Wpis z mikrobloga

(Pop)kulturowe wizje AI - o narracjach dotyczących sztucznej inteligencji - dr Kuba Piwowar

Po wielu latach flirtu, popkultura i sztuczna inteligencja weszły ze sobą w bliską i dynamicznie rozwijającą się relację, która stale ulega pogłębieniu. Ale czy na pewno jest to udany związek? Jedno jest pewne – filmy, seriale, książki czy gry kształtują masowe postrzeganie AI, wywołując fascynację, ale i lęk przed potencjalnymi zagrożeniami. Do dyskusji na temat wzajemnego wpływu sztucznej inteligencji i (pop)kultury włączą się nasi eksperci, szukając odpowiedzi na pytania: Jakie stereotypy dotyczące AI najczęściej pojawiają się w (pop)kulturze? W jaki sposób to się zmienia? Czy treści (pop)kulturowe trafnie przewidziały kierunki rozwoju sztucznej inteligencji? A może wręcz je ukształtowały? Czy popkultura rzeczywiście oscyluje między skrajnościami, czyli albo demonizuje albo idealizuje sztuczną inteligencję? Jakie są tego konsekwencje?


To tylko wybrane wątki, jakimi zajmą się: psycholog i neurokognitywista dr Maksymilian Bielecki (prowadzący) oraz socjolog i ekspert z zakresu technologii dr Kuba Piwowar w ramach webinaru (Pop)kulturowe wizje AI – o narracjach dotyczących sztucznej inteligencji.


dr Kuba Piwowar – doktor nauk o kulturze, socjolog. Ekspert z zakresu technologii, big data, etyki w analizie danych. Zajmuje się kulturowymi i społecznymi aspektami rozwoju sztucznej inteligencji i nowych technologii oraz algorytmiczną kulturą. Specjalista w zakresie prowadzenia procesów transformacji cyfrowej w organizacjach, analityk danych. Wśród jego zainteresowań naukowych znajduje się zagadnienie wykluczenia z technologii ze względu na płeć, rasę, klasę i seksualność. Poza tym zajmuje się badaniami mediów i ich użytkowników, queer studies oraz gender studies. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia ze społeczno-kulturowych aspektów technologii, krytycznej analizy danych, metod badań medioznawczych, sztucznej inteligencji oraz nowych mediów.


dr Maksymilian Bielecki – psycholog, neurokognitywista, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. Jego zainteresowania badawcze to przede wszystkim psychologia poznawcza, a także metodologia, psychometria i statystyka. Współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi, m.in. Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest jednym z założycieli Centrum Innowacji Społecznych HumanTech SWPS. W ramach prac centrum wykorzystuje wiedzę psychologiczną do tworzenia i ulepszania produktów, procesów i usług. Równolegle z działalnością naukową od kilkunastu lat zajmuje się projektami dla biznesu, jako lider projektów B+R, a także konsultant w zakresie statystyki i ekonomii behawioralnej.


#nauka #technologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #sztucznainteligencja #popkultura #film #ksiazki #gry
POPCORN-KERNAL -  (Pop)kulturowe wizje AI - o narracjach dotyczących sztucznej inteli...
  • Odpowiedz