Wpis z mikrobloga

Skończyłem właśnie oglądać Źródło wszelkiego zła - Bóg urojony - Richard Dawkins

Spodziewałem sie ciekawego dokumentu a zobaczyłem tylko wojujący ateizm, mało różniący sie w swym fundamentaliźmie od np Islamskich talibów, tylko że przejaskrawiany w odwrotną stronę.

Pan Dawkins nie mógł zdobyć się na obiektywizm nawet wiedząć że dowody stoją po jego stronie? Dowiadujemy sie ze każde zło na świecie to religia :) Przejaskrawiony obraz marginesu religijnego, poprzez rozciągnięcie go na całe Koscioły i wyznania. Czytaj: są marginalni fanatycy religijni gotowi mordować za wiarę więc cała religia i wszyscy wierzący to zło, jedyne zło. To Pan Naukowiec takie wnioski nam sugeruje.

Dowiadujemy sie że problemem okropnym jest to że dzieci zydów z Londynu są uczone po żydowsku, w separacji z innymi religiami.

Pan Dowkins także nie wpadł np na to że przyjmując jego ateistyczną teorie oznaczającą że biblie "zmyślił" człowiek, to napisał ją w jakimś celu. Wyznaczenia jakiejś moralności, prawa i że to wiara wiekszość ludzi powstrzymuje przed złem. Nie mordują, nie kradną w strachu przed bogiem w którego wierzą. No ale o tym mowy być niemoże bo przecież religia to źródło WSZELKIEGO zła :)

I do tego wszystkeigo to przyjmowanie nauki za pewnik, co jest rownie fanatyczne jak wiara w Boga, no chyba że Pan Dowkins "wierzy" ze nauka może rozstrzygnąć 100% prawde i sama nie ewoluuje.

#religia #dawkins #ateizm

Ogladałeś to @Ryu: ?
  • 6
@nordland85:

Dowiadujemy sie że problemem okropnym jest to że dzieci zydów z Londynu są uczone po żydowsku, w separacji z innymi religiami.


Bo mają się asymilować. To jest ten film, gdzie był w jakimś żydowskim sklepie i śmiał się z tych automatycznych urządzeń do używania w szabat?

Wyznaczenia jakiejś moralności, prawa i że to wiara wiekszość ludzi powstrzymuje przed złem. Nie mordują, nie kradną w strachu przed bogiem w którego wierzą.
@Farrahan:

To chyba mamy inne Biblie w domu. W mojej pan bozia każe wybijać całe narody wraz z kobietami, dziećmi i zwierzętami (Amalekici), każe kamienować za prostytucję, homoseksualizm, nieposłuszeństwo rodzicom, zezwala na niewolnictwo itd.


Tak nakazuje, ale mówie o wpłwie na ludzi w 21 wieku., Teraz chrzescijanie nie kamienują, natomiast realnie istnieją chrześcijanie ktorzy z obawy przed bogiem nie zabijają. Ba, nawet znam takich którzy dla "nie niezabijaj" są przeciwko karze
@nordland85:

Np. deizm albo panteizm dostaje po dupie?


Różowy Niewidzialny Jednorożec też nie dostaje po dupie. Jeśli wymyślisz sobie niefalsyfikowalną tezę, to nie dziw się, że nie da się jej obalić :)

Co do nauki to wlaśnie ostatnie 100 lat dało jej mocno po dupie, Newton został obalony na poziomie mikro (mechanika kwantowa) i makro (teoria względności).


Nie. Nauka się rozwija, nauka się weryfikuje cały czas. Newton miał rację i w
@Farrahan:

Różowy Niewidzialny Jednorożec też nie dostaje po dupie. Jeśli wymyślisz sobie niefalsyfikowalną tezę, to nie dziw się, że nie da się jej obalić :)


Właśnie, dlatego nieweryfikowalna religia nie może dostać po dupie. Z samej zasady. A obalenie np panteizmu obalało by istnienie materii, rzeczywistosci, całego wszechświata, zatem taka koncepcja Boga też po dupie nie dostanie dopóki niezakwestionujemy istniania rzeczywostosci.

Zatem stwierdzenie ogolne "Religia dostaje po dupie" jest zbyt ogolniowe
@nordland85:

Właśnie, dlatego nieweryfikowalna religia nie może dostać po dupie. Z samej zasady.


A nie uważasz, że życie według zasad wymyślonych przez najprawdopodobniej nieistniejących dziadków w chmurach, których istnienia nie da się potwierdzić jest... śmieszne? A wyobraź sobie, że niektórzy są w stanie w ich imieniu zaparkować samolot w sporym budynku.

A co do Newtona to nie miał racji jeśli podstawą był czas absolutny i liniowy.


Miał, ale nie do końca.
@Farrahan:

Te nieweryfikowalne nie dają wymyślonych zasad. Oba jak deizm i panteizm tez nie mogą byc niewidzialnymi dziadkami w chumrach bo to koncepcje bezosobowe. Natomiast jeśli przyjmiemy koncepcje boga jako wszechświata to prawa fizyczne są tymi regułąmi "boskimi" czyli prawami fizyki, prawami wszechświata które determinują Twoje życie. A to czy możesz mieć wolną wole czy musisz być w pełni deterministyczny to jeszcze szerszy i bardziej złożony temat.

Bo jeśli dajmy na