Wpis z mikrobloga

Celtowie na Mazowszu? Przełomowe odkrycia w Bagienicach Wielkich! Link do znaleziska:
https://wykop.pl/link/7532593/celtowie-na-mazowszu-przelomowe-odkrycia-w-bagienicach-wielkich

Zakończone właśnie badania archeologiczne na stanowisku Łysa Góra, znanym również jako „Rembielin”, w Bagienicach Wielkich (woj. mazowieckie), przyniosły przełomowe odkrycia, które rzucają nowe światło na obecność Celtów na ziemiach dzisiejszej Polski. Jednym z najważniejszych tegorocznych znalezisk jest brązowy hełm celtycki z IV w. p.n.e. Jest to dopiero drugie takie odkrycie na terenie współczesnej Polski – pierwsze miało miejsce w Siemiechowie, prawie 40 lat temu!

Zachęcam każdego, kto chciałby otrzymywać powiadomienia o nowych znaleziskach, do zgłoszenia tego w komentarzach :)

--------------------- WSPIERAJ I PRENUMERUJ ARCHEOLOGIĘ ŻYWĄ! ---------------------

#archeologiazywa #swiatnauki #qualitycontent #liganauki #nauka #archeologia #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #kujawskopomorskie #starozytnosc #celtowie #starozytnosc
ArcheologiaZywa - Celtowie na Mazowszu? Przełomowe odkrycia w Bagienicach Wielkich! L...

źródło: lysa-gora-celtowie 9

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak tu zaczną kopać za 1000 lat to stwierdzą że skoro tyle tu chińskich produktów, to były to Chiny.


@wladekjestem: gdyby do tego czasu zginęła/została zniszczona i/lub niedostępna wszelka dokumentacja pisana fizycznie oraz cyfrowo, jak również zatarły się przekazy ustne, to pewnie tak, ale to raczej się nie stanie.
O dawnych wiekach wiemy tak mało, bo nawet jeśli istniały spisane infromacje to: były pisane zazwyczaj na zamówienie, tj. opisywały rzeczywistość
  • Odpowiedz
gdyby do tego czasu zginęła/została zniszczona i/lub niedostępna wszelka dokumentacja pisana fizycznie oraz cyfrowo


@dominowiak: nie wiem, czy taka dokumentacja obecnie nie jest tworzona.
Co do przeszłej dokumentacji pewnie wiedzą coś w Watykanie lub w Pekinie.
Jedyną dokumentacją mogą być geny, w których pewnie coś przetrwało.
  • Odpowiedz
nie wiem, czy taka dokumentacja obecnie nie jest tworzona.

Co do przeszłej dokumentacji pewnie wiedzą coś w Watykanie lub w Pekinie.


@wladekjestem: zmierzam do tego, że aby się dowiedzieć kto żył na danym terenie w okresie powiedzmy do XIX wieku, to trzeba pogrzebać w ziemi. W okresie od XIXw do połowy XXw. w księgach parafialnych, a obecnie w skali makro wystarczy zajrzeć do danych spisu ludności albo roczników statystycznych.
  • Odpowiedz
@wladekjestem: irracjonalne jest porównywanie jeden do jednego sytuacji we współczesnej gospodarce globalnej z ograniczoną siecią dalekosiężnej wymiany we wczesnej epoce żelaza i starożytności. Każdy badacz przeszłości zdaje sobie sprawę, że dany przedmiot mógł zostać przywieziony przez kupca lub zdobyty na wrogu. Dlatego, gdy coś znacząco odbiega od typowego wyposażenia na danym terenie, mówimy zazwyczaj o imporcie. Sytuacja zmienia się jednak, gdy takich nielokalnych przedmiotów jest bardzo dużo, a dodatkowo wśród
  • Odpowiedz
@ArcheologiaZywa: ale wiesz, że na terenach Polski cmentarzysk jest relatywnie mało, bo ciała palono? Więc na podstawie samych pozostałości kostnych nie da się ze 100% pewnością stwierdzić kto zaś. Celtowie to też takie do końca niezdefiniowane. Brak jak zwykle jak to piszecie "żadnych źródeł pisemnych".
  • Odpowiedz
@wladekjestem: tak, dobrze zdaję sobie z tego sprawę, że ciałopalenie było dominujące w wielu kulturach pradziejowych. Jednak właśnie w przypadku Celtów w okresie wczesnolateńskim dominuje pochówek szkieletowy, dopiero później ciałopalenie staje się u nich częstsze.
  • Odpowiedz