Wpis z mikrobloga

@quizonmyface: nie wiem czy UK uznało ale dla nich ta sytuacja chyba nie była pożądana, kojarzę, może pomieszałem okresy, że polityka międzynarodowa UK polegała na takim mieszaniu się w sprawy europejskie żeby utrzymywać równowagę między Rosją a Prusami, bo gdy jedna strona miała znaczącą przewagę to powodowało zaburzenie sił na kontynencie i jakieś nowe wojny, ale polska w okresie przed rozbiorami była już na tyle słaba że nie liczyła się
  • Odpowiedz
@badreligion66: Tak, to ze Rosja byla glownym rywalem Turcji w tym czasie na pewno nie mialo nic wspolnego z tym ze nie uznali rozbiorow. To na pewno specjalny stosunek do Polsk (ktos potrafi wytlumaczyc z czego ten "specjalny stosunek" wynikal?).

2024 a wykopki dalej wierza ze polityka opiera sie na sentymentach, jak dzieci.
  • Odpowiedz
  • 18
@badreligion66: @Festiwal_Panczy to zrobili to z milosci do grubych, wasatych magnackich januszy a nie z powodu wieczniej kosy z caratem. Poziom uposledzenia historyczno - politycznego jest wysoki. Widac wypalenie spowodowane romantycznym postrzeganiem swiata.
  • Odpowiedz
@quizonmyface: Dobre pytanie, ale źródła podają że tylko IO oraz Szwajcaria nie uznały, zatem inne państwa najwyraźniej nie protestowały. (Akurat us nie było wtedy jeszcze jednym, zwartym tworem)
@srgs Nie napisałem dlaczego tak się stało tylko, że tak się stało i jest to zwykła ciekawostka. Poza tym tłusty gbur z różowym paskiem nieużywający polskich liter nie będzie mnie przyuczał o upośledzeniach historycznych, kuriozum:)
  • Odpowiedz
@badreligion66: no ta bo Turcja n----------a się wtedy regularnie z europejskimi państwami więc im więcej powstań tym słabsi wrogowie, szczególnie Rosja. To nie było tak że Turcja nas kochała, miała w tym wszystkim zawsze swój interes.
  • Odpowiedz
@Festiwal_Panczy: nie uznało bo było na wojnie z Rosją. Tak samo jak nie Rosja nie uznaje teraz Kosova bo stoi po serbskiej stronie, i tak samo jak Turcja nie uznaje armeńskich roszczeń do górnego karabachu bo Azarbejdżan to ich sojusznik, a za Armenią stoi Rosja
  • Odpowiedz
@badreligion66:

Turcja nie uznała rozbiorów Polski nie z sympatii do naszego kraju, lecz z czysto politycznych względów. Zaborcy(Rosja i Austria) byli wrogami Turcji, zaś upadek Polski wzmacniał ich np. dajac im bezpieczne granice z jednej strony, i pozwalał dawac większe siły do walki z nią.
  • Odpowiedz