Wpis z mikrobloga

Poproszę o wyjaśnienie: jeśli obowiązkowy pobór jest takim bezsensem, jak się tutaj pisze, to dlaczego Korea Płd., Izrael, czy Szwajcaria wciąż go stosują? Czym warunki tych krajów tak bardzo różnią się od naszych? Może ich decydenci nie dorośli do poziomu intelektualnego elity wykopu?

#wojsko #pytaniedoeksperta i #neuropa bo to jej członkowie/sympatycy najwięcej piszą o skuteczności profesjonalnej armii
  • 254
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@biczplis: Bicz plis, mówię o wydatkach rzędu 2,5-3% PKB, co dałoby nam bardzo dużo, a wciąż dużo niższym wskaźnikiem niż w przypadku choćby USA, które bynajmniej chyba wciąż nie upadają.
  • Odpowiedz
A przecież nie musimy od razu wydawać na armię 25mld$ jak Korea, ani budować 600tys. armii poborowej, tylko przeszkalać ludzi przez kilka miesięcy


@GuyFawkes: Tylko zadajmy sobie pytanie, po co? Nie lepiej za te pieniądze kupić więcej czołgów i samolotów oraz wyszkolić ich załogi? Jeśli już chcesz inwestować więcej kasy, to chyba lepiej w sprzęt i ludzi, którzy go obsłużą niż gości, którzy po 2 latach takiego szkolenia już niewiele
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: w przypadku Korei Pn zważ, że Chiny grają tu niebagatelną rolę, i w przypadku otwartego konfliktu nikt za bardzo nie ma co Chińczykom zrobic za pomoc Korei. Ale wracając do Polski, to weź pod uwagę jeszcze morale takiego wojska - wśród ochotników będzie ono o niebo wyższe niż młodziaków wziętych z przymusu. Formacje ochotnicze - tak, pobór - bardzo nie
  • Odpowiedz
@Kapoan: A dziękuję neurotrollku. Cytowałem tylko całkę, który napisał coś identycznego, bo śmieszną mnie takie bzdury. Ale rozumiem, że odległość od pierwszego postu do ostatniego niektórych przerasta.
  • Odpowiedz
Nie słyszałem, by ktokolwiek nas hobbystycznie i z oddolnej inicjatywy b----------i, zatapiał nasze okręty i deklarował wymazanie Polski z mapy świata i eksterminację wszystkich Polaków.


@Ginden: A słyszałeś o takich akcjach Rosjan wobec Ukrainy albo Gruzji przed wybuchem konfliktów? Bo to te kraje straciły części swoich terytoriów, a nie Izrael, czy Korea Płd. Niemniej, dzięki za rzeczowy głos.
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: 2% PKB to już jest bardzo dużo, od czasu zakupu F-16 bardzo dużo rzeczy poprawiło się w polskiej armii, teraz przetargi na śmigłowce (transportowe i szturmowe), tarcza antyrakietowa, nowe uzbrojenie żołnierzy, nowe samoloty, duży profesjonalizm żołnierzy. Do nauki obsługi tego sprzętu potrzeba bardzo dużo czasu, przeszkolenie z obsługi kałach czy Beryla powinno być prowdzone w szkole w ramach zajęć PO.
  • Odpowiedz
Tylko zadajmy sobie pytanie, po co? Nie lepiej za te pieniądze kupić więcej czołgów i samolotów oraz wyszkolić ich załogi? Jeśli już chcesz inwestować więcej kasy, to chyba lepiej w sprzęt i ludzi, którzy go obsłużą niż gości, którzy po 2 latach takiego szkolenia już niewiele będą pamiętać.


@Kapoan: To dlaczego Szwajcarzy to robią? Czy oni naprawdę są tacy durni?
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: Przecież sam przed chwilą pisałeś o art. 5 i:

Pisałem o tym, że nie musimy równoważyć wydatków Rosji w stosunku 1:1, bo w razie czego mamy za sobą sojuszników
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: 1 pp. PKB więcej może wydawać się czymś niewielkim, ale w realiach budżetowych, z kosztami stałymi, to gigantyczne pieniądze, których brak gdzie indziej będzie odczuwalny w państwie. A gdy wojenny zapał ostygnie, ludzie mogą przestać być skorzy do akceptowania wielkich wydatków na armię. Tak to właśnie wygląda w krajach starej Europy.
  • Odpowiedz
Ale wracając do Polski, to weź pod uwagę jeszcze morale takiego wojska - wśród ochotników będzie ono o niebo wyższe niż młodziaków wziętych z przymusu. Formacje ochotnicze - tak, pobór - bardzo nie


@Fren: Ja mówię cały czas o kilku miesiącach przeszkolenia, nie wiem - 4, może 6. Byłbyś tak bardzo w-------y idąc na nawet to pół roku do wojska po liceum, żeby nauczyć się strzelać z karabinu i zwalczać
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: Wojsko Szwajcarii jest oceniane na 27. pozycji na świecie, podczas gdy nasze jest na pozycji 18. - więc chyba to jednak nasze rozwiązania wydają się być skuteczniejsze w obliczu konfliktu.
  • Odpowiedz
@biczplis: Ale znowu - co z taktyką, zachowaniem w przypadku ataku ABC, łączności, przenośnych zestawów przeciwpanernych itd. - też PO. Ja nie mówię, że w polskiej armii dzieje się źle. Obawiam się, że to wciąż za mało, bo Rosjanie wzięli się za swoje wojsko po Gruzji.
  • Odpowiedz