Wpis z mikrobloga

#studiait
#praca
#programowanie

Zalety skończenia informatyki
Fajne studia, można studiować co się lubi, dużo kierunków i specjalizacji np: cloud, programowanie, analiza biznesowa, pm, devops), ciekawi ludzie

Wady skończenia informatyki:
Brak pracy i perspektyw

Ech, trzeba było iść na ekonomie albo zarządzanie, zrobić egzamin maklerski to teraz bym chociaż miał jakąkolwiek pracę. Wysłałem już 400 CV na stanowiska okołoinformatyczne, na programistę już nawet nie wysyłam bo i tak to bez sensu. Przy 2.5 latach doświadczenia w banku i big4, od kilku miesięcy jestem bezrobotny
  • 19
  • Odpowiedz
@Embeddable może zamiast siedzieć na dupie trzeba było udzielać się na kołach studenckich, szukać jakiś staży, albo dopisać się do jakiś projektów open source, a nie teraz płakać że dostało się papierek do ręki za odklepanie egznaminow i co mam zrobić ze swoim życiem
  • Odpowiedz
Jeszcze parę lat temu ludzie po ekonomi albo zarządzaniu mówili że nie ma pracy ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@Czeski_Pablo: to zabawne, bo w wielu innych branżach wystarczą "tylko" studia, a w informatyce trzeba stawać na rzęsach, żeby liczyć na jakąkolwiek pracę w branży.
idziecie do branży, w której nie potrzeba już więcej pracowników, a potem się dziwicie, że nikt was nie chce.
co jest z wami nie tak?
za rok znowu pewnie 45k maturzystów wybierze się na domyślny kierunek, czyli na informatykę, bo czemu nie?
informatyka to bardziej bekowy
  • Odpowiedz
@ly000 narzekać można na wszystko. Rynek pracy jest jaki jest i jak ktoś chce coś konkretnego robić to nie narzeka że w mojej wiosce można wyrzucać tylko gnój, tyko pakuje się i szuka gdzie indziej jeśli chce w tym pracować. W Niemczech z dyplomem to cię przyjmą z pocalowaniem ręki, tylko wiadomo trzeba umieć też trochę języka.
  • Odpowiedz
@Embeddable jak nic się nie ma do roboty konkretnego po pracy i jak IT skończyłeś to język też byś z łatwością połapał podstawy języka do komunikacji w pół roku - tyko się trzeba zdecydować na kierunek: w Pradze szukają ludzi łatwo się nauczyć czeskiego, w Niemczech w sumie wszędzie coś na start w IT idzie znaleźć, albo Francja, Belgia, Holandia - tylko trzeba się zorientować w rynku i na coś zdecydować i
  • Odpowiedz
Rynek pracy jest jaki jest i jak ktoś chce coś konkretnego robić to nie narzeka że w mojej wiosce można wyrzucać tylko gnój, tyko pakuje się i szuka gdzie indziej jeśli chce w tym pracować. W Niemczech z dyplomem to cię przyjmą z pocalowaniem ręki, tylko wiadomo trzeba umieć też trochę języka.


@Czeski_Pablo: no tak, tylko trzeba głośno o tym mówić, że jeśli chcesz pracować w IT, to raczej nie w
  • Odpowiedz
@ly000 raczej lenistwa, niektórzy to myślą, że im wszystko życie na tacy wyłoży - nikt nie powiedział, że nie mogą w Polsce pracować wystarczy zdobyć gdzieś doświadczenie i potem przejść na hybrydę lub zdalnie albo poszukać w Polsce z kwalifikacjami
Nawet lepiej by to w CV wyglądało że masz doświadczenie w branży za granicą
  • Odpowiedz
że nie mogą w Polsce pracować wystarczy zdobyć gdzieś doświadczenie i


@Czeski_Pablo: "nikt nie powiedział, że nie mogą pracować w Polsce, wystarczy tylko gdzieś znaleźć pracę" :))
  • Odpowiedz
@Embeddable: mogę jedynie powiedzieć Ci coś o drodze maklerskiej. Jako zwykły makler za dużych pieniędzy nie osiągniesz. Większość maklerów z rynku akcji przechodzi na rynek energii bo pieniądze są dużo większe. Sam skończyłem energetykę i dzięki znajomości SQL i trochę VBA zostałem po studiach analitykiem rynku energii w państwowej spółce, ale zarabiałem słabo ( max 7k). Nie oszukujmy się, ale nikt po studiach IT nie poszedłby za taką kasę pracować. Później
  • Odpowiedz
@Kapibara_kapibara:

ale zarabiałem słabo ( max 7k). Nie oszukujmy się, ale nikt po studiach IT nie poszedłby za taką kasę pracować.

Większość po studiach informatycznycch zaraz skończeniu studiów zarabia okolice minimalnej. skąd czerpiesz informacje o branży IT? Z wykopu?
  • Odpowiedz
@ly000: Nie, nie z wykopu. Może akurat otaczam się takimi ludźmi, którzy kończąc studia inżynierskie nie tylko z ściśle IT, pracują jako programiści lub Data Scientist w różnych firmach bądź start up'ach i zarabiają na start 8-10k. Mój bliski przyjaciel po fizyce technicznej pracował jeszcze w trakcie studiów w start up' ie przy projekcie wykrywania wad serca z EKG i zarabiał te 10k. Drugi znajomy po telekomunikacji został programistą Javy i
  • Odpowiedz