Estoński CIT od 2021: 97% firm nie zapłaci podatku zanim nie osiągnie zysku
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy wdrażającej tzw. estoński CIT - może ona wejść w życie już z początkiem przyszłego roku. "Firma do ... 300Gospodarka.pl .
300GOSPODARKA z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 117
- Odpowiedz
Komentarze (117)
najlepsze
A nasz rząd proponuje, że z tego odroczonego CIT skorzystają tylko spółki osób fizycznych, tylko nieposiadające udziałów w innych spółkach, tylko zatrudniające 3 pracowników i tylko przez 4 lata.
Dlatego właśnie wyliczyli, że koszt tego programu wyniesie 4 mld, gdy roczne wpływy z CIT to 44 mld.
To jest własnie Morawiecki. A potem pani w TVP powie, że "przecież oni nie płacą podatków i jeszcze protestują"
Masz dochód 20 mln zł i normalnie zapłacił byś CIT. Po zmianach do czasu aż nie wypłacisz dywidendy i kasa lezy na koncie firmy nie płacisz podatku. Możesz obie kumulować zyski przez lata i nie płacić podatków. znajdziesz coś w co warto zainwestować -wydajesz cały zysk z kilku lat na inwestycje i nie płacisz podatków bo wydałeś
Ogólnie wiadomo przecież, że w Polsce rzekomo mało która firma osiąga zyski, a tylko dokłada do interesu:
Jak firma kupuje maszynę i odpisuje ją w kosztach przez 5 lat to w pierwszym roku powinna odpisać 80% jej wartości, w drugim 10% a w pozostałych 3 latach pozostałe 10%.
Teraz działa to tak że odpisy amortyzacyjne są rozłożone w równych ratach przez cały czas. Dla środków trwałych jest to kilka lat ale dla nieruchomości może być nawet i 30 lat. Jest to kompletnie bez sensu, bo firma ponosi duży wydatek tu i teraz a koszt (pomniejszający należne podatki) rozsmarowany jest na całe dziesięciolecia.
Gdyby
Fajne rozumienie księgowości. Na tej zasadzie wyszukiwarkę google może zrobić gimnazjalista bo cała funkcjonalność strony google.com to przecież jeden textbox i jeden button.
Odliczać można by z góry 100% nawet bez żadnego dochodu, bo w księgowości nic nie przepada. Zaksięgowane koszty nigdy nie giną, nie przepadają, nie tracą się. Dlatego każdy przedsiębiorca chciałby żeby każdy wydatek stawał się natychmiast pełnym księgowym kosztem. Ze środkami trwałymi jest tak że wydatek staje się tym kosztem w czasie, odpisy amortyzacyjne są bowiem rozciągnięte w czasie na wiele lat.
Uzasadnienie dlaczego istnieje to rozciągnięcie kosztów w