Wpis z mikrobloga

#linux #pcbsd #bsd #komputery

Mirasy. Mam pytanie. Chce w PCBSD wylaczyc IPv6 bo strony laduja sie niemilosiernie wolno. No wiec znalazlem poradnik i napisane jest:

`In FreeBSD releases 9.0 and later, IPv6 is enabled by default. To disable it,

1. Edit the file /etc/rc.conf
2. Add the following line to the file
ipv6_network_interfaces="none"


# Default is auto
(If other ipv6_network_interfaces lines exist in the file, delete them)
No i jak to edytowac? Otwieram przez terminal z polecenia "sudo" z edytorow domyslnie mam tylko emacsa (sendmail tez jest) No i wyrzuca mi "read only" ktos cos?
  • 45
  • Odpowiedz
Nie ma nano/joe/vi(m) ??? No to sudo su, kopia pliku na wszelki wypadek i echo 'ip6networkinterfaces="none"' >>/etc/rc.conf. A jak jest im tootworzyc plik, shift-g, shift-a! Enter! dopisać, escape,shift-zz
  • Odpowiedz
@Handy: jest read only ale można i tak to nadpisać, w vi np.

[esc]:wq!
nie wiem jak w emacs. Możesz też

chmod +w /etc/rc.conf
najpierw (wsio z roota oczywiście)
  • Odpowiedz
@djbartek: Tak, zeby potestowac. Mam PC BSD nie musialem przy instalacji bawic sie w trybie tekstowym ze srodowiskiem, poza tym najwazniejsze programy dostarcza mi AppCafe ktora jest dostarczona z systemem, skype, gimp audacity i Mplayer :D
  • Odpowiedz
@Handy: ZFS pewnie masz na myśli?

W sumie nie wiem jak nowe freebsd się ustawiają jak masz ZFS. Standardowo, jak używałeś UFS, to miałeś partycję np. /dev/da0 i na niej slice /dev/da0s1 /dev/da0s2... itd. I na tych były utworzone systemy plików. Podczas gdy linux widział samo /dev/sda1 (odpowiedni /dev/da0 np.)

Ale ZFS niejako ma własną obsługę slice (czy może raczej odpowiednika... nie też nie to. ZFSowe woluminy mają over9000 więcej funkcji ;)) więc być może ten problem odpada. Można założyć pool na /dev/da0 (nazwijmy go "dupa") i na nim robić wolumeny
  • Odpowiedz
@list86: Dzieki za wytlumaczenie :) w kazdym razie ogarnalem przez VI nie jest takie trudne. :)

Przy instalacji bylo do wyboru i wybralem ZFS przy instalacji polautomatycznej. Odrazu srodowisko na XFCE, Firefox + flash, Jave.
  • Odpowiedz