Wpis z mikrobloga

Jestem obecnie na moim pierwszym dłuższym urlopie, zbiera mi się na przemyślenia i dochodzę do wniosku, że żeby wytrzymać długie lata w branży IT #programista15k w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym, to należy ograniczyć użytek komputera, telefonu do absolutnego minimum po tych 8 godzinach pracy.

Dotychczas siedziałem przy kompie dużo/bardzo dużo, łączyłem pracę ze studiami, douczaniem się na własną rękę, graniem w gry komputerowe, social media (które zresztą bardzo mocno ograniczyłem), czy jakieś małe hobby (np. muzyka w FL Studio). Nie widzę, bym z takim trybem życia wytrwał w dobrym zdrowiu fizycznym (mam w wieku 25 lat objawy dyskopatii szyjnej - trochę też moja wina, bo nie do końca się stosowałem do zasad ergonomii) i psychicznym (wypalenie zawodowe).

Po powrocie z urlopu będę starał się ten czas drastycznie zmniejszyć. Odinstalowuję Steama, VSCode itp. na prywatnym kompie by nie kusił. Czas zamierzam przekuć na czytanie fizycznych rozmaitych książek, a docelowo próbować jakieś stymulujące mnie hobby niewymagające użycia komputera. Może znajdę też wtedy więcej czasu i energii na siłownię, do czego zbieram się jak pies do jeża.

Być może w dobie kryzysu IT powinienem ulegać presji na upskilling poza pracą, ale nie zamierzam, najwyżej mnie wyjebią albo utknę na poziomie 15-20k, nie będe się silił, że to jakaś moja wielka pasja i powołanie.

#pracait #pracbaza #gownowpis #zdrowie
  • 7
  • Odpowiedz
  • 5
@kawalerka15k: zadupie ma też swoje plusy
Dużo miejsc do zwiedzenia rowerem.
Ewentualnie supermoto i jazda po szutrach. Albo jakiś cross, nie wiem co lepsze.
Jak zamienisz komputer na książki to dalej będziesz siedział w 4 ścianach. Warto dodać coś na zewnątrz.

Ewentualnie dojazdy na jakies zajęcia grupowe w mieście z raz,dwa w tygodniu
  • Odpowiedz
@kawalerka15k: Jeżeli mieszkasz na zadupiu ale lubisz sport to powinieneś mieć całkiem fajne możliwości. Bieganie, rower, rolki, spacery, siłownia w plenerze. W okresie letnim być może jakieś jezioro jeżeli masz w okolicy. Takie aktywności dobrze odcinają psychicznie po pracy, plus przy okazji zadbasz o zdrowie fizyczne.
  • Odpowiedz
  • 0
@azurri: @tylko_zerknalem nie mam w okolicy zadnych fajniejszych tras rowerowych (takich gdzie nie musze wiekszosc czasu spedzac na drodze gdzie auta jada co kilka sekund 90 km/h). Do tego rowerek IMO srednio patrzac na to ze siedze ~8h. Biegam zamiast tego regularnie ~5km 3 razy w ciagu tygodnia, moze moglbym zwiekszyc dystanse. Myslalem zrobic sobie home gym i robic obok biegania trening silowy 3 razy w tyg, ew. sztuki
  • Odpowiedz
  • 0
@kawalerka15k: home gym świetny pomysł
A dojeżdżanie na zajęcia nie musi być źle, jeśli sam dojazd urozmaicisz słuchaniem muzyki, podcastów czy audiobooków
Same zajęcia mogą ci się tak spodobać że nawet nie będziesz zwracał uwagi na dojazdy. Trzeba szukać i próbować.
  • Odpowiedz
  • 0
@kawalerka15k ograniczam kompa i socjale, więc zapodam wykop ( ͡º ͜ʖ͡º)

A tak na serio Opie, to że dla ciebie to działa, to nie znaczy że dla innych też. Gram od małego i nie zamierzam przestać. Grunt to być w dobrej formie fizycznej, żeby cialo wytrzymywało wielogodzinne siedzenie. I paradoksalnie tutaj najlepiej działa jakąś joga/pilates czy inne zajęcia dla różowych.
  • Odpowiedz