Wpis z mikrobloga

#gielda
Mam pytanie odnośnie innych walut na xtb, zanim założę tam konto i całkowicie się się pogrążę ( ͡ ͜ʖ ͡) Mam odłożone trochę dolanów na paypalu, które mogę wpłacić na xtb. Zakładam tam konto walutowe pod dolary, wpłacam je i kupuje etfy na s&p500. I tutaj pojawia się kilka dylematów:
1. Skoro po zamknięciu pozycji będe musiał rozliczyć się z podatku belki, to czy rozliczanie się z innej waluty niż plny będzie problematyczne? Czy wtedy automatycznie dolar jest przeliczany jakoś na plny i wrzucany w takiej formie do pitu? Cośtam, gdzieś tam kiedyś czytałem, że był jakiś smród na xtb związany z innymi walutami, ale może to już dawno i nieprawda.
2. Samo wypłacanie czystych dolarów na konto będzie wiązało się z opłatami swifta i osobnym kontem walutowym w pko. To czy w takim wypadku opłaca mi się te zarobione dolary przewalutować wewnętrznie na xtb po ich 0,5% marży (o ile dobrze rozumiem, że taka możliwość tam jest) i przelewać to na konto bankowe już w złotówkachj, czy w takim razie, zamiast się gimnastykować z dolarami, to po prostu od samego początku wpłacić złotówki, kupić za nie etfy? Chyba że wtedy też jest naliczana ta marża 0,5% za trzymanie eftfów usd w złotówkach.
Sorki za takie spadżeti, ale chcę się jeszcze trochę poduczyć i podowiadywać czegoś nowego ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Adalanoo Jak kupujesz akcje amerykańskie za 3k pln przez zlecenie rynkowe, to na starcie przez przewalutowanie i spread jesteś -50 pln na tej pozycji. Myślę że jak operujesz kapitałem +100k pln to warto zrobić konto USD na xtb, osobiście póki nie zacznę takim kapitałem obracać to odpuszczam.

Poza tym, podatek Belki to będziesz musiał zapłacić jak na koniec roku podatkowego okaże się, że zarobiłeś. Do tego czasu, jeszczd duuuużo sie może
  • Odpowiedz
@Adalanoo: nie wiem czy da się na xtb przewalutować, ale jak kupisz w PLN to prowizję zapłacisz 2 razy zarówno przy kupnie jak i sprzedaży.
Jeśli planujesz inwestować długoterminowo(co wnioskuje po etf), to wypłaty z xtb są bez opłaty za Swift przy przelewie do Pekao. Więc można założyć tam konto i używać go tylko do wypłat.

0,5% wydaje się niewiele, ale jednak jak uzbierasz sporą sumę to będzie bolało
  • Odpowiedz
@Adalanoo: ad 1. z XTB dostajesz PIT-8C na wszystkie waluty i się niczym nie martwisz. Trochę problematyczne może być rozliczanie podatku od dywidend zagranicznych ale jak chcesz brać ETFy to po prostu bierzesz akumulacyjne (Acc), w których dywidendy są reiwestowane i problem z głowy.
  • Odpowiedz
  • 1
@banzi rozumiem, tutaj akurat zawsze patrzyłem w kierunku akumulacyjnych, bo nie chciałbym zawracać sobie głowy tymi dywidendami już na początku inwestowania
  • Odpowiedz
  • 0
@typeson miałbym jeszcze pytanie odnośnie przewalutowania - na początku jestem już na stracie, a jak ma się to w trakcie trzymania tej pozycji? Gdy złotówka się umacnia/traci, to wpływa to na zysk z tego? No i jeszcze, czy prowadzisz tylko rachunek maklerski w xtb, czy masz też może ike? Bo czaje się na jedno i drugie, tylko dalej nie wiem, od czego będzie lepiej zacząć z mniejszymi kwotami ( ͡°
  • Odpowiedz
@Adalanoo: oczywiście kurs złotówki ma wpływ. IKE zawsze bardziej się opłaca, nawet jeżeli nie będziesz trzymał do 60 roku życia, ale w XTB nie jest jeszcze dostępne. Jeżeli chodzi o IKE np. w DM BOŚ to minimalna inwestycja jednorazowa to około 5000 PLN żeby nie przepłacać za prowizję.
  • Odpowiedz
@Adalanoo: w razie czego jak masz mniejsza kasę to możesz inwestować co miesiąc w xtb bez prowizji, a np 2 razy w roku sprzedać w xtb i wpłacić na boś żeby prowizję były niższe
  • Odpowiedz