Wpis z mikrobloga

Co się tak jara? Targi Piast?widzę wielką chmurę dymu mniej więcej tam. Jechało 5 wozów straży i jedna policja.
#wroclaw
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 15
@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: mi to się płakać chce jak takie coś się dzieje. Za te pałace i wsie w pięknym otoczeniu przyrody ukochałem Dolny Śląsk a jakiś h-j dla żartu lub biznesu niszczy doszczętnie piękny zabytek, który wcale nie był tak opłakany.
  • Odpowiedz
@FELIX90: Na Dolnym Śląsku mamy setki tych palców i co z tego? Remont tego zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków to jest nierentowny biznes. Zamiast próbować coś zmienić w tym temacie to wręcz się cofamy i konserwatorzy jeszcze bardziej dokręcaja śrubę.

Jakiś czas temu to były wręcz przypadki przepisywania tych pałacow na jakiś żuli byleby się nie brać za naprawę tego.
  • Odpowiedz
  • 0
@Darth_Gohan: mamy setki tych pałacy i nie widzę powodu aby je podpalać i dodatkowo pomagać im w postępującym rozkładzie.
Co roku coraz więcej z nich się rozsypuje ale także co roku znajduje właścicieli, którzy z pasją je odnawiają.
  • Odpowiedz
@FELIX90: Podałem ci powód. Z tych setek pałac ile jest odnowionych i w stanie perełka? 1/10? 1/20? Nie wiem czy jakby się uprzeć z liczeniem to nawet nie mniej.
Kiedyś bodajże w Polityce był artykuł o tym jak ludzie chcieli inwestować w te pałace. Mimo hajsu szybko się wycofywali bo konserwatorzy stawiali chore wymagania.

I nie, co roku coraz więcej ich nie jest odnawialnych. Co roku są one w coraz gorszym stanie i nikt normalny się za to nie weźmie.

Ja nie mówię, że ktoś je ma podpalać. Ja zwyczajnie tylko mówię skąd się bierze problem. Starczy widzimisię konserwatora i masz cyrk
  • Odpowiedz
  • 0
@Darth_Gohan:

Z tych setek pałac ile jest odnowionych i w stanie perełka? 1/10? 1/20? Nie wiem czy jakby się uprzeć z liczeniem to nawet nie mniej.


Znacznie
  • Odpowiedz
Znacznie mniej


@FELIX90: Ja liczę już część pałaców jako obiekty nie do odratowania. wiec zostawiam daleko w tyle zapewnienia, że kiedyś ui nas było ich 1000.

Konserwatorzy stawiają chore wymagania ale jak zobaczysz ile z tych pałaców, które dzisiaj są odnawiane, 20 lat temu było ruiną to inaczej na to
  • Odpowiedz
  • 0
@Darth_Gohan: 1 pałac odnowiony na 2 lata ma dla mnie większą wartość niż żaden pałac odnowiony na 2 lata lub 1 spalony na 2 lata. Zachowujesz się jakbyś próbował usprawiedliwiać celowe niszczenie tego co zostało.
  • Odpowiedz
@FELIX90: Naprawdę z Tobą to się rozmawia jak ze ścianą.

Powiedz mi co nam wszystkim po ruinie, która stoi i niszczeje przez kolejne lata? Będzie jeszcze bardziej zniszczona i jeszcze bardziej r-------a i jeszcze trudniej będzie ją doprowadzic do jakiegokolwiek sensownego stanu.

Ja naprawdę bym wolał, żeby część z tych rzeczy zdjąć ze statusu zabytku i normalnie zrobić z tych działek teren pod agroturystykę, albo pod kąpielisko albo pod jakikolwiek inny pomysł niż niszczejace g---o którego nikt nie ruszy i z którego nikt nie ma pożytku. A nie czekaj, lepiej żeby jak w wypadku tego pałacu siedzieli sobie w nim żule i
  • Odpowiedz
  • 0
Powiedz mi co nam wszystkim po ruinie, która stoi i niszczeje przez kolejne lata? Będzie jeszcze bardziej zniszczona i jeszcze bardziej #!$%@?


@Darth_Gohan: masz rację. Zburzmy wszystko w #!$%@? i zalejmy betonem bo w tej sekundzie nie ma inwestora.

Ja o jednym, ty o drugim.
Siema
  • Odpowiedz
@Darth_Gohan: @FELIX90 ja chciałem kupić dworek od KOWRu pod Wrocławiem, jak był jeszcze w stanie, takim, że dało się go (normalnym nakładem kosztów) odnowić. Jak KOWR zaczął procedurę sprzedaży, to zaczął weryfikować stan prawny (nie był to zabytek), ale w wyniku ich działań konserwator nagle dopisał do rejestru zabytków, a czemu by nie więc sobie teraz dworek/folwark stoi i niszczeje (ok od 10 lat, bo przed był wykorzystywany)

P.s
  • Odpowiedz
oczywiście można kupić jako zabytek, tylko wtedy trzeba użerać się z konserwatorem


@mp3-10: I nagle z normalnych kosztów rosną one do gigantcznych xD

No właśnie o tym mówię. Dałoby radę to zrobić tak żeby zachować, ale nie. Są konserwatorzy którzy Ci zakażą ocieplenia bo stary napis jest na ścianie w gotyku zrobiony przez Niemca w 1920 roku jako oznaczenie nazwy sklepu i przez to masz n---------ć wyższe rachunki za ogrzewanie
  • Odpowiedz
@Darth_Gohan: żeby tylko to. Gorzej jak Ci wymyślą, że zamiast normalnej dachówki (karpiówki) ceramicznej o tym samym wyglądzie etc, musisz wykorzystać dachówkę z odzysku sprzed 100lat, którą trzeb szukać/importować etc.
  • Odpowiedz
  • 0
Ty w ogóle coś załatwiałeś w swoim życiu z konserwatorem zabytków jakimkolwiek?


@Darth_Gohan: całkiem sporo ale to nie były kwestie budowlane a poszukiwawcze. Wiem jak trudno współpracować.
Ja nie neguję, że konserwator odstrasza i potencjalnie utrudnia i zwiększa koszt. Pomijam to. Mówię tylko, że z roku na rok inwestorów przybywa. Mimo wszystko. Nie da się wszystkiego uratować. Ba, nawet 1/3 się nie uratuje ale powstają zabytki zachowane jako trwała ruina
  • Odpowiedz
Ja nie neguję, że konserwator odstrasza i potencjalnie utrudnia i zwiększa koszt. Pomijam to.


@FELIX90: No właśnie chodzi o to że to nie jest do pominięcia co na przykładzie z wyżej pokazuje, jak z zabytku do odratowania zaraz będzie ruina nie do odratowania.

Nie da się wszystkiego uratować. Ba, nawet 1/3 się nie uratuje ale powstają zabytki zachowane jako trwała ruina a akurat ten o którym rozmawiamy miał mury w super
  • Odpowiedz