Wpis z mikrobloga

#elektronika #arduino #technologia

Wiem ze zaraz zostane zwyzywany, ale no nie moge opanowac jak sie czyta rezystory... Moglby mi ktos to wytlumaczyc tak na chlopski rozum? Widzialem jakies legendy jezeli chodzi o kolory paskow etc, ale jak to czytac ni czorta nie wiem...
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Zdanio: okej, napisali cos co pisza wszedzie, podali kolory. Ale skad mam wiedziec co to sa za mnorzniki, czy mnorze wszystko dodane czy oddzielnie czy jeszcze raz a w ogole to i tak robie cos zle bo wychodza mi wartosci z d--y.

Dlatego wlasnie prosilem na chlopski rozum, bo ja edukacji w temacie nie mam kompletnie zadnej.
  • Odpowiedz
@kuhwa: ja też nie pamiętam kolorów. Kiedyś z opakowania jakiegoś zestawu wyciąłem i podkleiłem do tego magnes i wisi przyczepione w widocznym miejscu. Pamiętam tyle że kolor = cyfra. A cyfra to wartość rezystancji np 3 albo mnożnik np 10^3
  • Odpowiedz
@kuhwa: Czasami zdarza się na miejscu mnożnika pasek złoty albo srebrny, wtedy musisz "odjąć" zera, w praktyce oznacza to przesunięcie przecinka w lewo, czyli dzielenie przez 10 (analogicznie jak dodanie zera to mnożenie razy 10).
  • Odpowiedz