Wpis z mikrobloga

Chciałbym ogłosić nabór do #opensource.owego niekomercyjnego projektu :)

Celem projektu jest przepisanie serwisu http://eGazeciarz.pl/ (znalezisko z głównej o eGazeciarzu), z głupiego #php i jeszcze głupszej #joomla, na wspaniałe i cudowne #python i #django :P Część źródeł, których to wszystko będzie się tyczyło można znaleźć tutaj :)

Dlaczego zajmujemy się tym projektem?

1. eGazeciarz to nie duży, ale fajny projekt warty dalszego rozwijania, posiadający kilka tysięcy zarejestrowanych użytkowników :)

2. Wcześniejszy dobór technologii oraz niektóre błędy projektowe, których nie sposób było uniknąć tworząc serwis pierwszy raz, są w stanie teraz przynieść sporo nauki, pokazując jak pewne rzeczy można zrobić inaczej i lepiej :)

3. Bo chcemy się uczyć :) W zespole na 100% mamy już 2 świeżutkich uczących się junior developerów :) Jeden z nich to znający pythona i uczący się django Patryk, drugą osobą jest moja żona Magdalena, która postanowiła zostać frontendowcem i dosłownie od podstaw uczy się wszystkiego (od djangowych templatów "w górę" stosu technologicznego :))

Magdalena i Patryk razem ze mną rozwijają inny serwis, nasz SpisTresci.pl. Do tej pory Magdalena zajmowała się głównie sprawami organizacyjnymi oraz biznesowymi, Patryk z kolei wcześniej uczył się, przyglądał się jak pewne rzeczy były robione i co jakiś czas dostawał małe zadanie, ucząc się w między czasie pythona, czy kilku innych technologii.

Mając obecnie dwie osoby bardzo zdeterminowane do nauki, wszyscy razem stwierdziliśmy że czasami najłatwiej się nauczyć robiąc jakiś mały projekt od podstaw. Zdecydowanie dużo lepiej się pracuje, gdy wiadomo, że projekt ujrzy światło dzienne, a nie wyląduje w szufladzie. Stąd pomysł, by wziąć się za eGazeciarza i pomóc Arturowi zrobić jego nową wersję, do której będzie można później dodać kilka ciekawych rzeczy :)

Ja sam także traktuje ten projekt jako okazję do nauki, natomiast nie planuje w nim programować. Z tym projektem chciałbym szkolić się w kwestiach zarządzania niewielkim zespołem, stosowania scruma w praktyce i kilku innych rzeczy. Planuję w tym projekcie pełnić rolę doradcy, takiego nie programującego Tech Leada, podpowiadającego jak pewne rzeczy powinny/mogą być zrobione, scrum mastera, osoby robiącej code review i tłumaczącej tajniki pracy z #git.em od poziomu podstawowego począwszy, na zaawansowanym skończywszy :)

4. Ponadto jesteśmy wszyscy fanami ebooków i eczytników, więc bardzo nam zależy by nowy eGazeciarz powstał :)

Co jesteśmy w stanie zaoferować?

Przede wszystkim okazję do nauki i wsparcie w tworzeniu projektu w nie najgorzej zorganizowanym zespole, który na 95% procent dowiezie projekt do zamierzonego stanu finalnego :)


Podczas całego projektu z chęcią będę się dzielił tzw. dobrymi praktykami, których nauczyłem się m.in. pracując przez 5 lat w Operze. Co prawda tam pisałem w C/C++/Javie, natomiast są pewne uniwersalne zasady, które da się stosować niemalże wszędzie :)

Doświadczenie z tworzenia serwisu SpisTresci.pl w dużej mierze pozwoli mi natomiast powiedzieć z dużym przekonaniem, jak pewne rzeczy na pewno nie powinny być robione, a których zasad przestrzeganie jest jednak zbawienne :D

Od osoby, która chciałaby dołączyć do projektu oczekujemy:

- możliwości poświęcenia na projekt m.in. 10-15 godzin w tygodniu

- znajomości systemu Linux

- podstawy gita mile widziane

- podstaw lub cholernego zdeterminowania w szkoleniu się w zakresie:

* python/django - jedna osoba

* html/js/jquery/css/sass/less/bootsrap - jedna osoba

* sql/mysql/postgresql - bez tej osoby się obędziemy :P


#programowanie #kindle #egazeciarz #startup #django #python
  • 14
@noisy: banować bym się nauczył skoro niektóre modki nie umiejące czytać ze zrozumieniem na wypoku się nauczyły XD a że lubię władzę to byłbym konsekwentny w adminowaniu forów XD

A tak już całkiem na serio, to życzę Wam powodzenia. Sam to ja co najwyżej w htmlu

programuję
, a koni trojańskich (choć ze szczerymi chęciami nauki czy pomocy) przy tym projekcie raczej Wam nie potrzeba :P Mimo wszystko zachęcam do "zorganizowania"
@uczony77: w ramach tego projektu ucze innych za darmo :) sponsoruje też miejsce na serwerze, chmurkę, czy zapas legalnych ebooków na odpowiedni temat, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba :)
@Sarpens: projekty takie jak ten charakteryzują się tym, że zawsze będzie coś co będzie można poprawić czy dodać, natomiast chciałbym by po 3 miesiącach projekt był już w fazie zajebistości :)
@noisy: Powodzenia, chociaż nie mam determinacji, aby uczyć się pythona, poza tym masz minusa za wyzywanie php ;). Ale skoro chcecie uniknąć błędów poprzedniego projektu, to czy aby na pewno mądre jest porywanie się na technologię, z którą nikt nie ma doświadczenia? To taki trochę fuckup. "Przedtem było zrobione źle, więc teraz juniorzy w nowej technologii zrobią lepiej". ;)

Edit: Po 3 miesiącach? Really? Ale to umówmy się: scrum czy polskość?
@adrael: osobiście gwarantuje, że juniorzy będą mieli trochę #!$%@?, bo nie będziemy przepuszczać tasków/story jeżeli nie będą zrobione perfekcyjnie, bez testów itd ;) Nie będzie wyjścia, zrobią to lepiej ;)
wygląda na to, że chyba udało się znaleźć nawet trzy osoby :) Nie wydaje mi się, by więcej było potrzebnych. Za duży zespół nastręczy wielu nowych problemów.

Wieczorem będzie więcej informacji, ale już tylko zainteresowane osoby. Za jakiś czas pochwalimy sie na mikro co i jak :)
@noisy: dlatego nie bardzo widzę 3 miesiące, to po pierwsze, a po drugie nie wiem jak ktoś "nieoklepany" może zrobić task perfekcyjnie, nawet po dwudziestej zwrotce ;). Ale poczekam na efekty :).