Wpis z mikrobloga

  • 4
@siepan Mi się nie chce bawić w konwertowanie, skrinowanie, chujanie. Właśnie mi się odechciało szukania obrazków z wojen, bo połowa zdjęć to webp, parę avif i jeszcze trafiłem bardziej p-----n format, tylko nazwy zapomniałem. Strata czasu i nerwów.
  • Odpowiedz
@Schizotypoidal @pyzdek @siepan
Konwertowanie nie rozwiązuje problemu bo przy konwertowaniu na JPEG obrazek znowu obrywa algorytmem kompresji i będzie gorsza jakość. Do tego spora część stron przekonwertowała obrazki które oryginalnie były w JPEGu na WebP i ponowne konwertowanie na JPEG to już będzie co najmniej trzecia kompresja. A jeszcze to g---o nie wszystkim się daje otworzyć.
Ludzie którzy wymyślili ten format powinni do końca życia zapіerdalać w kopalniach uranu.
Fennrir - @Schizotypoidal @pyzdek @siepan 
Konwertowanie nie rozwiązuje problemu bo p...

źródło: t2t6dv3p34yc1

Pobierz
  • Odpowiedz
@siepan:
PNG ogólnie zajmuje więcej miejsca niż JPEG, a JPEG/WebP zapisany jako PNG w wielu przypadkach przez artefakty kompresji będzie zajmował jeszcze więcej miejsca niż oryginalny PNG, za to będzie miał jakość taką jak JPG/WebP. Formatów stratnej kompresji nie powinno się używać więcej niż jeden raz do zapisania obrazka, a niestety WebP wymusza ponowną kompresję.
  • Odpowiedz
WebP ma też tryb kompresji bezstratnej

@siepan:
Którego nikt nie używa, bo jedynym powodem dlaczego ten gównoformat się w ogóle rozpanoszył jest to że pliki zajmują kilka kilobajtów mniej niż ten sam obrazek w JPGu więc Google oraz część stron stwierdziła że przy hostowaniu obrazków w ilości liczonej w milionach czy miliardach to dzięki temu zaoszczędzą na hostingu. Tak to nie ma jakichkolwiek zalet.
  • Odpowiedz
@Fennrir: przecież ludzie rekompresują obrazy non stop i było tak na długo przed WebP. A to coś modyfikują, a to usuwają watermarka Jebzd, a to Jebzd dodaje swojego watermarka, a to robią z obrazka demota, a to coś tam. Na telefonach to już w ogóle masakra bo większość ludzi nie zapisuje obrazków tylko robi zrzuty ekranu xD

JPEG i GIF to stare gówna które już dawno należało zastąpić. PNG i
  • Odpowiedz
@siepan
Zastąpić bo? W czym niby WebP jest lepsze? Nadal każdy aparat fotograficzny zapisuje głównie JPEG. PNG się jak najbardziej przyjęło tyle że ma inny use case, bo nie generuje artefaktów kompresji, ale zajmuje więcej miejsca. To że smartfoniarstwo doprowadziło do kretyńskich trendów typu kręcenie pionowych filmów to inna kwestia, ale to nie znaczy że trzeba jeszcze bardziej psuć ekosystem. Internet był nieironicznie najlepszy w okolicach ~2015, miał już współczesną formę,
Fennrir - @siepan
Zastąpić bo? W czym niby WebP jest lepsze? Nadal każdy aparat fotog...

źródło: standards_2x

Pobierz
  • Odpowiedz
W czym niby WebP jest lepsze?


@Fennrir: Jeśli chodzi o GIF to chyba nie trzeba uzasadniać wyższości WebP?

A od JPEG: obsługuje przezroczystość, lepiej kompresuje stratnie, może kompresować
  • Odpowiedz