Wpis z mikrobloga

Komunizm pierwotnie był system pomyślanym dla robotników. Marksa chłopi nie interesowali, a wręcz nimi gardził. "uszczęśliwienie" wsi rozbudował Lenin. Tym czasem komunizm i jego mutacje największe triumfy świecił w państwach stricte rolniczych: Rosja, ChRL, Korea Północna, czy Kambodża (tam to mix komunizmu z ultra nacjonalizmem) wszędzie tam rolnictwo to około 90%
Hmmm dziwne
#komunizm #swiat #przemyslenia #polityka #rolnictwo
robert5502 - Komunizm pierwotnie był system pomyślanym dla robotników. Marksa chłopi ...

źródło: Screenshot_2024-06-15-18-50-27-33_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@robert5502: W ogóle Marks nawet nie uważał, że w takich krajach da się wprowadzić komunizm. Komunizm miał być następnym etapem kapitalizmu, a więc można go było wprowadzić tylko w wysoko uprzemysłowionych krajach jak np. Francja, Niemcy czy GB.
  • Odpowiedz
@robert5502: No co do Rosji to sama Rewolucja Bolszewicka odbyła się chyba rękami robotników. I m.in. z tego powodu nie udało się wzniecić rewolucji w Polsce w 1920. Bo nie było w niej robotników..... A do rolników hasła Bolszewickie nie trafiały.
  • Odpowiedz
  • 0
No co do Rosji to sama Rewolucja Bolszewicka odbyła się chyba rękami robotników.


@Dragonan: Było też bardzo dużo chłopów,. którzy w czasie żniw często dezerterowali
  • Odpowiedz
@robert5502: Chłopi mieli swoją partię Socjalistów-Rewolucjonistów - eserowców. Ci poparli rewolucję Bolszewicką. Ale szybko ta partia też stała się wrogiem Bolszewików. Potem organizowali własne chłopskie powstania w trakcie wojny domowej w Rosji.

Było też bardzo dużo chłopów,. którzy w czasie żniw często dezerterowali

No to chyba nie było ich dużo. Bo jakby było ich dużo to by organizowali grupy zbrojne lub od razu zajmowali lub palili wsie i miasta.
  • Odpowiedz
@Dragonan Jeśli chodzi o byłe Carstwo Rosyjskie to generalnie proletariuszy nie było w nim prawie w ogóle poza... Polską. Polska była najbardziej uprzemysłowioną i najlepiej rozwiniętą częścią całego państwa i większość robotników do których w teorii był kierowany marksizm mieszkała w Kongresówce, która z resztą wtedy nie była już od kontrolą Moskwy.
Rewolucja lutowa była przeprowadzona przy pomocy mieszkańców miast i wojska, które przeszło na stronę protestujących, a rewolucja październikowa to
  • Odpowiedz
@robert5502: Trzeba jeszcze podlać antyIntelektualizmem w sensie niechęć do wykształciuchów, toporna propaganda sukcesu, sarumanizm, prymitywizm, twardogłowie, zazdrość, zabobony, pseudo-patriotyzm.... komunizm miał być preludium do demokracji/oligarchii. Komunizm w wersji light miał sens jako odpowiedź na rewolucję przemysłową kiedy zmuszano dzieci do pracy w sweatshops, wieśniaki przenosiły się do miast i ogólnie czasy się zmieniały a robole chciały coraz więcej praw. Komunizm testowano w Paragwaju i we Francji ale prawdziwy komunizm ''udał
  • Odpowiedz
@SoplicaTadeusz: No jak będziesz patrzył na całe obwody administracyjne to pewnie tak ci wyjdzie bo okręgi administracyjne Rosji i dziś generalnie składają się z ogromnych przestrzeni niczego. Wśród tego morza niczego znajdowały się miasta. A te rozwijały się mocno przemysłowo.
Rewolucja bolszewików była właśnie rewolucją mieszkańców tych miast.

I Rewolucja październikowa to właśnie antyteza przewrotu pałacowego. Przewrotem pałacowym można nazwać taką zmianę władzy gdy struktury siłowe i polityczne na terenie kraju pozostają stałe, a zmieniają się tylko ci, którzy nimi kierują na górze.
Usunięcie od władzy innych sił politycznych, które miały poparcie w różnych elementach armii, administracji, regionach, warstwach społecznych doprowadził do wojny
  • Odpowiedz
@Dragonan To nie jest mój wniosek, że w rosji nie było proletariatu tylko jest to ogólnie znany w tym kontekście fakt. Przed wojną jakieś 85% ludności to chłopstwo (z tego co pamiętam, może trochę więcej, bo według spisu z 1897 ludność wiejska to przytłaczające 95% ludności) jakieś 1.5% arystokracja. A z pozostałych kilkunastu procent też przecież nie wszyscy stanowili robotników fabryk tylko masa z tego to była wczesna klasa średnia w
  • Odpowiedz
@SoplicaTadeusz: Niby podajesz prawdziwe dane. Jednak trochę inaczej trzeba je zinterpretować. Imperium jednak się powoli rozwijało przemysłowo. Jak widzę to w miastach przed 1 wojną światową mogło już mieszkać do 20% populacji. Oczywiście wygląda to na śmieszną liczbę. Jednak to jest ta część populacji która w jakikolwiek sposób brała udział w życiu politycznym. Poza szlachtą oczywiście.

Rozproszony po wielkich obszarach kraju chłopi nie byli w stanie ani się zorganizować czy wpływać na życie polityczne państwa. Byli niewykształceni i wiedli zbyt proste życie aby jakakolwiek ideologia poza wiarą ich obchodziła.

I przyjmując że przez przewrót pałacowy rozumiesz dwie rzeczy:
--- sam przewrót odbył się właściwie bez rozlewu krwi. Życie w mieście toczyło się
  • Odpowiedz
@Dragonan Ogólnie temat do zgłębienia, muszę poczytać coś fachowego na ten temat, bo kwestia ciekawa. Na szybko patrząc wczoraj w internecie ciężko było znaleźć jasne dane.

I tak, pewnie co do konserwatyzmu chłopów to miał rację. Wiadomo, że teoria a praktyka to dwie różne rzeczy. Marks ogólnie raczej moim zdaniem w planowaniu przewrotów był kiepski, masę rzeczy świadomie lub nieświadomie pominął, sporo uprościł i nie rozważył wszystkich możliwości. A jak do
  • Odpowiedz