Wpis z mikrobloga

"POMNIK JAŁTY" W LONDYNIE. WIELOKROTNIE DEWASTOWANY

To jest naprawdę historia i miejsce, jakiego nie znacie…
Będąc niedawno w Londynie, spotkałem się ze znanym Wam badaczem polskiej historii II wojny na Wyspach Tomasz M Muskus, z którym mieliśmy okazję zrealizować wcześniej arcyciekawy odcinek o tajemniczej śmierci Krystyny Skarbek. https://youtu.be/hFFSaL9BUek?si=pk-fKBJPbgHz0wFM
Poza tym, że Tomek zaprowadził na prawdziwe londyńskie salony władz emigracyjnych, czyli do gabinetów ogniska polskiego na South Kensington (to w innym poście, sam nie wiem jak mi udało się tam wejść :) ) i pokazał wiele ciekawych miejsc związanych z historią Polaków po wojnie na Wyspach, to nieoczekiwanie zaprowadził w jeszcze jedno, którego się nie spodziewałem i którego praktycznie w Polsce nie znamy: Yalta Memorial Garden.

To mały trójkątny ogród nieopodal londyńskiej stacji metra South Kensington z pomnikiem: Dwanaście Odpowiedzi na Tragedię (zwanym także Memoriałem Jałty), mającym upamiętnić osoby wysiedlone w wyniku Konferencji w Jałcie pod koniec II wojny światowej.

I teraz najciekawsza część historii, gdyż pierwszy pomnik ofiar Jałty został postawiony w 1982 roku za sprawą premier Margaret Thatcher, która uparcie działała wbrew brytyjskiemu MSZ oraz protestom ambasady ZSRR.
Sprawa kompletnie niewyobrażalna, że tragedia setek albo i więcej tysięcy ludzi z Europy Środkowej w latach 80. budziła już w czasach schyłkowego upadku ZSRR jeszcze jakiekolwiek kontrowersje i że Moskwa miała czelność protestować.

I to nie tylko protestować.

Monument był wielokrotnie dewastowany przez "nieznanych sprawców". Ten który widzicie na zdjęciu to jego druga wersja postawiona w 1986 roku, po tym jak ten z 1982 został zniszczony.

Napis na tablicy brzmi:

TEN POMNIK ZOSTAŁ UMIESZCZONY TUTAJ PRZEZ CZŁONKÓW WSZYSTKICH PARTII OBU IZB PARLAMENTU Z POPARCIEM INNYCH OSÓB

KU PAMIĘCI NIEZLICZONYCH, NIEWINNYCH MĘŻCZYZN, KOBIET I DZIECI ZE ZWIĄZKU RADZIECKIEGO I INNYCH PAŃSTW EUROPY WSCHODNIEJ

KTÓRZY ZOSTALI UWIĘZIENI I ZMARLI Z RĄK KOMUNISTYCZNYCH RZĄDÓW PO TYM, JAK ZOSTAŁY WYSIEDLONE PO ZAKOŃCZENIU II WOJNY ŚWIATOWEJ

NIECH SPOCZYWAJĄ W POKOJU

RZEŹBA ZOSTAŁA POŚWIĘCONA PRZEZ BISKUPA FULHAM/ 2 SIERPNIA 1986 R., ABY ZASTĄPIĆ POPRZEDNI/ POMNIK POŚWIĘCONY PRZEZ/ BISKUPA LONDYNU/ 6 MARCA 1982 R., KTÓRY ZOSTAŁ ZNISZCZONY PRZEZ WANDALI, DLA KTÓRYCH PRAWDA BYŁA NIE DO ZNIESIENIA

TWELVE RESPONSES/ TO TRAGEDY/ BY ANGELA CONNER

#polska #historia #londyn #polacywpodrozy #ciekawemiejsca #emigracja #prawda #wojna #polityka #patriotyzzm #rosja #moskwa #turystyka #anglia #wielkabrytania #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Historia_Podcast - "POMNIK JAŁTY" W LONDYNIE. WIELOKROTNIE DEWASTOWANY

To jest napra...

źródło: tempImageylXYwD

Pobierz
Historia_Podcast - "POMNIK JAŁTY" W LONDYNIE. WIELOKROTNIE DEWASTOWANY

To jest napra...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach