Wpis z mikrobloga

Mirki, kogo odrzuca "Witam" na początku maila? Tylko mnie?

Czy tylko mi,"witam" w mailu kojarzy się z absolwentem płatnych studiów typu zarządzanie i grillowanie, oraz ze źle dobranym, za szerokim, błyszczącym krawatem i równie błyszczącym wymiętym garniakiem?

#pytaniedoeksperta
  • 165
  • Odpowiedz
To po Szanowny Panie od razu jest Witam? Nie ma form pośrednich? Można pisać po prostu Panie ... (tu imię albo stanowisko), jeśli już trochę znamy adresata, ale nie jesteśmy z nim na "ty". Poprzez Witam nadawca wyraża wyższość nad adresatem i nie zmienia tego żadne serdecznie. W żadnym wypadku nie jest to forma oficjalna, jak ktoś wyżej sugerował.

Nie wiem, skąd ta głupia moda na zmniejszanie dystansu. Jesteś
  • Odpowiedz
@Tichy: Nie wiem o co większość ma ból dupy. "Witam" jest niezbyt grzeczne i niepoprawne, bo tego słowa używamy w bardzo konkretnych okolicznościach - kiedy jesteśmy gospodarzem i przyjmujemy gości. Oczywiście tego nikt nie zauważa, ale mają ludzie problem z tym, że napiszą "dzień dobry", które może być odczytane na przykład wieczorem.

Nie jest to problemy wielki, gdy piszemy do znajomych, ale przez obcą osobę może być odebranie negatywnie.

Niestety chamiejemy
  • Odpowiedz
@Tichy: Używam słowa Witam w ponad 90% e-maili, które wysyłam. Widuję je w podobnej ilości tych, które otrzymuję. Na studiach (państwowych dla formalności) używali go także moi wykładowcy z tytułem doktora oraz profesora. W związku z tym jako #wykopowyekspert z tytułem #bordo stwierdzam jednoznacznie - Używanie tego zwrotu nie powoduje raka ani poważnych chorób serca, to tylko lekkie przewrażliwienie i #buldupy Zalecam mascnaboldupy.jpg oraz spacery na wolnym powietrzu.
  • Odpowiedz
@primononnucere: A rozumiesz, co to jest konwenans? Prawdopodobnie wielu ludzi – jak to określiłeś – sra na to, czy ktoś przy nich dłubie w nosie, co nie zmienia faktu, że są jakieś normy, według których nie dłubie się w nosie.

Straszne skołtunione jest to społeczeństwo, jeśli okazanie komuś szacunku uznaje się za snobizm.
  • Odpowiedz
@Tichy: Ból dupy OP jest dla mnie niezrozumiały, szczerze powiedziawszy.

Słyszałem o tym, że omgwitamtakiezuuuuee, ale szczerze? Powinien być uzus, który uwzględni używanie "witam", jako oficjalnego, ale nie pretensjonalnego powitania w mailach. Mówisz, że maile zawsze powinny zaczynać się od "Szanowny Pan/Pani/Państwo" - ja nie znoszę, jak ktoś tego używa. Nie dość, że wydźwięk super sztuczny, to jeszcze pobrzmiewa echo typowej polaczkowatości - coś na zasadzie anegdot o profesorach, co są
  • Odpowiedz
@Tichy: Jak dla mnie to "witam" jest zarezerwowane do wiadomości w stylu "czekam ileś tam na wysyłkę/w jakim kolrze macie x/czy wysyłacie tu i tam?". "Szanowny Panie X + lvl" to na studiach. Jak dla mnie ten ból dupy to robienie problemu tam, gdzie nie powinno go być.
  • Odpowiedz