Wpis z mikrobloga

Cos nowego, tego jeszcze nie czytalem. Nie wiem czy to na powaznie czy artykul humorystyczny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

BILD/Daily Mail: Ujawniamy zupełnie nowy plan pokojowy Donalda Trumpa dla Ukrainy. Republikanin nie zamierza iść na rękę Putinowi

Kilka dni temu były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson spotkał się z republikańskim kandydatem na prezydenta i byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem. "Daily Mail" donosi, o czym rozmawiali politycy. Kluczową kwestią jest plan Trumpa dla wojny w Ukrainie. Ku zaskoczeniu Europy republikanin nie zamierza iść na ustępstwa Kremla, a stanąć w obronie Kijowa. Oto najważniejsze punkty pokojowego planu Trumpa.

Według byłego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona Trump ma plan na wojnę w Ukrainie, który nie ma nic wspólnego z obawami wielu Europejczyków.

Jak dotąd europejscy decydenci zakładali, że jeżeli Trump zwycięży w wyborach prezydenckich w USA w listopadzie br., to po prostu porzuci Ukrainę i spełni żądania Kremla. Jednak jak donosi Johnson, plan republikanina jest wręcz odwrotny — Donald może nawet początkowo radykalnie zwiększyć poparcie dla Ukrainy.

"Nigdy nie zapominajmy, że to Trump, a nie Obama czy Biden, dał Ukraińcom broń przeciwpancerną Javelin, która była tak decydująca w bitwie o Kijów w 2022 r." — powiedział Johnson według "Daily Mail".

Plan Trumpa dla Ukrainy
Jak donosi brytyjska gazeta w pierwszej kolejności Donald Trump — a wraz z nim inni zachodni decydenci — mogliby zezwolić Ukrainie na użycie pocisków ATACMS i Storm Shadow przeciwko lotniskom w Rosji. Prawdopodobnie to drastycznie utrudniłoby naloty wojsk rosyjskich na ukraińskie pozycje i miasta oraz spowodowałoby poważne szkody w siłach powietrznych Kremla.

Ukraina od dawna wzywa Zachód do podjęcia tego kroku. Jednak prezydent USA Joe Biden nie zezwala Kijowowi na użycie broni przeciwko rosyjskim bazom. Zachód wydał pozwolenie na ataki jedynie przeciwko poszczególnym pozycjom w regionie przygranicznym.

Jeśli Trump przekazałby Kijowowi broń do użycia przeciwko celom w Rosji, mogłaby to pokrzyżować plany rosyjskiej armii i zmusić kremlowskiego dyktatora Władimira Putina do poddania się.

Według "Daily Mail" Trump zmusiłby Rosję do wycofania się do granic z 24 lutego 2022 r. — początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Oznacza to, że Ukraina odzyskałaby wszystkie okupowane terytoria z wyjątkiem Krymu. Jednocześnie Ukraina mogłaby swobodnie przystąpić do Unii Europejskiej i NATO, jeśli sojusze byłyby na to gotowe.

Jednocześnie Rosja ogłosiłaby, że zakończyła "operację specjalną". W zamian Kijów wprowadziłby specjalne środki ochronne dla ludności rosyjskojęzycznej, pomimo tego, że w Ukrainie nigdy nie było żadnych represji wobec mieszkańców mówiących po rosyjsku, a nawet sam prezydent Wołodymyr Zełenski mówi tym językiem.

Po zakończeniu wojny wojska ukraińskie zastąpiłyby część z 70 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Europie. Pozwoliłoby to Trumpowi zaoszczędzić amerykańskie pieniądze i sprowadzić swoich żołnierzy z powrotem do domu, a tym samym zdobyć poparcie Amerykanów. Jednocześnie Europejczycy byliby zmuszeni wydać więcej pieniędzy na swoją obronę, co od dawna jest jednym z najważniejszych celów Donalda Trumpa.

Johnson jest optymistą i twierdzi, że republikanin rzeczywiście może zakończyć wojnę w Ukrainie:

"Po rozmowie z Donaldem Trumpem w tym tygodniu jestem bardziej niż kiedykolwiek przekonany, że ma on siłę i odwagę, aby uratować Ukrainę, przynieść pokój i powstrzymać katastrofalne rozprzestrzenianie się konfliktu".

Zrodlo: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-trump-ma-nowy-plan-pokojowy-dla-ukrainy-zle-wiesci-dla-putina/9q0e2ey,79cfc278

#ukraina #rosja #wojna
  • 18
  • Odpowiedz
@Grooveer nazwałem tak gdyż jawnie działasz na szkodę państwa polskiego, a to że kacap to słowo które najtrafniej oddaje charakter twojego zachowania, nie bez przyczyny ma negatywny wydźwięk w Polsce, na przyszłość będę starał się używać innych słów - jakie sugerujesz? Zdrajca, pachołek putinowski ? Podaj mi kilka przykładów
  • Odpowiedz
@Atryu

@Grooveer nazwałem tak gdyż jawnie działasz na szkodę państwa polskiego, a to że kacap to słowo które najtrafniej oddaje charakter twojego zachowania, nie bez przyczyny ma negatywny wydźwięk w Polsce, na przyszłość będę starał się używać innych słów - jakie sugerujesz? Zdrajca, pachołek putinowski ? Podaj mi kilka przykładów


Bzdura a jeśli będziesz stosował zbyt mocne obelgi w moim kierunku, to będę musiał to zgłaszać do moderacji.
  • Odpowiedz