Wpis z mikrobloga

Mówcie co chcecie ale perspektywa dalszego ocieplania klimatu jest naprawdę niepokojąca. Wyobraźcie sobie, że za kolejne 20-30 lat w Afryce letnie temperatury sięgałyby po +55,60° C. Przecież to się prędzej czy później skończy jakąś naprawdę masową wędrówką ludów w kierunku Europy czy wojnami o wodę.
I żeby nie było - nie chce kolejnej gównoburzy o papierowe słomki, nie jestem ekoświrem.
Można długo dyskutować na temat wpływu człowieka na klimat, ale prawda jest taka że raptem ostatnie 30 lat zafundowało nam kilka spektakularnych zmian. Niemal całkiem zniknęły śnieżne zimy które pamiętam za dziecka. Na łąkach jest zdecydowanie mniej owadów. Normą stają się trąby powietrzne, które jeszcze w 2000 roku były ewenementem i szokującą ciekawostką. Rok w rok meczą nas fale upałów podczas których temperatura sięga 40 stopni.
Nie jestem klimatologiem ale też brzydzę się chłopskim rozumem. Jak można całkowicie lekceważyć nasz wpływ na klimat, skoro ledwie 70 lat temu były nas 3 miliardy a niedawno przebiliśmy 8 i dalej rozmnażamy się jak szarańcza? (no, ok, to akurat nie dotyczy Polski) Skoro rewolucje przemysłowe, masowe fabryki pojawiły się w ciągu ostatnich 200 lat a plastik zalał planetę ledwie kilkadziesiąt lat temu. 100 lat przy wieku Ziemi to ledwie ułamek sekundy, mrugnięcia okiem. Niby żyjemy tu od tysięcy lat ale jeszcze ledwie 120lat temu, czyli jednego ojca i jednego dziadka temu - świat wyglądał przecież zupełnie inaczej.
Ehh, no nie wygląda to wszystko dobrze. Życzę miłej soboty i jak możecie to postarajcie się chociaż nie śmiecić w lasach i zakręcać wodę podczas mycia zębów. Absolutne minimum a Ekoludek będzie z Was dumny.

#pogoda #klimat #przemyslenia #polska
musichastherightto_children - Mówcie co chcecie ale perspektywa dalszego ocieplania k...

źródło: temp_file7260922675081997712

Pobierz
  • 68
  • Odpowiedz
@music_has_the_right_to_children: Bez przesady z tymi trąbami, nigdy nie były ewenementem https://natemat.pl/562982,traby-powietrzne-w-polsce-gdzie-wystepuja-gdzie-byly-najwieksze
Bazuj na średniej, a nie na tym, że dzisiaj jest ciepło - wina wstrętnego globalnego ocieplenia, bo ktoś Ci może podesłać, że np. W grudniu była najzimniejsza zima w historii pomiarów w Pekinie, stolicy tych przebrzydłych Chin, które wytwarzają tyle co2.
  • Odpowiedz
@music_has_the_right_to_children: ale ja o tym wiem, tu jest problem tylko systemu emerytalnego.

W 1900 roku było 1,5 miliarda ludzi i już wtedy się mówiło, że z głodu się zjemy.

Mamy 8. Tak się nie da w nieskończoność iść. My zrozumieliśmy że nie, afrka przez ruskich nie kuma tego, a zasoby są skończone. Ktoś oberwie za to.
  • Odpowiedz
@Djuk94 ok, ale ja nie twierdzę, że ich nie było. Były, ale bardzo rzadkie. Zresztą nawet w podanym przez Ciebie linku jest fragment: "Ale niewykluczone, że większa liczba trąb powietrznych w Polsce ma związek z ocieplaniem klimatu. Widać to po danych ESSL – jeszcze 20 lat temu w Europie notowano około 200-300 tornad. Ostatnio to 500-600 rocznie. A według szacunków będzie jeszcze gorzej"
  • Odpowiedz
@music_has_the_right_to_children: Fajne przemyślenia, ale niestety całkowicie do dupy bo jest w nich jeden poważny błąd. Najskuteczniejszym sposobem na redukcje emisji jest depopulacja i Europa wdraża to celująco. Nie ma człowieka to nie śmieci, jest nas po prostu za dużo jak na jedną planetę, żeby jej nie zniszczyć. Wszelkie nasz redukcje są statystycznie pomijalne przy APOKALIPTYCZNYM wzroście emisji w Afryce, Indiach i Chinach (tak wiem inwestują w OZE, ale tak samo
  • Odpowiedz
@music_has_the_right_to_children: UE jest odpowiedzialna tylko za produkcję 8% rocznego zanieczyszczeń gazami cieplarnianymi.
Głównymi śmieciarzami jest Azja- Chiny, Indie, Bangladesz, itp.
Cała ekologia to skok na kasę. W 90 latach i na początku 2000 pamiętam jak w gazetach pisano- kup ekologicznego diesla i ocal planetę.
To, że w UE staniemy się ekologiczni i zabijemy cały przemysł i gospodarkę to i tak globalnie nic nam nie da i nie obniży się temperatury.
  • Odpowiedz
Tak więc proponuje, żebyś przetłumaczył swój post i wrzucił na hinduski wykop, tam będzie dużo bardziej potrzebny.


@kinasato: Indie zeszły już poniżej zastępowalności pokoleń na przełomie 2022/2023 roku. Oznacza to że kolejne pokolenia nie będą już bardziej liczne (co nie oznacza że całkowita liczba ludności jeszcze nie wzrośnie gdy umierać będą mniej liczne stare pokolenia a rodzić się będą nowe pokolenia ale od zmniejszającej się bazy).

https://www.thehindu.com/business/india-may-be-staring-at-an-economic-disaster-as-fertility-levels-drop/article67408048.ece
  • Odpowiedz
@kinasato mój post jest raczej smutną refleksją ku jakiemu scenariuszowi zmierzamy a nie próbą analizy działań klimatycznych. Wiadomo, że Indie czy Chiny odpowiadają za lwią część zanieczyszczeń i czymże jest symboliczne działanie pojedynczych wykopków. Dobrze byłoby jednak na naszym podwórku przynajmniej nie wyśmiewać rozpaczliwych prób ograniczenia plastiku czy nie negować zmian widocznych czasem gołym okiem.
@Nowystaryziel otóż to, niewiele możemy w skali świata, róbmy więc przynajmniej minimum: edukujmy dzieci, zakręcajmy
  • Odpowiedz
@KrzaczekPl akurat to jest troche nasza wina. Ilość pomocy którą wysyłamy do afryki jest ogromna (jako europa). Dawniej umierało 7 na 10 dzieci przed ukończeniem 10 roku życia i może zabrzmi to brutalnie ale trzymało to populacje na w miarę stabilnym poziomie. Kondomy się zupełnie nie przyjęły, za to szczepienia i pomoc humanitarna spowodowały boom populacyjny. Co do Chin i pajeetów się nie wypowiadam. Tam sytuacja jest bardziej skomplikowana.
  • Odpowiedz
@Pimento: w 100% zgadzam się z Tobą i jak słyszę że jakaś misjonarka kolejna tam wychowuje kolejnego człowieka co #!$%@? się do europy - bo co innego ma zrobić będąc wychowany przez białą, gdzie tam hunta wojskowa za huntą postępuje, to mnie skręca by powiedzieć, co Ty #!$%@? babo odpierdzalasz. Ale to ona robi zgodnie z religią, więc mam gówno do powiedzenia.
  • Odpowiedz
@music_has_the_right_to_children: i tak w bardzo krótkiej perspektywie rozmyślasz. Ziemią istnieje kilka mld lat, a ty zastanawiasz się jedynie co będzie za 50 lat. A co będzie za 100? 500? 1000? Te wszystkie działania pro ekologiczne są po to by ludzie mogli żyć jak najdłużej, a nie tylko przez kolejne 50.
  • Odpowiedz
Polecam zapoznać się z cyklami Milankovicia, w tej chwili jesteśmy w dołku, czyli jest zimniej niż powinno być, było już na tych ziemiach dużo cieplej, ale były też zlodowacenia, to wszystko jest sinusoida, na którą nie mamy wpływu. Akurat w tej chwili wchodzimy w małą epokę lodowcową.

Dalsze próby zmniejszania CO2 w powietrzu doprowadzą tylko do śmierci życia na tej planecie, człowiek jak i inne zwierzęta potrzebuje CO2 do oddychania. To są
  • Odpowiedz