Wpis z mikrobloga

Mirki, kogo odrzuca "Witam" na początku maila? Tylko mnie?

Czy tylko mi,"witam" w mailu kojarzy się z absolwentem płatnych studiów typu zarządzanie i grillowanie, oraz ze źle dobranym, za szerokim, błyszczącym krawatem i równie błyszczącym wymiętym garniakiem?

#pytaniedoeksperta
  • 165
  • Odpowiedz
@Tichy: Też nie lubię "witam" bo to słowo jest dobre do witania gości w swoim domu, ale jak już tu zauważono "dzień dobry" nie pasuje, a "Szanowny Panie" jest mocno oficjalne. Brakuje mi jakiegoś innego zwrotu. Jeżeli ktoś go wymyślił to niech się tym podzieli.
  • Odpowiedz
@Tichy: Również nie przepadam za tą formą przywitania. Bardziej jednak razi mnie w korespondencji mailowej nieużywanie polskich znaków, błędy literowe, ortograficzne, interpunkcyjne i - co dla mnie najważniejsze - brak podpisu. Najczęściej jest tylko pozdrawiam. Ale kto? Etykieta wymaga podpisania się, jeśli nie imieniem i nazwiskiem, to chociaż inicjałami. Nie znoszę jak piszą do mnie anonimy - ja zawsze kończę maila: Z poważaniem, Mirabelka Mirkowa, a ktoś po
  • Odpowiedz
@Tichy: Mam nadzieję że wszechobecne oburzenie w komentarzach już Cie odchamiło i teraz wiesz, że jedynym prawilnym powitaniem jest "witam", a jak ktoś się z Tobą nie zgadza, to napisz mu "masz ból dupy" - tym argumentem automatycznie wygrywa się każdą dyskusję.
  • Odpowiedz
@Tichy: Też mnie irytuje. W służbowych mailach dostrzegam też korelację pomiędzy zajmowanym stanowiskiem/wielkością firmy a używaniem 'Witam'. Najczęściej taką formę stosują osoby niżej w hierarchii lub z małych firm.
  • Odpowiedz
@clickPLUS: "Dzień Dobry/Zły* Wieczór Szanowny Panie elo ziom joł joł" powinno zadowolić każdego. Ale obawiam się, że w momencie w którym ktoś zadowoli wszystkich Polaków na raz, wszechświat imploduje. ;)

*) niepotrzebne skreślić.
  • Odpowiedz
@Tichy: ja zawsze zaczynam od "dzień dobry". Co za różnica, kiedy odbierze? Piszę go, kiedy "dzień dobry" jest odpowiednim zwrotem. Później, jak przejdę już na nieco "lżejsze" kontakty, to zaczynam np. "Pani Aniu"...
  • Odpowiedz
@parsiuk: Pewnie zwroty typu: "#!$%@?..."

@Tichy: A jakich zwrotów chcesz używać w korespondencji z kontrahentami? "Witam" jest neutralne. Trudno się spoufalać z osobami, z którymi nawiązujesz kontakt po raz pierwszy lub których nie darzysz zbytnią sympatią. A do lepiej poznanych osób wystarczy zwykłe "Cześć".

Jak dla mnie mail zawsze będzie niższej rangi niż oficjalne pismo na papierze firmowym (a dopiero w nim używałbym określeń typu "Szanowny Panie", "Z
  • Odpowiedz
@tVoreQ: To o co Ci chodzi z małymi firmami, spokojna praca, prawdziwi koledzy, prezes na wyciągnięcie ręki. A to, że nikt się nie przejmuje stylistyką swojej pisowni nie razi chyba aż tak. Czego chcieć więcej? :)
  • Odpowiedz
@parsiuk: #!$%@? z tym dniem. Dzień to też doba i 24h, a nie pora dnia.

Witam jest przypisane gospodarzowi. Czyli jak ci ktoś odpisze, to on może użyć "witam".
  • Odpowiedz