Wpis z mikrobloga

Wybitny tiktoker, browarnik i ekonomista-populista Memcen dalej uważa (a przynajmniej wmawia swoim wyznawcom), że budżet państwa to budżet domowy, a dług państwa to pożyczka konsumpcyjna w Providencie.

Odsetki od długu państwowego są PŁACONE OBYWATELOM, a nie przez obywateli.

Przypominam, że w Polsce wciąż istnieją osoby głosujące na sojuszników AfD „bo gospodarka”.

#gospodarka #konfederacja #bekazkonfederacji #ekonomia #mentzen #polska #sejm #polityka
czerwonykomuch - Wybitny tiktoker, browarnik i ekonomista-populista Memcen dalej uważ...

źródło: IMG_6585

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@czerwonykomuch: Wychodzisz z błędnego założenia że posiadaczami wszystkich obligacji są obywatele.Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś ponad 1/3 długu była posiadana przez podmioty zagraniczne.
  • Odpowiedz
@czerwonykomuch: zupełnie nie rozumiem co próbujesz powiedzieć? akurat koszty obsługi długu państwowego są olbrzymie, rosną nieproporcjonalnie do wielkości zadłużenia i są powszechnie znanym problemem polskiej gospodarki, o którym pisze się od lat.

Odsetki od długu państwowego są PŁACONE OBYWATELOM, a nie przez obywateli.

odsetki płacimy wierzycielom, w większości są to podmioty krajowe, ale nie zmienia to faktu, że koszty dla budżetu są olbrzymie. Obecnie to ponad 2% PKB i tylko
Teec - @czerwonykomuch: zupełnie nie rozumiem co próbujesz powiedzieć? akurat koszty ...

źródło: koszty-obslugi-dlugu-publicznego

Pobierz
  • Odpowiedz
@czerwonykomuch: Odsetki od długu publicznego są płacone z budżetu (lub odpowiednich funduszy czy z majątku odpowiednich podmiotów, zależnie od charakteru długu) wierzycielom. Wierzycielami w większości są banki i podmioty z sektora finansowego. Bezpośrednie zaangażowanie obywateli (ale także przedsiębiorstw niefinansowych) w finansowanie długu jest zwykle nieznaczne. Taka struktura ogranicza wpływ długu na inflację wg CPI, ale kompletnie też zaorywa narrację o "nadwyżce sektora prywatnego" (która jest prostą tautologią dotyczącą gospodarki bez obrotu z zagranicą).

Wierzyciele mogą być zagraniczni lub krajowi (przy czym krajowi mogą być pośrednio zagraniczni).

W dużym uproszczeniu, obywatele (albo bezpośrednio przez podatki, albo przez inflację, bańki na rynkach, nadmierne osłabienie waluty, a najczęściej przez kombinację powyższych) ponoszą koszty napychania kabzy bankom i funduszom (które np. później w---------a to w betonowe złoto). No rzeczywiście super interes
  • Odpowiedz
@Teec:

i są powszechnie znanym problemem polskiej gospodarki, o którym pisze się od lat.


na wykresie, który wrzuciłeś widać, że nie są i są niższe niż w 2014 gdy trzymaliśmy się
  • Odpowiedz