów cam (by się włączało razem ze stacyjką, sterowanie z kierownicy, etc), czy spasowanie plastików jest dobre, czy jakość dźwięku jest ok (i z radia i z bluetooth, spotify czy cokolwiek)
@Sckb: ok, dzięki za polecenie konkretnej marki, a te jakieś bajery typu obd2 to jak działa, muszę mieć dodatkowy adapter obd2 bluetooth czy to jakoś przez wiązkę can się bezpośrednio łączy.
@Sckb: dzięki, a czy warto kupować bezpośrednio z aliexpress czy innych chińskich stron? Na pewno taniej, ale nigdy nie zamawiałem z chin niczego powyżej 200 zł także się trochę cykam
@WykopanyDzon: wow, super że podzieliłeś się taką wiedzą, w sumie racja, chińczyki oszukują, brat się nabrał na pendrive 512 gb za 10 zł a się okazało, że to kość stara 128mb i wirtualnie oszukuje system. No ja celuje w takie chińczyki "premium", chcę by to działało bezproblemowo przez kilka lat, w 99% i tak będzie używane głównie google maps/yanosik, spotify/youtube, bluetooth i kamera cofania, android auto mi nie potrzebne bo
Dane z 2024 pokazują gigantyczną liczbę miejsc na jedno miejsce na niektórych specjalizacjach. Rozbija to narrację, że "miejsc na specjalizacje jest wystarczająco dużo, bo na niektórych zostają miejsca". Co z tego, na deficytowych i intratnych utrzymuje się gigantyczny niedobór miejsc wobec chętnych
Co z tego jak i tak w pierwszej kolejności są miejsca zarezerwowane dla znajomków. Na medycynę to tak samo jak na WAT, pierwsze miejsca mają bananowe dzieci z rodzin lekarskich (nawet jak matura źle poszła), a dopiero potem miejsca są wolne, dlatego tak ciężko się dostać. Tak samo na WAT, zwykły uczeń musi mieć po 90% każde rozszerzenie by się na WAT dostać, a idiota który ma ledwo 50% dostaje się bez
@Artoth: może coś się w tej materii już zmieniło ale w latach 2010-2012 - to na 100% był taki proceder, osobiście znam przypadki, gdzie na ten sam kierunek z mojego liceum jedna dziewczyna się dostała a miała po 60% matury a druga co miała po 90% nie dostała się. Ta co miała 60% to bananowa córka lekarzy z miasta powiatowego...
Szczerze polecam tego robota, kupiłem w maju i daje sobie radę nawet przy sierści owczarka niemieckiego. Za taką cenę (teraz 1199 zł) to mega okazja, dużo lepszy niż xiaomi czy inne dreame
#nieruchomosci #gdansk #trojmiasto Cześć, mocno zastanawiam się nad kupnem mieszkania w Alfa Park na Jasieniu. Czy ktoś ma doświadczenia z tą dzielnicą? Razem z żoną pracujemy zdalnie, więc względy komunikacyjne w godzinach szczytu nie są dla nas ważne, ale inne uwagi z chęcią przeanalizuję :) Martwi mnie trochę czynsz - 17zł/m2, moim zdaniem sporo. Dodatkowo jak jest z zapachami ze słynnych już Szadółek? Jest to jednak
@dreszczykemocji: mieszkałem 2 lata temu na myśliwskiej, szadółek na ogół nie czuć, może raz w miesiącu poczujesz odór ale to i na morenie wtedy czuć. Na pewno wykup miejsca parkingowe, tam nie ma gdzie stanąć Blisko jest na PKM i do parku krajobrazowego, fajne ścieżki i piechotą i rowerem. Dodatkowo, te nowe tereny alfy park to kiedyś ponoć były mokradła. A Alcon przy kartuskiej/adamowicza patrzyłeś?