Wpis z mikrobloga

  • 2
@T3sla: To jakiś polska zastawa, z prymusa albo lewiatana, nie pamiętam. Nie polecam na wysoki połysk kupować. Widać najmniejszy odcisk, kurz czy plamke.

@krytyk1205 Kurde, nie miałam () Musze sobie kupić nową. Nie mam do niej ręki, zjadam całą a potem pędy padają mimo że przesadzam ją do ziemi.
  • Odpowiedz
@arinkao Nie chciałbym zabrzmieć jak #italiannazi, ale zarówno koperek jak i bazylią do bolognese się nie dodaje. Czasem pojawia się suszone oregano, ale w oryginalnym przepisie go nie ma. Co do samej bazyli to ta marketowa ci nigdy nie wyrośnie bo ma zbyt mocno obcięte korzenie. Może jakaś hydroponika dała by radę, ale jak jesteś fanką to po prostu zasiej sobie własną.
  • Odpowiedz
  • 0
@Viking-: Chyba tak muszę więc zrobić. Nauczyć się siać bazylię. Oregano tam jest, w każdym razie koperek teraz leci na ostro bo bardzo dawno go nie jadłam i mi brakuje.

  • Odpowiedz
@arinkao Możesz też spróbować kupić zioła od jakiegoś małego producenta. Niedaleko mnie w zieleniaku są do kupienia zioła, które po przesadzeniu normalnie potem rosną, ale różnica w cenie jest wprost proporcjonalna do wielkości doniczki czyli około trzykrotna ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Inna opcja kto kupić gotowe sadzonki, które z założenia nie są do jednorazowego użytku tylko do rozsadzania.
  • Odpowiedz
  • 0
@Viking-: To jest myśl, kupie na allegro, nie wierzę już tym wszystkim ciułaczom z okolicy. Na jakim oknie najlepiej trzymać? Mam do wyboru północny wschód (tam ładnie rośnie mój rozmaryn) wschód, południe i południowy zachód gdzie słońce dopiero jest na wieczór.
  • Odpowiedz
ale w oryginalnym przepisie go nie ma.


Nie ma czegoś takiego, każdy dom ma swój "oryginalny" przepis. We Włoszech z oryginalnością dań jest jak z curry w Indiach, w każdym domu praktykuje się co innego. Spotkałem się już z bolognese z: oregano, bazylią, oregano + bazylią, kminem czy nawet tymiankiem. Jeżeli maiłbym to porównać do naszej kuchni, to dobrym odpowiednikiem jest sałatka jarzynowa; ile domów tyle jej wersji i wszystkie oryginalne, a sporo z nich przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Co do samej bazyli to ta marketowa ci nigdy nie wyrośnie bo ma zbyt mocno obcięte korzenie.


Bzdura,
  • Odpowiedz
@arinkao Bazylią lubi słońce i powinna mieć do niego dostęp tak minimum 4-6h dziennie więc poleciałbym południe. Ziemia powinna być lekko wilgotna o to chyba w zasadzie tyle. Nie dam jakichś super porad bo u mnie o tak krzaczek wytrzymywał max tydzień, ale znajomą która trzymała ja na balkonie i dała mi takie rady potrafiła z jednej doniczki korzystać od wiosny do wczesnej jesieni.
  • Odpowiedz
  • 0
@Viking-: No widzisz, tydzień i tez sama widzę jak innym rosnie wiec troche sie po tylu latach juz załamałam. Serio trzeba zamówić sadzonki. Lubie bazylie.
  • Odpowiedz
  • 0
Bzdura, bez problemu wyrośnie tylko trzeba dbać. No i przycinać, bo ja o swojej zapomniałem i wyrósł mi praktycznie 0,5m badyl ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@kolejne_juz_konto: Dbam o wszystkie rośliny w domu, tylko niektóre mnie nie lubią, nie moja wina.
  • Odpowiedz
Bzdura, bez problemu wyrośnie tylko trzeba dbać. No i przycinać, bo ja o swojej zapomniałem i wyrósł mi praktycznie 0,5m badyl ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@kolejne_juz_konto Musiałaś trafić jakąś wyjątkowo dobrą sztukę, albo mieć talent do roślin. Mi, moim rodzicom, znajomym zawsze więdła.

Co do samego ragù alla bolognese to tak masz trochę racji. W każdym domu robi się trochę inaczej, ale podobnie jak na margherite, czy
  • Odpowiedz
@arinkao Najważniejsze pytanie to to jak radzisz sobie z roślinami. Mi więdnie wszystko. Jedyne co udało mi się utrzymać dłużej (~1,5 roku) to liść laurowy, ale jak wyjechałem na 11 dni na Islandię to mojej matuli udało się go ususzyć ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz