Wpis z mikrobloga

Poproszę o wyjaśnienie: jeśli obowiązkowy pobór jest takim bezsensem, jak się tutaj pisze, to dlaczego Korea Płd., Izrael, czy Szwajcaria wciąż go stosują? Czym warunki tych krajów tak bardzo różnią się od naszych? Może ich decydenci nie dorośli do poziomu intelektualnego elity wykopu?

#wojsko #pytaniedoeksperta i #neuropa bo to jej członkowie/sympatycy najwięcej piszą o skuteczności profesjonalnej armii
  • 254
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Farrahan: > Przecież sam przed chwilą pisałeś o art. 5 i:

@Farrahan: Matko. Farrahę. Mamy sojuszników, ale nie mozemy się całkowicie rozbroić i liczyć, że oni przyjadą tu robić całą naszą robotę. Oni mają nas wesprzeć, jak już przyjmiemy pierwsze uderzenie i się pod nim nie załamiemy, jak ostatnio. I dlatego nie musimy mieć równie silnej armii jak Rosja. Mamy mieć taką, która wytrzyma uderzenie sił wydzielonych przez
  • Odpowiedz
Ale znowu - co z taktyką, zachowaniem w przypadku ataku ABC, łączności, przenośnych zestawów przeciwpanernych


@GuyFawkes: O jakiej taktyce ty mówisz? Myślisz, że zwykły człowiek po 6 miesięcznym przeszkoleniu będzie mógł jk równy z równym realizować taktykę z zawodowym wojskiem? Atak w przypadku ABC? Lekcje PO. Łączność? Lekcje PO. Przenośne zestawy przeciwpancerne? Mobilizacja, przybycie do jednostki, 5 MINUT przeszkolenia, walisz.
  • Odpowiedz
@fantomasas: To jest 15 mld zł. Ja wiem, jakie to są pieniądze. Ale do tego tak naprawdę wystarczy reforma KRUSu. Racjonalizacja wydatków socjalnych. Zmniejszenie liczny urzędników. To nie jest kwota niemożliwa do wygospodarowania.
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: Ale dyskutujemy teraz o armii poborowej czy finansowaniu? Bo możemy zwiększyć budżet, jeśli da się to zrobić bez konieczności obcinania innych ważnych wydatków to ja nie mam nic przeciwko, ale inwestowanie tego w pobór moim zdaniem mija się z celem.
  • Odpowiedz
@GuyFawkes: Skoro zakładasz, że sojusznicy przyjdą nam z odsieczą, to po co nam nic niewarta armia z poboru zamiast profesjonalnego wojska, które zrobi ruskim z d--y jesień średniowiecza? Myślisz, że z naszym obecnym uzbrojeniem udałoby im się tak łatwo wejść jak do Gruzji czy na Ukrainę? Widziałeś tych gruzińskich poborowych w adidasach i t-shirtach? Litości.
  • Odpowiedz
Nie widziałem żebyś miał podobne uwagi wobec identycznego komentarza na początku. Bardzo ładna nie-hipokryzja.


@Aleksander_Newski: Nie widziałem, żebyś wrzucał na swoją listę konserwatywnych wykopków mimo oczywistego chamstwa. Poza tym całka poza swoim słabym xd wrzucił jeszcze komentarz do dyskusji, a ty nie, wręcz przeciwnie, przyszedłeś tu tylko spamować i zaburzać przebieg tej dyskusji nie wnosząc ABSOLUTNIE nic od siebie. Ja już dziekuję za wymianę zdań, wystarczy.
  • Odpowiedz
w 1992 w Abchazji nic się nie działo...


@Threepwood: Zestawienie aspektu rozpadu imeprium 16 lat wyprzedzającego wojnę z groźbami Iranu i Korei Płn. wobec ich sąsiadów. Dodaj jeszcze Osetię i Adżarię.
  • Odpowiedz
Byłbyś tak bardzo w-------y idąc na nawet to pół roku do wojska po liceum, żeby nauczyć się strzelać z karabinu i zwalczać pojazdy przeciwnika? Bez przesady.


@GuyFawkes: Ale jaki jest sens robienia takich rzeczy, kiedy mogą robić to zawodowcy? Pobór do wojska to rodzaj przymusowej pracy dla państwa, a mając 18-19 lat pół roku w wojsku może zadecydować o całym życiu.

Poza tym wiek XXI to nie XIX i dzisiaj
  • Odpowiedz
A jak przeszkolimy randomowych januszy przez 6mcy to Rosja zatrzyma się już przed Orzyszem? Weź nie kpij.


@biczplis: Znowu - Izrael, Korea i Szwajcaria wychodzą z takiego założenia. No ale to oni się mylą, a Ty masz rację. Btw - jeszcze jeden przykład - Finlandia. Też kraj, który nic z Polską nie ma wspólnego w zakresie geopolitycznym?
  • Odpowiedz
@Kapoan: Bardzo mnie to cieszy, że skończyłeś swoje prymitywne uwagi. Kolejny raz bekowa grupa pokazuje swoją hipokryzję, relatywizację i agresję wobec rozmówców. Klasyk nad klasykami.
  • Odpowiedz
a Ty masz rację. Btw - jeszcze jeden przykład - Finlandia. Też kraj, który nic z Polską nie ma wspólnego w zakresie geopolitycznym?


@GuyFawkes: Sami Finowie mówią o sobie, że są największymi ryzykantami Europy, bo ich granica z Rosją jest najdłuższa.
  • Odpowiedz
Byłbyś tak bardzo w-------y idąc na nawet to pół roku do wojska po liceum, żeby nauczyć się strzelać z karabinu i zwalczać pojazdy przeciwnika? Bez przesady


@GuyFawkes: Nie żartuj. Ludzie w tym wieku potrafią już prowadzić swoje biznesy, chcą iść na studia, ale ty im każesz iść do wojska. Jak taki w-------y, rozżalony chłopak ma mieć jakąkolwiek chęć do nauki? I znowu się zaczną samobójstwa.
  • Odpowiedz
Ale dyskutujemy teraz o armii poborowej czy finansowaniu?


@Kapoan: Argumentem części oponentów są wyższe środki po stronie Korei i Izraela, więc chyba muszę kontrować. Widzę, że po drugiej stronie barykady jest spór w doktrynie.
  • Odpowiedz