Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Witam. Od października wybieram się na politechnikę, kierunek "Matematyka". Jakieś porady/wskazówki, jakie kursy/podręczniki sobie przerobić przez najbliższe 3 miesiące, aby zaznajomić się przynajmniej z podstawami tego, co mnie czeka w pierwszym i drugim semestrze?

Jeśli chodzi o maturę, to rozszerzenie poszło ładnie (byłby wynik 90%+ gdyby nie głupie błędy rachunkowe ehh), a z podstawy powinno być 100 (wyniki za tydzień). Olimpijczykiem/kujonem nie jestem, ale coś tam ze szkoły średniej umiem. Słyszałem, że na studiach katuje się zadania dowodowe, więc fajnie byłoby przerobić coś w tym deseń. Z polecanych kursów słyszałem, że dużo osób poleca eTrapez. Gdy się jednak wczytałem w temat, to ten kurs zdaje się być bardziej stworzony dla osób, które chcą jedynie odbębnić matmę na studiach, a potem o niej zapomnieć. Więc w moim przypadku to raczej nie wchodzi w grę. Znalazłem jeszcze jakiś kurs od Ajkamat, on wydaje się już trochę bardziej jakościowy. Do tego może jakieś podręczniki z zadaniami w pdfie ściągnięte z chomikuj? (tylko jakie?)

Ktoś coś?

#matematyka #studia #kursy



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: A jaka politechnika konkretniej? Przejrzyj program studiów na 1 roku, na usosie uczelni znajdziesz najpewniej polecane materiały pod dany przedmiot. Ja polecam pouczyć się trochę z analizy, np zadania Krysicki Włodarski. Możesz przejrzeć też sobie "Wstęp do matematyki" aby zobaczyć czy faktycznie to jest kierunek dla Ciebie. Ogólnie bardziej polecam zainteresować się matematyką stosowaną (aktuarialna, finansowa itp) niż zwykłą
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Przede wszystkim gratulacje wyboru tak pięknego, a jednocześnie nieoczywistego kierunku.

Co do materiałów, po prostu sprawdź sylabus i zobacz jakie podręczniki są rekomendowane. Zdecydowana większość tego, z czego ludzie korzystają (eTrapez, Krysicki & Włodarski) nie jest adresowana do studentów matematyki, więc unikaj popularnych kursów.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: znajdź grupkę na FB twojego rocznika lub rocznika wyżej, i zapytaj o jakieś skrypty/materiały, albo zadaj to samo pytanie.
Masz racje, etrapez to raczej dla studentów którzy mają matmę tylko na 1 roku i chcą zaliczyć. U mnie (mim, informatyka, ale sporo matmy na 1 roku) było to praktycznie nieprzydatne.

Jeśli chodzi o matematykę dyskretną, to pamiętam że była polecana książka "matematyka konkretna".
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @bazyli29391

>spadaj oskarku wykop to nie miejsce dla takich jak ty

Gdybym był oskarkiem to rodzice daliby mi w klasie maturalnej pieniądze na korepetycje jak oskarkom z mojej klasy, ale nie dali. Z matemaksem i tym co znalazłem w internecie uczyłem się matmy sam. I napisałem maturę lepiej niż absolutna większość z tych oskarków. Więc proszę mnie tak nie nazywać.
@groman43
"Sylabus" to inaczej ta informacja o programie nauczania i materiałach na stronie internetowej danego kierunku, tak? Wybacz, jeszcze się uczę tych wszystkich słów (sylabus, rektor, dziekan i inne). Przejrzę w takim razie sylabus, może
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:

Gdybym był oskarkiem to rodzice daliby mi w klasie maturalnej pieniądze na korepetycje jak oskarkom z mojej klasy, ale nie dali. Z matemaksem i tym co znalazłem w internecie uczyłem się matmy sam. I napisałem maturę lepiej niż absolutna większość z tych oskarków. Więc proszę mnie tak nie nazywać.


ok oski
  • Odpowiedz
@mirko_anonim tak, sylabus to mniej więcej to samo, co program studiów. Często gęsto to nie jest tylko lista przedmiotów, ale rozpiska na konkretne wykłady. Na przykład, na trzecim wykładzie z algebry liniowej dowiesz się czym są eigenwektory ( ͡° ͜ʖ ͡°) czasem zdarza się również lista podręczników. A jeśli jej nie ma, po prostu skontaktuj się z wykładowcami i poproś o rekomendację (ale najpierw sprawdź w jaki
  • Odpowiedz