Wpis z mikrobloga

Niezła #patodeweloperka w #katowice przebijająca chyba nawet wrocławskie nadbudówki: trzykondygnacyjna nadbudowa stanowiąca połowę wysokości budynku. Kamienice są w ewidencji, ale konserwator najwyraźniej problemu nie widzi, co innego gdyby szaraczek chciał wymienić okna, wtedy już by była "ingerencja w wygląd zabytku". IMO powinien być bezwzględny zakaz nadbudowywania zabytkowych kamienic (z jedynymi dopuszczalnymi wyjątkami w celu odtworzenia oryginalnej wysokości czy wyrównania pierzei), bo to co się dzieje w ostatnich latach to jest kompletna patologia.

Niżej jak te kamienice wyglądały oryginalnie. I żeby było jasne - obecnie te kamienice są trochę zaniedbane, ale wciąż mają ornamentację, nikt jej w PRLu nie skuł, jedynie straciły oryginalne szczyty, ale nie będą odtwarzane, więc developer tutaj w żaden sposób nie poprawia wyglądu przestrzeni miejskiej, jedynie ją pogarsza.

#architektura #budownictwo #100latplanowaniawpolsce
Fennrir - Niezła #patodeweloperka w #katowice przebijająca chyba nawet wrocławskie na...

źródło: dworcowa

Pobierz
 • 108
 • Odpowiedz
 • 35
@sierramikebravo: prujesz caly srodek i zostawiasz tylko sciany, pozniej wznosisz nowy budynek. jet to dosyc popularna forma renwoacji. przewaznie zostawiana jest sciana frontowa. Czasami kaza zostawic jakies tam elementy i wbudowac je w nowy budynek.
 • Odpowiedz
@Fennrir ale zastanów się trochę to zobaczysz, że w przypadku tych kamienic tak naprawdę nie ma dobrego rozwiązania.
1. Nowoczesna nadbudowa zła bo nie pasuje. 2. Nadbudowa w historyzującym stylu to też kicz i wiocha (np wcześniejszy koncept który sam wkleiłeś). 3. Restauracja oryginalnej formy to też średnia opcja bo w ścisłym Śródmieściu, w bezpośrednim otoczeniu masywnych reprezentacyjnych gmachów, konserwujemy małomiasteczkowe 2 piętrowe kamieniczki, które taka forma tam nie pasują.
 • Odpowiedz
 • 11
@Marek_Licyniusz_Krassus:
Pruję się o patodeveloperskie podejście

@Tapirro:
No i? Mają ornamentację, wystarczyłoby odmalować i zrekonstruować oryginalne szczyty i byłyby ładne, a nie budować na dachu jakiś trzypiętrowy nowotwór.

@sierramikebravo: @vaneck: @srgs:
Problem z "renowacjami" poprzez zostawianie ściany frontowej jest taki że zniszczeniu ulegają wszystkie elementy we wnętrzu, a w przypadku kamienic może ich być sporo - ręcznie kute balustrady, piece kaflowe czy nawet malowidła na klatkach
https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/sadowa-6-malowidla-znikna-po-przebudowie-kamienicy,n,1000159499.html
 • Odpowiedz
@Fennrir: nie dziwota, że stany & azja tworzą duże miasta efektywnie a w pl jak w lesie, jak jest jakiś stary, walący się familok, nazwany kamienica, z którym nie można nic zrobić, bo przecież historyczne xD
 • Odpowiedz
 • 2
Nadbudowa w historyzującym stylu to też kicz i wiocha (np wcześniejszy koncept który sam wkleiłeś).

@hmmmmmmv2
To co wkleiłem to nie jest styl historyzujący tylko postmodernistyczny, tam jest szklany dach w celu wykorzystania poddasza na cele użytkowe. Choć IMO nadal lepsze.
I tak, te kamienice były dosyć małomiasteczkowe, ale nadbudowa tego nie poprawia, wręcz bardziej to odczucie POWIĘKSZA bo oryginalnie miały narożną kopułę i gzymsy szczytowe i trochę to je podwyższało, tymczasem
 • Odpowiedz
@Fennrir poza tym zauważ że nowe, gorne kondygnacje są lekko cofnięte, więc z daleka budynek sprawia wrażenie spójnej calosci, ale z bliska będą lekko schowane z perspektywy pieszego gdzie ten kontrast mógłby być bardziej widoczny. (Podobny zabieg sprawdził się w przypadku nadbudowy hotelu diament, który też trzeba było wyrównać wysokością do sąsiadującego monopolu)
 • Odpowiedz
@Fennrir no cóż, agree to disagree, ja tego projektu tak nie odbieram ( ͡° ʖ̯ ͡°). W każdym razie jak ta poprzednia wersja to miał być postmodernizm to tym lepiej że nie powstanie.
 • Odpowiedz
 • 5
@hmmmmmmv2:
Chyba byś musiał stać pod samą ścianą budynku żeby ten kloc na dachu był niewidoczny xD

@Marek_Licyniusz_Krassus:
Pruję się o apologetów patodeveloperki i będę kasował takie wpisy. Może i te kamienice nie były jakieś wybitne i są trochę zaniedbane, ale stawianie na dachu TRZYPIĘTROWEGO bunkra nie poprawia ich wyglądu, jedynie go pogarsza. Zresztą takie zјebane nadbudówki to powstają nawet na zabytkach wysokiej klasy typu Hotel Europejski w Warszawie.
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,34862,20065217,minister-glinski-nadbudowa-hotelu-europejskiego-to-skandal.html
Fennrir - @hmmmmmmv2:
Chyba byś musiał stać pod samą ścianą budynku żeby ten kloc na ...

źródło: latest

Pobierz
 • Odpowiedz
 • 44
@Fennrir: patrzac jak wyglada ta kamienica to sorry ale to co pokazales to jest najlepsze co mozna zrobic. zostawiac front i reszte zastapic nowoczesnym budynkiem. Nie ma sensu zostawiac kazdej rudery tylk odlatego ze jest stara. A takich kamienic to jest #!$%@? w polsce. cala lodz, katowice, gdansk. gdzie jako tako wyglda z zewnatrz a w srodku stropy z gownolity i drewniane klatki.
Jak jest cos do uratowania to mozna ratowac
 • Odpowiedz