Wpis z mikrobloga

  • 6
a dzisiaj… już się pogodziłem, że nigdy mieszkania mieć nie będę xD


@bartlomiej_rakowski:
A teraz pomyśl co wieczny wynajem będzie oznaczał w kontekście przeciętnej emerytury wynoszącej 1/3 ostatniej pensji kiedy już dziś pożera on połowę zarobków a zmienić to się to może co najwyżej na gorsze.
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: W 2010 na moim osiedlu budowlali nowe bloki, gdzie mieszkania były po 200k. Rodzice rozważali żeby kupić jedno czy dwa, bo by bez problemu dostali kredyt ale ostatecznie stanęło na tym, że po co kupować i będzie stało puste aż dzieci dorosną.

  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: moi rodzice kupili apartament 115 metrów w 2000 roku za 1000$ za metr w Warszawie. Jak miałem 20 lat to musieli go sprzedać. Teraz sam mógłbym go kupić za tyle za ile oni go sprzedaliz ehhh
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: moi rodzice kupili apartament 115 metrów w 2000 roku za 1000$ za metr w Warszawie. Jak miałem 20 lat to musieli go sprzedać. Teraz sam mógłbym go kupić za tyle za ile oni go sprzedaliz ehhh
  • Odpowiedz
  • 9
@Mega_Smieszek: Mówcie, że nie były tanie w 2013 bo mniej się zarabiało, ok ma to sens. Ale z drugiej strony Ci ludzie którzy 11 lat temu wzięli kredy na 30 lat teraz spłacają ten kredyt z teraźniejszych zarobków.
Powiecie, że spłacają więcej po stopy wzrosły? OK. Ale ludzie którzy dzisiaj odkupili od nich to samo mieszkanie dzisiaj też będą spłacać kredyt po dzisiejszych stopach ale dużo większy kredyt.
Na pocieszenie mogę
  • Odpowiedz
Za wynajem mieszkania w Pile płaciłem wtedy 1200 zł odstępnego a z czynszem i rachunkami za prąd i gaz to było jakieś 1600 zł miesięcznie, 61% moich zarobków. Dzisiaj średnia krajowa wynosi około 5800 zł netto a mieszkanie z opłatami (i to w Gdańsku a nie Pile!) można ogarnąć za 2000 zł odstępnego, z czynszem i rachunkami ~2700 zł czyli 46% średniej pensji.


Tl;dr; 11 lat temu było wręcz gorzej i nie
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: Ostatnio na google street znalazlem plakat z 2012 na swiezo wybudowanych "apartamentach premium" 70m2 po 180k. XD Kilka lat temu ktos tam sprzedal polaczone dwa poziomy po 40m2 za ponad melona, a reszta archiwalnych ogloszen po 800k
  • Odpowiedz
@ipkis123: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tak-zmienialy-sie-ceny-mieszkan-po-2008-roku-10-wykresow-ktore-warto-zobaczyc-7902631.html no właśnie akurat 2013 był dołek jak pokazuje artykuł w prawie wszystkich miastach, przy czym nie sądzę by autor mema to miał na myśli czy po prostu taki rok mu się wybrał, natomiast pamiętam jak szukałem w 2014 to kolega z roboty się wkurzał że jego kupione 6 lat wcześnie (ale jeszcze przed kryzysem 2008) jest warte niemal 40% mniej niż w chwili zakupu
  • Odpowiedz
  • 1
ale nie wierzę, że porównujesz mieszkania w podobnym metrażu, standardzie i okolicy


@NieBendePrasowac:
Ciężko porównać okolicę jak to są dwa zupełnie różne miasta, w dodatku jedno o rząd wielkości większe do drugiego.

Napisałem tylko ile w 2013 roku wynosiła średnia krajowa i ile płaciłem za najem (jednego z tańszych mieszkań a wiem dokładnie ile, bo mam to w historii rachunku posiadanego nieprzerwanie od 2006 roku) oraz za ile wynajmujemy właśnie teraz
  • Odpowiedz
No i jeśli już to mieszkanie w Pile byłoby tańsze od mieszkania w Gdańsku, więc tylko dodatkowo potwierdza to moje obserwacje.

Jak mogę być w błędzie, kiedy jedyne co to zestawiłem koszty najmu z 2013 wraz ze średnią krajową wg. GUS z tego roku oraz koszty najmu z 2024 wraz ze średnią krajową tego roku


@smk666: kwestionuję tutaj koszty najmu tj. to ile ty płaciłeś za najem uznaję za fakt, ale
  • Odpowiedz