Wpis z mikrobloga

Większość czasu rysowałem w programie Inventor/AutoCAD, również w Creo. Ale od 2 miesięcy siedzę i rysuję/projektuję w CATIA i muszę stwierdzić, że to fenomenalny program. Chyba najlepszy ze wszystkich. Na pewno kilka rzeczy przemyciłbym z takiego Inventora/Creo. Ale póki co bije je na głowę pod względem możliwości, ale również pod względem funkcjonalności. Bo dużo rzeczy łatwiej się projektuje. Na początku CATIA odpycha, bo mamy program po angielsku, duże środowisko, mnogość funkcji, mało przejrzyste menu, bardzo dużo przycisków i funkcji. Ale potem się okazuje, że to bardzo przydatne urządzenie i łatwe w użytkowaniu. Zwłaszcza generowanie powierzchni jest świetne.

Co o tym myślicie, jakie programy najbardziej lubicie?

#studbaza #praca #inzynieria #catia #inventor #creo #cad
  • 12
@padobar: Zgadza się. Chciałem jedynie podkreślić fakt, że CATIA to jednak genialne narzędzie. I nie dziwne, że jest tak bardzo ceniona. Niektóre rozwiązania, mimo iż nie są jakieś zaawansowane, są zdecydowanie bardziej łatwe w użyciu niż w innych programach tego typu. Jest to kawał dobrego CADa i nie tylko. Na początku podchodziłem do CATII jako programu co najmniej z kosmosu, dla najlepszych z najlepszych. Potem się okazało, że po opanowaniu każdego
@Gorthin: fajne jest właśnie to, że jest tyle modułów i zawsze się znajdzie to, czego się szuka.

ja robiłem w catii tylko trochę modelowania i CAM, ale i tak byłem pod wrażeniem
@Gorthin: Na razie bawię się Inventorem i ten program uważam za najwygodniejszy. Pewnie jakbym usiadł do czegoś innego i się przyzwyczaił, to wolałbym tamto. Ale na razie starcza mi Inventor bo przeca nie projektuję rakiet kosmicznych, tylko lampkę do roweru.
@padobar: Dokładnie. Dobra opcja jest też taka, że można między tymi modułami przechodzić. Jesteś w Part a przełączasz na Shape. Niby proste, ale ile daje to możliwości. Do tego ciekawy moduł kinematyki. Ale sam Part jest całkiem intuicyjny. Po prostu mega kombajn. Mi osobiście brakuje generowania kół zębatych jak w Inventorze, bo rysowanie ewolwent to nie jest nic ciekawego. Szkoda po prostu czasu na to. Chyba, że jest to koło niestandardowe
@Gorthin: oni chyba do karoserii mają w ogóle osobny moduł :D

co do kół to faktycznie czasem z tym ciężko. kiedyś potrzebowałem zarys jednego zęba na projekt z MES, to nawet w autocad mechanical się nie dało i specjalnie w tym celu musiałem inventora ściagać (potrzebowałem kilku zębów z różnymi parametrami, więc ręcznie bym się tam zarobił na śmierć)
@padobar: Jest tego od cholery. Naprawdę jest w czym wybierać.

Ano właśnie, przydałaby się opcja wygenerowania zarysu zęba. Każdy wie jak wygląda, ale rysowanie, mimo iż się wie, i tak nastręcza trudności i pochłania sporo czasu. Chyba, że nie musi być dokładnie no to w porządku. W pracy robię sporo niekonwencjonalnych kół zarówno metalowych jak i z tworzyw sztucznych, więc muszę mieć narysowane idealne koło, gdyż później idzie to do obróbki.
@archive: Jako, że nie od dziś rysuję w Inventorze, to dzięki niemu złapałem doświadczenie w rysowaniu. Wiedziałem już jak mniej więcej się podchodzi do tworzenia detali. Wtedy przesiadłem się na Catię. Sam moduł tworzenia detali jest bardzo podobny do każdego innego. Więc wystarczyło przerobić ze dwie książki do modelowania w Catii (pełno ich w necie). Problem jest z resztą modułów Catii. Powierzchnie itp. Tutaj również przepracowałem kilka ksiażek. Ale jeszcze potrzebuję