Wpis z mikrobloga

Mam gamingowego lapka na którym podczas grania w gierki mógłbym jajecznice smażyć (wiem, że spoko dodatkowa opcja, ale mam od tego kuchenkę), i mam pytanie czy warto wywiercić prostokąt w biurku i ustawić od spodu klime która by na niego wiała? Nie #!$%@? się od różnicy temperatur lub wilgoci? Pytam serio.
Uprzedzam pod inne rady: wbudowane wiatraki coś tam dają, ale nie wystarczająco + podkładka za prawie 300 ziko no i dalej problem występuje.
#kiciochpyta #informatyka #laptopy #gaming
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@21-59: Rok + 2 miesiące, palę przy nim dość sporo więc pewnie złapał popiół i kurz, ale #!$%@?ąc od zanieczyszczeń w środku bo od początku to chłodzenie dawało dużo do życzenia, czy jakbym jednak chciał go chłodzić klimą to coś by się stało?
PS. Na czyszczenie leci na bank

ACER NITRO 5R7
Procesor:AMD Ryzen™ 7 6800H
Pamięć:32 GB
Grafika:NVIDIA GeForce RTX 3060 + AMD Radeon™ 680M
  • Odpowiedz
  • 50
@FiFaFoFum każdy laptop gamingowy będzie się grzał (ograniczenia konstrukcyjne), najlepszym i najtańszym rozwiązaniem w twoim przypadku będzie wymiana pasty i pozbycie się kurzu na wentylatorach
  • Odpowiedz
@FiFaFoFum: O ile nic poza powietrzem nie będzie miało kontaktu z laptopem to nic się nie stanie ale wyników też bym się jakichś super nie spodziewał. Tak jak napisał @Gorkel powyżej - te lapki są stosunkowo gorące i najlepszym rozwiązaniem jest przeczyszczenie go porządnie.

Ew. jeszcze mogę doradzić włączenie limitu klatek w grach, niektóre pozycje nie mają tego odpalonego domyślnie i generują więcej klatek niż jest to potrzebne(więcej niż
  • Odpowiedz
@FiFaFoFum: jeszcze se możesz tu zmniejszać maksymalny stan procesora i patrzeć, wiatraki w laptopach chłodzą jak po*ebane wraz z większą mocą procesora a czasem w grach i przy 50% będzie podobna liczba klatek, a przy 90% czy tam 99% przynajmniej nie będzie już wchodził turbo boost, testowane, np możesz uruchomić jakiś cpu stress test online i zmniejszać co 5% i zatwierdzać i na żywo patrzeć o ile ciszej zaczęły chodzić
xiv7 - @FiFaFoFum: jeszcze se możesz tu zmniejszać maksymalny stan procesora i patrze...

źródło: 0f6ef57d-f783-45b4-9089-3316ba5134f8

Pobierz
  • Odpowiedz
@FiFaFoFum wypadałoby go dobrze wyczyścić, niepokojące jest że podkładka za 300 Ziko nie wyrabia. Mam gamingowego della i randomowa podkładka z olx za 20 zł chłodzi mi go perfekcyjnie
  • Odpowiedz
@FiFaFoFum: To normalne w laptopach że aby miały jakąkolwiek wydajność to wszystko musi pracować na granicy stopienia się. Wystarczy porównać desktopowe układy chłodzenia nawet fabryczne (gdzie ludzie i tak wsadzają jakieś aftermarketowe chłodzenia za kilkaset złotych aby obiżyć temperaturę o 5 stopni.
biskup2k - @FiFaFoFum: To normalne w laptopach że aby miały jakąkolwiek wydajność to ...

źródło: iycl58j0co451

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@biskup2k: No właśnie sama podstawowa temperatura nie jest jakąś przeszkodą, póki cały laptop nie zaczyna nabierać tej temperatury, potrafię grać przy 108C kilka minut z wysokimi fpsami, niestety chwile później jak już wszystko się podgrzeje wraz z obudową zaczynają się jaja i spadek z 60 fps do 15. Dlatego najważniejszą dla mnie kwestią jest chłodzenie klimatyzacją, przy włączonej z chłodzeniem od dołu mam spadki z ww 100C do 60C, na
  • Odpowiedz
@FiFaFoFum aby odpowiedzieć poprawnie na twoje pytanie należy określić w którym miejscu nastąpi schłodzenie powietrza. Jeżeli np chciałbyś chłodzić obudowę laptopa to że schłodzonego w ten sposób powietrza w środku może się wytrącić woda. Im wyższa jest temperatura powietrza tym więcej w nim się zmieści pary wodnej i jak takie ciepłe powietrze wejdzie do laptopa i dopiero tam by się schłodziło to lipa. Ale jak przez wloty powietrza do laptopa wprowadzisz
  • Odpowiedz
  • 0
@szuineg: No i to jest fachowa odpowiedź na moje pytanie, dzięki Mireczku, właśnie martwiłem się o wodę która mogłaby się zbierać przez wlot od dołu przez obudowę, z założeniem kanału z klimatyzatora do pełnoprawnych wylotów powietrza jest wręcz niemożliwe, po wyczyszczeniu co najwyżej spróbuje ustawić klimatyzator na zwykły wiatrak lecz na najmocniejszym trybie, zapewne jest 10x lepszy niż wiatraczki z podkładki. Jeszcze raz wielkie dzięki za rozwianie wątpliwości! ( ͡
  • Odpowiedz
  • 0
@szuineg: No chyba, że rozkręcić dolną obudowę i po chamsku zrobić tam wlot zimnego powietrza wprost na wbudowane wiatraki ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jeżeli czyszczenie i wiatrak z klimy nie da rady to spróbuje radykalnych rozwiązań i wrócę w temacie.
  • Odpowiedz
  • 0
@szuineg: Masz rację, myślałem o tym wiele razy, ale mógłbym go przywrócić do funkcjonalności kupując jedynie biurko do wycięcia za kilka stówek, w innym wypadku musiał bym dołożyć kilka tysięcy do fajnej stacjonarki.
  • Odpowiedz