Wpis z mikrobloga

Ej, tak się zastanawiam czy w dobie AI TDD ma jeszcze sens? Bo czy nie lepiej najpierw napisać kod a potem kazać jakiemuś czatowi wygenerować do tego testy i potem je ewentualnie poprawić jeszcze niż samemu wedle TDD najpierw klepać testy i potem kod?
#programowanie #programista15k #tdd #chatgpt #openai #ai
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Nofenak tez mi sie tak wydaje, szczegolnie ze czasem wymagania cos sie w trakcie zmienia i #!$%@? bierze te tdd, a tak powstaja testy na kodzie, ktory juz dziala X czasu
  • Odpowiedz
@adrninistrator: z tego co rozumiem to op właśnie kwestionuje zasadność takiego podejścia.
Ja to nigdy nie byłem wielkim fanem tdd i z tego co zauważyłem to wiele osób o tym mówi a tylko niewielki promil wykorzystuje to w praktyce.
  • Odpowiedz
@ly000: ale tdd podwyższa jakość napisanego kodu i klasyfikuje wymagania, tdd nie polega po prostu na przetestowaniu kodu, jeżeli tego nie rozumiesz to znaczy że jesteś jakimś świezakiem po bootkampie
  • Odpowiedz
@Nofenak: A skąd AI będzie wiedziała czy jakaś część kodu to bug czy feature?

Nie jest problemem napisanie testu który sprawdza czy kod działa, problemem jest napisanie testu który sprawdza czy kod działa poprawnie…
  • Odpowiedz
@Nofenak: nie stosuję TDD, ale w teorii to ma pozwolić na lepsze przemyślenie i przetestowanie kodu - bo oba piszesz tak, by faktycznie w pełni pokrywały planowaną logikę kodu. Generowanie testów przez AI jest mega kłopotliwe, bo są bardzo powierzchowne i ciężko nakłonić AI do tego, żeby znalazło "problematyczny" przykład, który na pewno będzie działał źle(w kontekście biznesowym), jeśli kod nie jest poprawny. Sensowne testy od AI widziałem tylko dla
  • Odpowiedz
@Nofenak: Gdzieś się używa TDD? Przecież to marnowanie czasu jak w trakcie implementowania czegoś biznes kilka razy potrafi zmienić wymagania. TDD to sobie we własnych projektach możesz robić jak wiesz jak coś ma działać, bo sam to wymyśliłeś, w innych przypadkach to szkoda czasu. Najlepsze że o TDD na rekrutacjach pytają firmy, które często nawet testów nie mają xd
  • Odpowiedz
@Nofenak: ma sens, prosisz jednr AI żeby zebrało wymagania od klienta i zrobiło z nich user story
Później proszę drugie AI żeby z tych user story zrobiło testy
I prosisz trzecie AI żeby napisało kod
Później czwarte AI robi robotę devopsa
Piąte ai robi w tym czasie loda
  • Odpowiedz
@Nofenak: TDD to dym i lustra dla gojów, bo przyjdzie pan żydu co daje piniendze i ma być na wczoraj bo mam 1000 turasów i hindusów, na twoje miejsce, a jeśli trzeba to zaoram AI jak zaorałem blockchaina. Panowie z hajsem mają horyzont max 2 lata. Tyle wytrzymają nawijania makaronu na uszy, musisz mieć Userów, ewentualnie Fortune 500 które będize korzystało z twoich rozwiązań. Gównokod z którego korzysta kilka milionów
  • Odpowiedz