Wpis z mikrobloga

Autor: Jerzy Tadeusz Ficowski (ur. 4 września 1924 w Warszawie, zm. 9 maja 2006 tamże) – polski poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, tłumacz (z hiszpańskiego, romskiego, rosyjskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego, rumuńskiego i jidysz), żołnierz Armii Krajowej (ps. „Wrak”), uczestnik powstania warszawskiego, znawca folkloru żydowskiego i cygańskiego, badacz twórczości Brunona Schulza
#polska #kultura #ciekawostki #grammarnazi
robert5502 - Autor: Jerzy Tadeusz Ficowski (ur. 4 września 1924 w Warszawie, zm. 9 ma...

źródło: Screenshot_2024-05-25-15-50-42-780

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
@robert5502 wyborne. To się tak pięknie czyta. W ogóle zagłębiając się w lekturę gazet z międzywojnia bądź nawet PRL można piękne perełki odnaleźć. To jakby podróż do innego świata która utwierdza mnie w przekonaniu, że kultura masowa schodzi na psy, zamiast rozwijać kulturę rozwijającego się społeczeństwa promowana jest nijakość, tępota. To samo porównanie jeśli chodzi o teksty piosenek.
  • Odpowiedz
  • 2
@Odbytko_ze_Zwieracza @NaChuiMiTaCHata Kultura masowa za PRL była robiona odgórnie i państwowe twory nie miały zbyt dużej konkurencji. Ludzie oglądali i czytali nawet ambitniejsze kawałki, bo nic innego nie było.

Na wolnym rynku maksymalizacja zysków wymaga dotarcia do jak najszerszej grupy odbiorców, a osiąga się to przez upraszczanie przekazu.

Ale z drugiej strony jest róznorodnie i przynajmniej trochę uczciwie, bo w mniejszej skali drenuje się podatnika na treści, których nie potrzebuje.
  • Odpowiedz
@robert5502 mój ulubiony wierszyk tego typu, który tak mi się spodobał 30+ lat temu w jakimś "Świerszczyku" czy innym piśmie dziecięcym, że po dziś dzień jestem go w stanie wyrecytować z pamięci ( ͡ ͜ʖ ͡)

Wiesław Studencki - Dyktando

Jerzy w jeżyn wierzył moc
Więc gdy przyszła ciemna noc
Chyżo mężnie w las pobieżył
(Las zaś rósł przy Białowieży)
Zebrał jeżyn pełną krużę
Zamrożone dodał róże
  • Odpowiedz
w gimbazie mój kolega miał problem z wypowiedzeniem STR, mówił to z pauzą i przeciągał S, SSS....TR więc ułożyłem fraszkę "Strasznie straszny strażak strasznie straszy w strasznie strasznej straży" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Odbytko_ze_Zwieracza: gówno prawda. To ty wybierasz taką kulturę.
Dzisiejsze seriale gdzie jest po 15 postaci i każda z nich ma swoje 5 różnych wątków, połowa rapu to jakieś srogie przekminy i zabawa językiem, gry komputerowe są czasem tak skomplikowane, że bez dwugodzinnego szkolenia nie pograsz etc etc...
  • Odpowiedz
@norbert108 nie, nieprawda. Ponieważ mowa o kulturze masowej, nie niszowej grze komputerowej, dolnośląskim rapie w odmianie jp100% czy serialu na jednej ze stu platform. Co żadnemu z tych wspomnianych dzieł nie umniejsza, bo wszędzie znajdziemy jakość niezwykłą. Jednak wówczas w ogólnodostępnych środkach przekazu jakość i treść były na wyższym poziomie. Obecnie statystyczny Janusz jadąc swoim Passatem włącza RMF czy Radio Zet w którym ma guano nie muzykę, guano nie wiadomości i guano
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.