Wpis z mikrobloga

TLDR: Zrobiłem to przed czym ostrzega każdy poważny inwestor. Zagrałem All-In w wieku 26 lat i włożyłem 200k PLN w kryptowaluty. Wyciągne z tego mieszkanie albo strace wszystkie oszczędności które zbierałem 2 lata. Zaplusuj żebym cie zawołał za max 1.5 roku i opowiedział jak to się skończyło.

Jeszcze około 2011 zacząłęm interesować się krypto, coś tam pokopałem bitcoina na GPU ale z racji słabej znajomości angielskiego oraz tego że nie mogłem wtedy grać w gry bo GPU na 100% to zarzuciłem temat XD. Do krypto wróciłem w okolicach 2018 gdy zobaczyłem że BTC jest w dość mocnym dołku. Dużo słyszałem o nim wcześniej więc stwierdziłem, że może teraz będzie dobry moment aby w niego zainwestować. Miałem wtedy już jakieś pieniądze z własnej firmy e-commerce, stypendium i prowadzenia korepetycji więc wrzuciłem astronomiczne (jak na studenta) 4k PLN na polska gielde bitmarket. Jak się niewiele później okazało była to pierwsza bolesna nauczka dlaczego w świecie krypto trzeba uważać na wiele zagrożeń :)

Po trudnych ale też i mocno przeimprezowanych studiach udało się łapnąć 'prace marzeń'. Znakomite wynagrodzenie, duże możliwości rozwoju, myślałem że nic więcej mi nie potrzeba. Do czasu aż otworzyłem oferte mieszkań... Z racji tego, że na żadne inne wsparcie oprócz siebie samego nigdy nie mogłem nigdy liczyć to okazało się że duże mieszkanie w mieście wojewódzkim czyli 70m^2+ 3/4 pokoje, nowe budownictwo blisko centrum to jest wydatek rzędu 1-2mln. CHORA CENA. Szybka matma wskazywała, że bez zbędnego oszczędzania, ale także bez rozrzutnego trybu życia musiałbym na to zbierać 10-20 lat* ( nie licząc inflacji, wzrostu zarobków oraz wachań cen nieruchomości) jeśli wynajmując chciałbym kupić takie mieszkanie za gotówke. Trochę nie spodobały mi się liczby dlatego zacząłem analizować co mogę zrobić żeby taki stan rzeczy zmienić.

Wtedy stało się dla mnie klarowne: obligacje czyli ochrona przed inflacją i nic więcej nie są rozwiązaniem. ETF'y to 5-20% rocznie, zdecydowanie krok do przodu, ale horyzont 10-15 lat to nie jest to czego oczekuje od takiego planu. Podnoszenie kwalifikacji? Brzmi dobrze, ale widzę że na etapie w którym jestem prawdziwym kolejnym dużym skokiem byłby dopiero własny biznes. Fajny side quest i na pewno będę coś z tym robił ale to nie jest dalej rozwiązanie idealne. No to może krypto? No własnie :)

Od przełomu 2022/2023 intensywnie zacząłem się intensywnie edukować w krypto. Wiele wiele dziesiątek godzin nauki. Decyzja? Wchodzę all-in w krypto. Początkowo stwierdziłem 60% btc, 20% eth, 10% solana, 10% cardano. Stwierdziłem, że btc i eth muszą być solidnym filarem portfela, solana mi sie spodobala bo osobiscie rozwijalem projekt pewnej firmy na ich blockchainie a cardano wydawalo sie rownie fajna alternatywa. Jak na razie okazalo sie to doskonala decyzja bo zrobilem wiecej niz x2 na tym. Jednakże na przełomie 2023/2024 zrozumiałem, że to może być mało. Takie portfolio realnie ile zrobi? 5x? 6x? czyli 500k PLN z podatkiem max. Mało. Za mało. W takim razie musze zmienic plan. Szybka analiza rynku i podejmuje szalona decyzje ze wejde w ryzykowne alty dodatkowym 100k PLN. Glownie big capy z top 100 aby 'minimalizowac' ryzyko. Dziek temu zwiekszam szanse na zrobienie tego magicznego 1mln -1.5 mln PLN (- podatek). Ale jednoczesnie tez ZNACZNIE zwiekszam ryzyko. Trudno raz sie zyje XD Od Lutego 2024 do czerwca 2024 zrobilem zakupy roznych altow na podstawie analizy fundementalnej. Sektory AI, RWA, L1, L2, Gaming. Praktycznie wszystko oprócz meme coin'ów których unikam (może kiedyś jakiegoś bota z ciekawości napisze do tego?).

Finał: Włożyłem wszystko czyli 200k pln w spot krypto, które obecnie jest warte 360k PLN. Dodatkowo stake'uje kazdy asset ktory sie da. Na ten moment kompozycja to 36% BTC, 11% ETH, 27% SOL, reszta alty. Jestem zadowolony z takiego portfolio pod takie cele, może jeszcze tylko zamienie neutron na kaspe ale to zobacze. Cel czyli 3x-5x od teraz wydaje się w zasięgu ręki, ale zdaje sobię też sprawę, że ryzyko jest OLBRZYMIE. Gram pod płynność rynków światowych (która pokrywa się z cyklami), więc myślę że za rok, może półtorej już wszystko będzie jasne czy się uda czy nie.

Jak będę wychodził z rynku to raczej wszystkim naraz, bez DCA czy wybiórczego wychodzenia z altów. Reszte kapitału którą będę zarabiał od tego monetu będę wrzucał w ETF'y (rynki światowe, rynki rozwinięte i sektor IT). Jeśli mnie wyleszczy będzie mi bardzo smutno, ale jednocześnie od teraz będę myślał nad planem awaryjnym. Mam nadzieje że kiedyś napisze tutaj wpis że udało się kupić wymarzone mieszkanie. Takim planem lub innym :)

Poniżej dokładna rozpiska portfolio nie uwzlędniająca stake'ingu gdzie wpisuje kwote zakupu oraz procentowy zysk pozycji.

Solana: 10k PLN +919% (!)
Cardano: 10k PLN +62%
-
Bitcoin : 60k PLN +132%
Etherum: 20k PLN +111%
-
Near: 10k PLN +50%
Chainlink: 10k PLN +1%
Polkadot: 10k PLN -18%
Gala: 10k PLN -28%
Neutron: 10k PLN -75% (!)
-
Render 5k PLN -20%
Jupiter 5k PLN -34%
Arweave 5k PLN -24%
Bittensor 5k PLN -42%
Celestia 5k PLN -55%
Arbitrum 5k PLN -24%
Ondo 5k PLN -14%
Sui 2.5k PLN -10%
Kaspa 2.5k PLN +16%

Lacznie portfolio:
200k -> 360k PLN (+90%)
06.23 -> 06.24 (1 rok)

Pozdro, trzymajcie kciuki!

#bitcoin #kryptowaluty
Zaid - TLDR: Zrobiłem to przed czym ostrzega każdy poważny inwestor. Zagrałem All-In ...

źródło: Screenshot_20240627_165652

Pobierz
  • 87
  • Odpowiedz
@Zaid: Radze zostac tylko przy BTC / ETH, wrzucic na swoje adresy i nie kombinowac za bardzo. Te shity co wymieniasz to za pare lat beda tylko po dnie szorowac. Wiem ze to wydaje sie nudne, ale to jedyna madra porada. Porownaj sobie ile bys teraz mial gdybys rok temu wszystko wlozyl po prostu w BTC. Wielkiej hossy na shitach juz nie bedzie, ludzie kolejny raz sie na to nie
  • Odpowiedz
@Zaid: Nie słuchaj ich, rób po swojemu. Nie osiągniesz tego celu na który liczysz z ich radami, co najwyżej zrobisz 2x.
+ oni piszą o "za kilka lat" a domyślam się ze 2 lata to dla Ciebie jest max na co liczysz
  • Odpowiedz
@Zaid: wiekszosc tych altow jest wlasnie po to, zeby wyciagac kase od takich ludzi jak Ty. Btc / eth i moze cos jeszcze czego uzywasz i co rozumiesz.
  • Odpowiedz