Wpis z mikrobloga

Rozwala mnie ten argument, że państwo nie może budować, bo będzie korupcja.

Oczywiście, że będzie. Korupcja, kolesiostwo, przekręty duże i małe. Ale od tego mamy cały aparat i służby, aby to nadzorować.

Budowa mieszkań przez państwo jest JEDYNĄ sprawdzoną metodą, aby obniżyć ich ceny i zwiększyć dostępność. Trudną, kosztowną, korupcjogenną i długotrwałą - ale działającą. NIC innego nie działa, nie znajdziecie żadnego poważnego artykułu naukowego potwierdzającego skuteczność innej metody. Znajdziecie za to masę potwierdzających, że dopłaty do kredytów powodują jedynie wzrost cen i tyle.

Mało kto pamięta, ale z taką budową autostrad to też u nas z początku było mocno pod górkę. Początkowo rządy miały pomysł, aby to budowały firmy na koncesjach. No i mamy takie małe spadki jak słynna kulczykówka czy inne, gdzie wszyscy czekają aż supertajna umowa w końcu wygaśnie i będzie to mogło przejąć państwo.

Potem rządzący poszli po rozum do głowy. Od pewnego momentu drogi buduje państwo. Lekko nie było. W latach 00' krążyły dowcipy jak to z 10 km autostrady mogą się wyżywić dwa pokolenia wykonawców. Ale powoli, systematycznie, wszystko było usprawniane, korupcja praktycznie wyeliminowana, no i dzisiaj mamy serio imponującą sieć dróg, których wiele krajów może pozazdrościć.

Z mieszkaniami będzie z pewnością tak samo. Na pewno będą wały i przewały. Ale to nawet prostsza technologia niż te autostrady. Więcej dostępnych specjalistów. No i masa terenów gdzie można budować. Po prostu zmarnowaliśmy tu ostatnie 30 lat dając się wzbogacić serio wąskiej grupie deweloperki i ten impas wypadałoby już przerwać.

#nieruchomosci
  • 56
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

państwo buduje w #!$%@? różnych budynków i jest dobrze


@Hilalum: Nie zdajesz sobie sprawy ze skali rozkradania i nieefektywności tam. Znam kilka przypadków z bliskiego otoczenia gdzie gruba kasa się #!$%@?ła bezsensownie. I nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
  • Odpowiedz
@mickpl: a kto bedzie decydowal o tym gdzie dostane mieszkanie? Jak kazdy Polak zechce loft nad morzem to dostanie czy tylko ziomeczki politykow beda mialy w luksusowych lokalizacjach a ja w pcimiu dolnym? XD najglupsze w tego typu komuszych pomyslach jest to ze ich zwolennicy nie widza podstawowych absurdow, nie mowiac o mozliwych co sprytniejszych przewalkach.
  • Odpowiedz
sluzba zdrowia w USA jest bardzo zlym przykladem, bo tam jest tyle narzuconych regulacji ze to z wolnoscia i wolnym rynkiem ma malo wspolnego.


@Dragimir: tak, a spadek jakości w amerykańskich sieciach fast foodów to efekt socjalizmu, jak już słyszałem. To same przedsiębiorstwa medyczne w dużej części dążymy do ustalenia tych regulacji, jak to już bywa z wolnym rynkiem.

Podasz mi jakis przyklad zbiorki w USA na operacje np. dziecka w Polsce. Tzn ze amerykanscy rodzice oragnizuja zbiorke na wyjaz do Polski bo tylko w Polsce mozna ich dziecku uratowac
  • Odpowiedz
@mickpl: toć by nie było korupcji to rząd i samorządy budują drogi bez ich budowania. Wszystko na przetarg na zasadzie projektuj i buduj. W tym wielkie projekty infrastruktury jak mosty, tunele i inne takie. A przerasta postawienie bloku XD
  • Odpowiedz
@mickpl:

Ale od tego mamy cały aparat i służby, aby to nadzorować.


Te służby co nie pozwoliły robić wałów na maseczkach, generatorach, funduszach sprawiedliwości?
  • Odpowiedz
@mickpl: problem jest w polaryzacji ludzie są albo całkowicie lewakami albo całkowicie prawicowi i obie grupy mają klapki na oczach nie widząc dobrych rozwiązań tej drugiej strony i złych swojej.

Lewica ma rację co do mieszkań dobrze aby to państwo je budowało. Ale prawica tego nie oprze bo komunizm.
Prawica ma rację co do imigrantów ale lewica tego nie poprze bo faszyzm.

I tak dalej i tak dalej...
  • Odpowiedz
sluzba zdrowia w USA jest bardzo zlym przykladem, bo tam jest tyle narzuconych regulacji ze to z wolnoscia i wolnym rynkiem ma malo wspolnego. Ale niech bedzie ze masz racje. Podasz mi jakis przyklad zbiorki w USA na operacje np. dziecka w Polsce. Tzn ze amerykanscy rodzice oragnizuja zbiorke na wyjaz do Polski bo tylko w Polsce mozna ich dziecku uratowac zycie.


@Dragimir: Nie wiem co masz na myśli mówiąc o regulacjach, ale to konsekwencja wolnego rynku w tej materii że ta służba jest #!$%@?, nie przyczyna. Co mam na myśli. Do takiej sytuacji, że, pierwszy przykład z brzegu, jak lekarz ci poda paracetamol na wizycie domowej to lek który normalnie kosztuje 5 zł za paczkę, u nich będzie kosztować 100$ za 2 tabletki, bo ubezpieczyciel zapłaci, doprowadził wolny rynek właśnie

Nieskrępowany niczym wolny rynek i właśnie brak tych regulacji, sprawił że benificjenci tego systemu bogacili się jeszcze szybciej i jeszcze bardziej, więc jeszcze bardziej lobbowali za systemem który jeszcze więcej kasy im da (z kasy podatników). To brak regulacji doprowadził do regulacji lobbowanych przez bogatych, nie na odwrót. Przecież to jest dosłownie prawie taki sam case jak z deweloperami w Polsce - mało regulacji, a jeszcze sypią im kasę z podatków do kieszeni i zarabiają prawie 50% więcej w kilka lat. Czy za zarobione pieniądze będą budować większe, lepsze, o wyższym standardzie mieszkania i będą konkurować lepszymi udogodnieniami z innymi deweloperami tak jak pan wolny rynek powiedział? Otóż nie, będą wykorzystywać tę kasę żeby lobbować i przekupować polityków żeby przepychali ustawy które jeszcze więcej kasy do kieszeni im napchają - tak się kończy zawsze ten wolny rynek i prywatne zawsze
  • Odpowiedz
Budowa mieszkań przez państwo jest JEDYNĄ sprawdzoną metodą, aby obniżyć ich ceny i zwiększyć dostępność.


@mickpl: to nie jest dobry pomysł, zobacz sobie jaki dwór królika potrafi być w głupiej spółdzielni mieszkaniowej, co by dopiero było w przypadku krajowego programu?
Jedyna zaleta to możliwość unifikacji i zyskania skali dzięki temu, np wskrzeszenie wielkiej płyty czy wynalazki z szalunkiem traconym ale pewnie da się to ogarnąć inną drogą.
  • Odpowiedz
@Szalom: nie chce mi się punktować wszystkich głupot ale elektrownie prywatne są popularne w Polsce:) a stwierdzenie, że nie wiesz jakie regulacje wpłynęły na stan służby zdrowia w USA po czym robisz wykład, że to wolny rynek pokazuje twoja ignorancję w pełnym słońcu. Wróć do początku, poszukaj informacji. Cała reszta:

Szkolnictwo, oświata, służba zdrowia, energia elektryczna - nie widziałem żeby wolny ryneczek stawiał elektrownie. Policja, wojsko, straż pożarna. Drogi, parki,
  • Odpowiedz
@cz4rnuch: Które elektrownie są prywatne w Polsce? Jako elementy strategicznej infrastruktury? We wszystkich dużych spółkach skarb państwa ma też co najmniej udziały większościowe. Więc chętnie się dowiem

Nie stwierdziłem że nie wiem, tylko że nie wiem o jakie regulacje tamtemu typowi chodzi. Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? Moja ignorancja w pełnym słońcu, to pewnie mi pokażesz że znowu ten cholerny kapitan państwo w USA zniszczył regulacjami służbę zdrowia, gdyby to był czysty wolny rynek to pewnie by się udało i wcale nie byłoby zmowy, monopolu, lobbingu, cen wywalonych w kosmos, i dorabiania się na tym statusie quo firm farmaceutycznych, medycznych, ubezpieczycieli. O, właśnie tam tak jest. Tylko na samym końcu to pacjent w tym USA dostaje po dupie, a tamci kupują sobie nowy jacht. Więc wyjaśnisz mi dlaczego u nas insulina kosztuje 5 dolarów a w USA 99? A, znowu te regulacje o których nie mam pojęcia. Ciekawe co znaczy 'a lack of government regulations' na obrazku niżej, chciałbym umić angielski

To wszystko też ma wersję prywatną i niejedna osoba/państwo z tego
Szalom - @cz4rnuch: Które elektrownie są prywatne w Polsce? Jako elementy strategiczn...

źródło: Global-Insulin-Price-e1699935372494

Pobierz
  • Odpowiedz
@mickpl: najlepsza prywatyzacja jak z lat 90tych, którą postuluje petru. Czyli #!$%@? zarządzać państwową firmą i sprzedać ją innej państwowej firmie jak telekomunikacja polska. To jest właśnie #!$%@? złodziejstwo
  • Odpowiedz
Szkolnictwo wyższe, transport publiczny,


@mickpl: No polskie publiczne uczelnie na świecie prześcigają wszystkie prywatne xD

A transport jest dobrym tam, gdzie państwo tylko zleca, a nie realizuje.
  • Odpowiedz
Nie wiem co masz na myśli mówiąc o regulacjach, ale to konsekwencja wolnego rynku w tej materii że ta służba jest #!$%@?, nie przyczyna. Co mam na myśli. Do takiej sytuacji, że, pierwszy przykład z brzegu, jak lekarz ci poda paracetamol na wizycie domowej to lek który normalnie kosztuje 5 zł za paczkę, u nich będzie kosztować 100$ za 2 tabletki, bo ubezpieczyciel zapłaci, doprowadził wolny rynek właśnie


@Szalom: nic tak nie krzyczy wolny rynk jak fakt ze klientowi ktory przychodzi po towar ktory mam na polce za 5zl za paczki musze go sprzedac za 100$ bo takie naklada na mnie wymogi ubezpieczyciel klienta. Podales bardzo dobry przyklad. Wchodze do apteki i chce paracetamol, on jest za 5$ paczka. Jak tylko wyciagne recepte i pokaze ubezpiecznie gosc musi mi go sprzedac za 12$, to jest wg ciebie wolny rynek ?

Cala reszta elaboratu ktory tam wypisales to zostaw moze dla kogos kto faktycznie sie z toba nie zgadza. Walczysz z jakimis chocholami, ja nigdzie nie napisalem ze wszystko ma byc prywatne, ba napisalem
  • Odpowiedz
BTW czemu ja moglem kupic mieszkanie bez pomocy panstwa


@Dragimir: Bo miałeś farta, nie jesteś jakiś wybitny i zaradny. Po prostu mieszkania przez ostatnie 4-5 lat zdrożały. Na moim osiedlu prawie 100%. I nie jest to sytuacja normalna. Ok 40% osób bezdzietnych deklaruje, że nie ma dzieci bo nie miałoby gdzie z nimi mieszkać. Prawie nikogo oprócz może 1% najlepiej zarabiających oraz funduszy na mieszkania nie stać. I to nie
  • Odpowiedz