Wpis z mikrobloga

Jak pewnie państwo wiedzą, kilka dni temu GUS ogłosił, że współczynnik dzietności w Polsce wyniósł w 2023 r. 1,158 dzieci na kobietę. Oznacza to, że „statystyczna” Polka w ciągu całego swojego życia urodzi mniej niż 1,2 dziecka. To najmniej w historii Polski i daleko poniżej wartości, która potrzebna jest do tzw. „zastępowalności pokoleń”, czyli liczby dzieci gwarantującej stabilność liczby ludności.

Żeby tak było, kobieta powinna urodzić średnio ok. 2,1 dziecka.

Coś o mnie: jestem ekspertem ds. demografii i autorem książki „Demografia jest przyszłością. Czy Polska ma szans odwrócić negatywne trendy”, która pojawiła się na rynku w ubiegłym tygodniu. Specjalizuję się w obszarze czynników wpływających na dzietność, instrumentów polityki państwa sprzyjających posiadaniu dzieci, trendów demograficznych oraz demografii politycznej. Prywatnie jestem miłośnikiem siłowni i biegania, choć nie tak często i konsekwentnie, jakby wypadało. Godząc wszystkich, jestem fanem zarówno psów, jak i kotów.

Serdecznie zapraszam na #ama w najbliższą niedzielę, 26 maja o godzinie 20:00

Tematem AMA będzie demografia Polski, przyczyny niskiej dzietności i omówienie tego, czy dzietność w Polsce może istotnie wzrosnąć.

#ama #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #statystyka #wykresy
MateuszLakomy - Jak pewnie państwo wiedzą, kilka dni temu GUS ogłosił, że współczynni...

źródło: 24_05_21_Urodzenia i dzietnosc 1950-2023

Pobierz
  • 196
  • Odpowiedz
@haabero: @MateuszLakomy Myślę że kraj w którym żyje się bez stresu, nie zabierają kasy, nie ma non stop inflacji i podnoszenia minimalnej więc ciągła gonitwa by zarabiać ponad przeciętną, gdzie możesz kupić mieszkanie i nie martwić się rosnącymi ratami. Gdzie pracodawce #!$%@? czy pójdziesz na macierzyński bo nie musi optymalizować kosztów non stop. Gdzie masz przedszkola, opiekunki i szpitale na wysokim poziomie i brak kolejek żebny jak cos się będzie działo
  • Odpowiedz
Więc zapraszam na AMA! Jest szansa, że pozytywnie się Pan zaskoczy ;-)


@MateuszLakomy: normalnie na pytania odpowiadaj a nie tylko zapraszam na ama.

Przecież tam nie zdążysz wszystkich pytań ogarnąć.
  • Odpowiedz
@freedomandjustice: Im szybciej zmodyfikujemy ten system tym lepiej, nie możemy uzależniać naszego systemu emerytalnego od przyrostu naturalnego bo jak widać jest gigantyczny problem to naprawić. Sytuacja ze ma jednego emeryta potrzeba jednego pracownika to coś co da się przeżyć, zwłaszcza jeśli nowe pokolenia będą coraz bardziej świadome żeby odkładać i inwestować. Świat rozwija się technologicznie - nie możemy wiecznie żyć w systemie że musimy mieć więcej ludzi niż emerytów bo to
  • Odpowiedz
@Davidozz: Mamy duopol partyjny w naszym przypadku nie muszą się w ogóle przejmować co pomyślą. Partia która wytłumaczy społeczeństwu że nie ma innej drogi i przeprowadzi to bez podejścia na zasadzie spada bomba nie powinna stracić dużo politycznie. Większy problem to jak przeprowadzić to kompleksowo i dobrze.
  • Odpowiedz
Nie utożsamiam się z polin vel uropolin, nie będę produkował kolejnych niewolników do sprzedaży Tureckim burdelom w całej EU("krulowa" Dagmara). "tenkraj" zrobił tu lepsze warunki wukraincom niż mi, #!$%@?Ć!
  • Odpowiedz
@Marek_Kodrat: masz jakieś dane za 2022 i za 2024 które możesz przedstawić i udowodnic ten ponadprzeciętny skok demograficzny w Czechach? Czy tak gadasz bo ktoś tak powiedział?
  • Odpowiedz
słaba dzietność to głównie problem państwa, a nie obywateli.


@raul320: nie, to taki sam problem dla obywateli. Kiedy liczba emerytów, których trzeba utrzymywać jest podobna do liczby ludzi, którzy na nich pracują, to mocno negatywnie odczują to wszyscy. Emeryci, bo nie będzie jak ich utrzymać na sensownym poziomie życia, a pracujący, bo będą wyciskani jak cytryna, żeby jakoś tych emerytów utrzymać.
  • Odpowiedz
Polityka mieszkaniowa jest tutaj kluczem. Polacy są zadłużeni po same kukle, więc z 30-letnią pętlą na szyi ciężko się myśli o wieloosobowej rodzinie. Zwykle maks stać na jednego bombelka ew. pieska ze schroniska. Dla wielu młodych rodzin nie ma perspektywy ani na tani wynajem, ani na kredyt, który nie pożre ponad połowy miesięcznego budżetu. Jak w takich warunkach starać się o potomstwo?


@derezeus: to jest jedna wielka bzdura. Jak kogoś nie
  • Odpowiedz
@haabero: w Izraelu duży przyrost jest wśród ortodoksów, którzy nie popierają powstania państwa Izrael. Wśród reszty obywateli ten przyrost to tak średnio wyglada
  • Odpowiedz
@MateuszLakomy: wystarczy wprowadzić zakaz spożywania alkoholu przez kobiety poniżej 26 roku życia i ograniczyć antykoncepcję tylko do przypadków klinicznych i szpitalnych.
  • Odpowiedz
@derezeus Dokładnie! Jak się urodziłem moi rodzice mieli 20 i 23 lat, tata pracował jako spawacz, a mama w sklepie z ciuchami. Jak miałem 5 lat to przeprowadzaliśmy się do domu, który wybudowali za własne zarobione pieniądze nie biorąc kredytu po same kule jak obecnie robią ludzie. Może nie było w domu kokosów, ojciec pracował dodatkowo co drugą sobotę, nie jeździli za granicę na wakacje co roku, ale głodny nie chodziłem oraz
  • Odpowiedz