Wpis z mikrobloga

@chapeaunoir: Rozsądne strasznie. Niż demograficzny - takie pozytywne zjawisko, co? A że się inaczej nie da, to nie jest to rozsądne, tylko taka jest kolej rzeczy, bo ludzi nie stać na więcej dzieciaków. A tych co nie stać nawet na gumki produkują całe przedszkola patologii. Już pomijam to, że taki jedynak jest skrzywiony w pewien sposób na całe życie i nie nauczy się niektórych rzeczy tak dobrze jak dziecko, które ma
@AnsuzSowilo: A co się niby stanie jak w Polsce będzie żyło 20 mlionów ludzi zamiast 40? Podobno ZUS spisujecie już na straty... Myślę, że z tej zmiany wynikłoby więcej plusów niż minusów.

bo ludzi nie stać na więcej dzieciaków


Powód jest raczej inny ale najlepiej zrzucić wszystko na Tuska.

Ludzie bogatsi i mądrzejsi planują mniej dzieci ponieważ jest to rozsądniejsze, wychowywanie kilku dzieci zajmuje dużo więcej czasu a przecież mamy już
@chapeaunoir: Nie wiem skąd masz te dane. Znam kilka zamożnych rodzin osobiście, inne z obserwacji i raczej dostrzegam, że w takich rodzinach dzieci jest całkiem sporo. I to jest właśnie rozsądne, bo dzieci to inwestycja. Mamy teraz niż demograficzny a to oznacza, że społeczeństwo się starzeje i osoby w wieku poprodukcyjnym będą stanowić większą część społeczeństwa. A to właśnie ludzie w wieku produkcyjnym pracują na tych starszych, na tych młodszych, na
@AnsuzSowilo:

Istnienie ZUS nie oznacza, że teraz musimy z jego powodu rozmnażać się na potęgę, potrzebne są reformy bo to przestarzały system, który mógł się sprawdzić tylko w XX wieku. Mniejsza liczba ludności oznacza m.in. lepiej zorganizowane społeczeństwo i mniejszą degradacje środowiska.

Zaprzestanie rozmnażania się zdecydowanie nie jest mądre i rozsądne. Tym bardziej biorąc pod uwagę, że istnieją społeczeństwa, które to robią na potęgę a ich mentalność i zachowania budzą niepokój
@chapeaunoir:

Pokrętna logika. Nie można wykluczyć również opcji kolonizacji galaktyki.

Ba! Patrząc na fakty (podkreślam, fakty), że od kilkusekundowego lotu braci Wright do pierwszego lotu ponaddźwiękowego minęło 50 a do lotu na Księżyc niecałe 100 lat można przypuszczać, że za kolejne 100, 200, 300 lat będziemy z powodzeniem latać na inne planety.
@chapeaunoir: społeczeństwa są różne i jest ich sporo. Które będą lepiej zorganizowane i dlaczego?

Jasne, że ZUS potrzebuje reform. Ale to jest temat na inną dyskusję. Ludzie, którym obiecano emerytury trzeba je wypłacać. A pieniędzy na to się nie wyczaruje. Niż demograficzny zdecydowanie temu nie sprzyja.

Co do emigrantów i imigrantów, to chyba mylisz jednych z drugimi.
@Lifelike: Moja Opolszczyzna taka wyludniona :( Naprawdę większość rodzin nie ma dzieci? Smutne… Jesli za mojego życia nie Rząd nie przeprowadzi głębokiej reformy gospodarczej (obniżenie korupcji, zmniejszenie obciążeń podatkowych itd.) albo nie wpuści imigrantów, to nie bedzie komu i dla kogo pracować. Obawiam sie, ze jak nasza gospodarka sie troche przez kolejne dziesięciolecia rozwinie i dalej bedzie tak mała dzietność, to czeka nas to samo, co w Niemczech - trzeba bedzie