Wpis z mikrobloga

#inzynieria #inzyniery #abaqus #fea #mes #cae #mechanika

Ogarnia może ktoś Abaqusa ? ;s

A konkretnie:

1. Jak dodać siłę której zwrot będzie zmieniać się w czasie (jak sinus)? Teoretycznie jest tam opcja definicji amplitudy, ale za żadne skarby świata, nie potrafię tak dobrać parametrów by wyszedł sin (Create Amplitude->Periodic).

2. Jak zrobić zmęczeniowe pękanie? O ile tutoriale z samego pękania udało mi się wyhaczyć, to ze zmęczeniówki nie znalazłem praktycznie nic;x
  • 4
Cześć,

W życiu nie miałem stycznośći z Abaqusem, ale ciekawią mnie MESy, więc trochę pogrzebałem. W innych programach nie miałbym problemu zamodelować siły, której wartość zależna jest w czasie. Robi się to mniej więcej tak jak proponujesz (ustalając jej amplitudę), stąd myślę, że obrany jest dobry kierunek starań.

To co udało się znaleźć na eng-tipsie:

http://www.eng-tips.com/viewthread.cfm?qid=338501

Wydaję mi się, że rozwiązuje Twój problem. Jeśli nie, to pokaż co jest w opcji Periodic
I steruje się parametrami A0, A i B (podawanych w tabeli) oraz ilością iteracji i czasem..i wystarczy pod B podstawić 0 i śmiga jak marzenie :)

A co do zmęczeniowego pękania, to mam skorelować wyniki z prób doświadczalnych z układu sztywno zamocowana rura (powiedzmy że w czymś w stylu imadła) - maszyna zmęczeniowa, z symulacją takiego samego układu w Abaqusie. I porównać tam np. w którym cyklu padła rura w układzie rzeczywistym,
@UrimTumim:

Szalenie wygląda wprowadzenie tej siły o zmiennej w czasie wartości!

Na początku zmęczeniowe pękanie skojarzyło mi się z analizami zapoczątkowania i rozchodzenia się karbów i mikropęknięć w materiale. Zwykle wymaga to niezwykle gęstej siatki w okolicach karbu, która dodatkowo będzie się rozchodzić w trakcie trwania symulacji - analiza dynamiczna. Pozwala to na zaobserwowanie mechanizmu pękania lub wyznaczenia różnych wartości, z których głównie kojarzę współczynnik koncentracji naprężeń. "Poglądowy" rysunek załączam niżej,
kadetPirx - @UrimTumim: 

Szalenie wygląda wprowadzenie tej siły o zmiennej w czasie ...

źródło: comment_0FpwB2CbM855ROCBpRXPPoUq8rXgvsoV.jpg

Pobierz