Wpis z mikrobloga

Powstanie Warszawskie. Kaplica przy Moniuszki 11, ślub sanitariuszki Alicji Treutler "Jarmuż" i plut. pchor. Bolesława Biegi "Pałąka" udzielony przez kpt. ks. Wiktora Potrzebskiego "Corda", Warszawa, 13 sierpnia 1944 r. Oboje przeżyli Powstanie.

W czasie 63 dni trwania Powstania Warszawskiego związek małżeński zawarło 256 par.

"Frasza" (Franciszek Szafranek) mówi: "No, dlaczego wy się nie pobierzecie?". Mówię: "No jak w takiej sytuacji możemy się pobrać?". - "Ja to załatwię". Przez gońca posłał notatkę do dowództwa batalionu i wieczorem goniec wrócił, że kapelan batalionowy "Corda" (...) przyszedł dać nam ślub. Zaraz "Frasza" posłał gońca na pocztę powiedzieć Lili (Alicja Treutler), że jutro ma być jej ślub o godzinie jedenastej i niech się stawi. I przyszła" - relacjonuje podjęcie decyzji o swoim ślubie Bolesław Biega dowódca II plutonu w batalionie AK "Kiliński" ("Archiwum Historii Mówionej" Muzeum Powstania Warszawskiego, 2009).

Ślub państwa Biegów odbył się 13 sierpnia. Na ceremonię przyszły jedynie druhny panny młodej, świadkowie pana młodego bronili poczty atakowanej przez Niemców od strony Nowego Światu. Goście, których widać na archiwalnych zdjęciach, to pacjenci szpitala, gdzie leczony był ranny Bolesław Biega. Za obrączki posłużyły kółka od firanek. Oboje na prawych ramionach mieli biało-czerwone opaski powstańcze. Pan młody wziął ślub w pożyczonym mundurze z rozciętym rękawem, aby można było włożyć zagipsowana rękę. Panna młoda ubrana była w jasną bluzkę i ciemną spódnicę. W rękach trzymała, prawie niemożliwy do zdobycia, bukiet z żywych kwiatów. O sukni ślubnej nikt wtedy nie myślał. via

#historiajednejfotografii #fotohistoria #historia #powstaniewarszawskie #warszawa
Pobierz siwymaka - Powstanie Warszawskie. Kaplica przy Moniuszki 11, ślub sanitariuszki Alicj...
źródło: comment_S43Zap2CmVPU90HQLk6z7fs5WeOvHODw.jpg
  • 1