Wpis z mikrobloga

A rentier z okresem pedzioł że kredytowanie się 30 lat na betonowy kloc to demagogia (wiadome że to wymysł chorej twitterowo/wykopowej bańki xD) i powołuje się na źródła, które to potwierdzają! Mianowicie jest to artykuł z 2018 roku o tym, że średnio Polacy spłacają kredyty zaciągnięte w okolicach 2005 roku w 13 lat.

https://bank.pl/kredyty-hipoteczne-splacamy-srednio-w-13-lat-choc-zadluzamy-sie-na-26/
( ͡° ͜ʖ ͡°)
#nieruchomosci
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Tagliacozzo

Co ty gadasz... zamiast w 13 lat by spalili w 14 intyle... a tak spalca w 12 :)))))))))

Egzekujce to się dla kryzysów na zachodzie, my tu mamy porządne betonowe państwo ;)))
  • Odpowiedz
@d00v: Średnio po 13 latach Polacy zmieniają mieszkanie i ze środków ze sprzedaży starego mieszkania "spłacają" poprzedni kredyt, jednocześnie zaciągając nowy:

Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że nie zawsze spłata kredytu przed czasem oznacza, że komuś udało się uzbierać pieniądze na pozbycie się długu. Nierzadko zdarza się bowiem, że za wcześniejszą spłatą stoi sprzedaż nieruchomości – na przykład w celu zamiany małego metrażu na większy. W takim wypadku część
  • Odpowiedz
@marcpol: Jasne, tylko kredytu z DtI 30-40% nie da się spłacić 2 razy szybciej, bo trzeba by było jeść tynk ze ścian. W poprzedniej dekadzie wzrost nominalny płac nie był aż tak szybki.
  • Odpowiedz
@ossprime: Według danych z ZUS https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/przecietne-wynagrodzenie-w-latach wzrost przeciętnego wynagrodzenia od roku 2005 był prawie trzykrotny.

Minimalne wynagrodzenie wzrosło pięciokrotnie https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/wskazniki/minimalne-wynagrodzenie-za-prace-od-2003-r

Spłacenie kredytu o połowę szybciej nie wymaga płacenia dwukrotności raty. Przy dzisiejszych wysokościach oprocentowań, aby spłacić trzydziestoletni kredyt po połowie okresu, czyli po 15 latach wystarczy comiesięczna nadpłata wynosząca około 1/3 pierwszej raty.
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: Mówimy o latach 2005-2018 (artykuł jest z 2018 roku). Nie znalazłem statystyk nadpłat w tym okresie, a chętnie sam bym zobaczył.

W tych latach przeciętnie WIBOR 3M wynosił ok. 3.6%. Przy założeniu marży 1% przyspieszenie spłaty kredytu ze średnio 26 lat do średnio 13 lat wymaga regularnego nadpłacania raty o 55%. W rzeczywistości koszty byłyby wyższe, bo w zasadzie wszystkie banki w tym okresie pobierały dodatkowe prowizje za wcześniejsze
  • Odpowiedz
@marcpol: Policzyłem następujący scenariusz zaczynając od stycznia 2006. Gospodarstwo domowe z dochodem "na rękę" równym przeciętnemu wynagrodzeniu brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w każdym miesiącu. Oprocentowanie kredytu to bieżący WIBOR 3M + marża 1 punkt procentowy.

Początkowa rata wynosi 30% dochodu do dyspozycji i wynosi ok. 740 zł, co pozwala na zaciągnięcie kredytu na 26 lat o oszałamiającej wysokości 124 tys. zł. Początkowa konsumpcja gospodarstwa domowego wynosi 1730 zł
ossprime - @marcpol: Policzyłem następujący scenariusz zaczynając od stycznia 2006. G...

źródło: Nadplaty_hardcore

Pobierz
  • Odpowiedz