Wpis z mikrobloga

Jak wiecie - albo nie - w ramach specjalnego projektu realizowanego w dużej mierze dzięki moim Patronom, którym bardzo dziękuję, w tym roku będzie realizowana tzw. Trylogia Krzyżacka, w której rozgryzę temat historii Zakonu oddając Wam do obejrzenia trzyodcinkową serię filmów z udziałem polskich i zagranicznych wybitnych historyków, specjalistów od tego tematu.

Poza sprawami militarno-politycznymi, ale i religijnymi bo trzeba w końcu odpowiedzieć na pytanie: w co wierzyli Krzyżacy? :) to ważnym aspektem funkcjonowania ich państwa była… deweloperka. Stąd polecam te dwie książki prof. Tomasza Torbusa udostępnione mi przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Jakie to jest dobre!

W średniowieczu kapitał zachodni wchodził na wschód zupełnie tak jak i ostatnio i wznosił budowle nieosiągalne choćby dla przaśnych władców Mazowsza. Ale żeby nie było, sam jestem z Mazowsza, a przodkowie wręcz z pogranicza polsko-krzyżackiego, ci po kądzieli z osadnictwa rozpoczętego właśnie po Grunwaldzie w wyniku nadań dla walczących w bitwie rycerzy. Wbrew sienkiewiczowskiej propagandzie, tak naprawdę gdy już Krzyżacy mieli swoje państwo to migrowała do niego znaczna część ludzi z Mazowsza.

Braciom zakonnym zajęło raptem 100 lat od XIII do początku XIV w na zbudowanie ponad 20 poważnych budowli i pewnie kilkudziesięciu drewniano-ziemnych strażnic. Początkowo faktycznie kapitał potrzebny na wypalanie cegieł i zatrudnienie siły roboczej pochodził z centrali zakonu w Wenecji (do Malborka przenieśli się dopiero w 1309 roku). Później jednak państwo zakonne dość skutecznie realizowało program Zamek+, sprowadzało kolejnych osadników, od których później mogło czerpać obciążenia podatkowe. Ważne i wcale nie antysemickie: w przeciwieństwie do Kazimierza nazwanego nie wiedzieć czemu u nas "Wielkim" nie sprowadziło do siebie Żydów z zachodniej Europy.

O takich ciekawostkach, ale także tym jak powstawały te zamki, kto je projektował, kto budował, to już mam nadzieję przedstawić Wam w zapowiadanej serii.

Jeżeli chcesz być donatorem tego projektu, zapraszam Cię do wsparcia kanału w Patronite. #ksiazki #czytajzwykopem #mazury #nieruchomosci #nauka #historia #budujzwykopem #deweloperka #gruparatowaniapoziomu #zamki #sredniowiecze
Historia_Podcast - Jak wiecie - albo nie - w ramach specjalnego projektu realizowaneg...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach