Wpis z mikrobloga

Jak pewnie państwo wiedzą, kilka dni temu GUS ogłosił, że współczynnik dzietności w Polsce wyniósł w 2023 r. 1,158 dzieci na kobietę. Oznacza to, że „statystyczna” Polka w ciągu całego swojego życia urodzi mniej niż 1,2 dziecka. To najmniej w historii Polski i daleko poniżej wartości, która potrzebna jest do tzw. „zastępowalności pokoleń”, czyli liczby dzieci gwarantującej stabilność liczby ludności.

Żeby tak było, kobieta powinna urodzić średnio ok. 2,1 dziecka.

Coś o mnie: jestem ekspertem ds. demografii i autorem książki „Demografia jest przyszłością. Czy Polska ma szans odwrócić negatywne trendy”, która pojawiła się na rynku w ubiegłym tygodniu. Specjalizuję się w obszarze czynników wpływających na dzietność, instrumentów polityki państwa sprzyjających posiadaniu dzieci, trendów demograficznych oraz demografii politycznej. Prywatnie jestem miłośnikiem siłowni i biegania, choć nie tak często i konsekwentnie, jakby wypadało. Godząc wszystkich, jestem fanem zarówno psów, jak i kotów.

Serdecznie zapraszam na #ama w najbliższą niedzielę, 26 maja o godzinie 20:00

Tematem AMA będzie demografia Polski, przyczyny niskiej dzietności i omówienie tego, czy dzietność w Polsce może istotnie wzrosnąć.

#ama #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #statystyka #wykresy
MateuszLakomy - Jak pewnie państwo wiedzą, kilka dni temu GUS ogłosił, że współczynni...

źródło: 24_05_21_Urodzenia i dzietnosc 1950-2023

Pobierz
  • 195
  • Odpowiedz
Kolejne gdybanie, pisanie tego co zostało już napisane 1000x o dzietności w polsce i europie. . A recepty na poprawę sytuacji nie ma i nie będzie


@Niukron: Ależ jest, ale wiązałoby się to z porzuceniem życia jakie obecnie wszycsy z nas prowadza i wycofaniem wiekszości kobiet z życie zawodowego, czytaj jest, wiemy jak ale nikt się na to nie zdecyduje bo to raz że prawa człowieka by łamało a dwa zakończyłoby
  • Odpowiedz
No pewnie, tylko w powiatowej Polsce to maks dostaniesz 3-4k na rękę a jak jesteś specjalistą, bo pojechałeś na studia do dużego miasta, to planując się osiedlić później w małym miasteczku, bardzo możliwe że będziesz musiał się od razu zarejestrować w pośredniaku, bo "nie mamy tu pracy dla ludzi z pana wykształceniem" ¯\(ツ)/¯


@derezeus: kolejne bzdury, widać, że nigdy w mniejszej miejscowości nie byłeś i pieprzysz populizmy.
  • Odpowiedz
kolejne bzdury, widać, że nigdy w mniejszej miejscowości nie byłeś i pieprzysz populizmy.


@zmarnowany_czas: Okey, to możesz mi dać jakiś przykład że jest inaczej? Pochodzę właśnie z miejscowości powiatowej, która pomimo że jest też ośrodkiem turystycznym, więc można powiedzieć, wiedzie się tam ludziom nie najgorzej, bo co sezon napływa mnóstwo ludzi którzy chcą zostawić tam kasę, to jednak 5k na rękę jest już dobrą pensją i nie zanosi się że coś
  • Odpowiedz
@MateuszLakomy: ja nie jestem ekspertem ds. demografii i wiem, że nic dzietności nie zmieni
Ludzi mają inne zainteresowania i mówię to jako ojciec dwójki dzieci, który poświęcił cały swój czas właśnie dla nich. Nie mam czasu nawet na rower w tygodniu. Nie mam czasu na spotkanie z kumplami. Wykopki jeśli chcecie żyć jak ludzie, nie róbcie dzieci, bo one zabiorą wam cały wolny czas. Jak już dorasną, to będziecie starzy i
  • Odpowiedz
@MateuszLakomy: człowiek myśli tylko o swoim nosie i ekonomicznie więc jeśli dzieci się nie kalkują to ich ludzie nie mają - prosta piłka. Wprowadzić podatek za brak dzieci to od razu dzietność podskoczyłaby tak samo jak w czasach PRLu to zrobili.
  • Odpowiedz
@Opryskus69 A to chyba zależy od podejścia do rodzicielstwa. Kumpel opowiadał przykład jego rodzeństwa, gdzie brat z żoną podrzuca dzieci do dziadków na weekend i sami idą że znajomy w miasto, jakaś domówkę czy inna imprezę, jak dzieciaki na koloniach to nie też gdzieś wyjeżdżają we dwójkę. Ale na drugim biegunie jest siostrą, która z dziećmi spędza 24h na dobę i te dzieci boją się same z dziadkami zostać, siostra wszędzie je
  • Odpowiedz