Wpis z mikrobloga

Picie kawy to bardzo popularny zwyczaj. Wiele osób niemal nie wyobraża sobie bez niego dnia. Jednak krótko po tym, gdy napiją się kawy, zaczynają odczuwać też zupełnie inną potrzebę.
Chęć skorzystania z toalety po napiciu się kawy pojawia się u niemal 30% ludzi, przy czym częściej dotyczy kobiet. Kawa wpływa między innymi na skurcze jelita grubego i wcale nie potrzeba do tego dużo czasu. Motoryka okrężnicy wzrasta w ciągu czterech minut od połknięcia kawy, co wprost prowadzi do potrzeby wypróżnienia.
Tak szybki efekt oznacza, że kawa nie może działać na miejscu. Musi wpływać na jelito i obecną w nim kupę w inny, pośredni sposób. Naturalnym podejrzanym była kofeina, jednak nie jest ona w tej kwestii kluczowa. Kawa bezkofeinowa wywołuje podobną reakcję organizmu. Choć jest ona nieco słabsza, to wciąż dużo silniejsza niż po wypiciu samej wody.
Wzrost motoryki w końcowym odcinku jelita trwa nawet do 30 minut. Dokładny mechanizm działania nie jest znany i nie wiadomo, które składniki ciemnego napoju odpowiadają za te efekty. Kawa wpływa jednak na wydzielanie kilku hormonów tkankowych, które mogą odgrywać pewną rolę.
Kawa stymuluje wydzielanie gastryny, motyliny, czy cholecystokininy. Wszystkie te hormony w różny sposób wpływają na układ pokarmowy i proces trawienia. Co istotne, mogą przyczynić się do wzrostu aktywności jelit, pomagając kupie w wędrówce do świata zewnętrznego.
Nie każdy reaguje tak samo, ale osoby, które piją kawę, zwykle rzadziej cierpią na zaparcia. A w porannej kupie po porannej kawusi nie ma przecież nic złego.

Źródła:
▪️ Nehlig, A. (2022). Effects of coffee on the gastro-intestinal tract: A narrative review and literature update. Nutrients
▪️ Sloots, C. E., et al. (2005). Stimulation of defecation: effects of coffee use and nicotine on rectal tone and visceral sensitivity. Scandinavian Journal of Gastroenterology
▪️ Brown, S. R., et al. (1990). Effect of coffee on distal colon function. Gut
#dziendobry #pracbaza #kawa #ciekawostki #korposwiat
rodnekr - Picie kawy to bardzo popularny zwyczaj. Wiele osób niemal nie wyobraża sobi...

źródło: Screenshot 2024-08-22 at 06-25-39 comment_1605685643L7PxMbffjn4zrmmnR0vUKw w800.jpg (obraz WEBP 800×1422 pikseli) — Skala (51%)

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 426
@rodnekr: no wiadomo, czarne wjeżdża, to i czarne musi wyjść. Ilość czarnego w organizmie białego człowieka nie może być zbyt duża.
  • Odpowiedz
to i czarne musi wyjść. Ilość czarnego w organizmie białego człowieka nie może być zbyt duża.


@macan: dude, sugeruję wizytę u lekarza... Spodziewałbym się raczej palety brązów.
  • Odpowiedz
@Reanef: nasze witaminki po długotrwałym przebywaniu czarnego narządu w swoim białym ciele są zalewane po brzegi białą mazią, wszystko jest w normie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@rodnekr: ja zauważam, że to zależy od kawy i jej przyrządzenia - parzona klasycznie w kubku ma o wiele mocniejsze moce pędne, niż taka z ekspresu. Bardziej wypalona kawa również ma silniejsze działanie, niż taka gładka kolumbijka.
  • Odpowiedz