Wpis z mikrobloga

Na terenie cmentarzyska dla zwierząt w Egipcie odkryto antyczne listy

Na terenie cmentarzyska dla zwierząt na południu Egiptu, w Barnis, odkryto antyczne listy, które zapewne napisane zostały przez centurionów rzymskich w I wieku n.e.

Cmentarz odkryty został w 2011 roku i od tego czasu wciąż wydobywane są nowe, fantastyczne znaleziska, a w tym ceramika czy właśnie opisywane listy, zapisane na papirusie.

Jak twierdzą badacze, korespondencja datowana jest na czasy rządów Nerona (54-68 n.e.). Udało się odczytać kilka imion, które należały zapewne do oficerów armii rzymskiej, m.in.: Haosius, Lucynniusz czy Petroniusz. W jednym z listów odczytano, że Petroniusz pyta Lucyniusza, który stacjonuje w Barnis, o ceny pewnych ekskluzywnych towarów. Petroniusz informuje także, że wysyła pieniądze poprzez dromedariusa, czyli rzymskiego żołnierza podróżującego na wielbłądzie i prosi Lucyniusza o cielęcinę i słupki namiotowe.

Na cmentarzysku odkryto do tej pory niemal 100 szczątków zwierząt: kotów, psów, małp - makaków - które importowano z Indii.

https://imperiumromanum.pl/odkrycie-rzymskie/na-terenie-cmentarzyska-dla-zwierzat-w-egipcie-odkryto-antyczne-listy/

#imperiumromanum #ciekawostki #historia #rzym #antycznyrzym #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #qualitycontent #archeologia
-----------------------------------------------------------------------------
Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na social media, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie: https://imperiumromanum.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - Na terenie cmentarzyska dla zwierząt w Egipcie odkryto antyczne lis...

źródło: Na terenie cmentarzyska dla zwierząt w Egipcie odkryto antyczne listy

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz